VITILIGO-remediu?

13-10-2007
SALAJANCA
Nu este medic/terapeut
SALAJANCA
Sunt in varsta de 14 ani si am fost diagnosticata cu Vitiligo.
De circa 2 luni urmez un tratament cu Vitix si fac de trei ori pe saptamana raze UVA si UVB.
Vitiligo a aparut pe barbie si frunte, nu s-a mai extins, se inroseste dupa raze.
Nu am alte probleme medicale si as vrea sa stiu daca ma pot vindeca, in cat timp, ce imi mai recomandati sa fac si din ce cauza oare a aparut acest Vitiligo asa din senin pe fata mea, la varsta de 14 ani?
Ce medic imi recomandati sau ce clinica din tara este cea mai buna pentru Vitiligo?

Cu mult drag,
Maria
3 comentarii
0
17-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Nu se cunosc cauzele acestei boli.
2. Nu exista o clinica specializata numai pentru vitiligo.
3.Tratamentul pe care il urmati are sanse de reusita.
4 Poate ar fi recomandabil sa asociati in tratament si Daivobet unguent.
0
29-03-2011, ora 11:04
Liliana Stoian
Nu este medic/terapeut
Liliana Stoian
Am 32 de ani si primele semnele ale bolii au aparut la 18 ani.La 28 de ani am fost diagnosticata si cu hipertiroidie autoimuna.Nu am incercat nici un tratament pentru vitiligo, petele s-au extins din ce in ce mai mult si au devenit foarte deranjante.Am reusit sa achizitionez din grecia medicamentul melaoline dar nu am inceput inca tratamentul deoarece mi-e teama sa nu- mi afecteze hipertiroidia pe care acum reusesc sa o tin sub control.Medicul cu dermatolog cu care am vorbit despre asta a ridicat din umeri, mi -a promis ca va face investigatii dar pana acum nici un raspuns.As vrea sa stiu daca pot incepe tratamentul cu melaoline in care mi-am pus mari sperante dar imi este teama ca pot face mai mult rau decat bine.
0
10-06-2011, ora 12:37
osman2like
Nu este medic/terapeut
osman2like
Buna liliana, ma numesc marius si vroiam sa te intreb cum ai reusit sa faci rost de melaoline.poate imi dai un sfat as vrea sa-l incerc si eu.multumesc si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Restaurarea pigmentării pielii la pacienții cu vitiligo este posibilă pe termen lung
  • Vitiligo nu este o fatalitate, trebuie doar gestionat corespunzător
  • Rolul dietei în tratamentul vitiligo (o revizuire sistematică a factorilor dietetici și a intervențiilor nutriționale)
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •