Vegetatii veneriene

30-08-2007
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
SALut all am 18 ani si de curand mi-ai aparut bubite albe pe pielea penisului si mi s-a spus la dermatolog ca am vegetatii veneriene.este ceva grav? pot aparea complicatii? va rog raspuns mai detaliat dak se poate.Multzumesc anticipat!!!
15 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru detalii intra pe sectiunea "Boli&Afectiuni>> Boli cu transmitere sexuala>>Vegetatiile veneriene - Negii genitali de pe acest site.
0
30-08-2007, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
am fost la doctor si numa s-a uitat la mine si mi-a Zis ca am asa ceva... si mi-a si dat tratament.Inca nu stiu ce pt ca nu inteleg ce scrie.Oare trebuia sa fac vreun test ca sa vad...e si din cauza ca am imunitatea slaba in organism?
0
30-08-2007, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
persoane respectiva a facut papanicolau si lama si nu i s-a descoperit nimic..nu am avut alte contacte sexuale decat numai cu ea.Dar ea nu are nimic.Cum am putut lua boala?????? Rog raspuns
0
31-08-2007, ora 00:00
dyanapopey
Nu este medic/terapeut
dyanapopey
Nu sunt medic dar iti pot explica eu destul de clar ce ai pt k si eu am avut acelasi lucru.Ai un virus, care se numeste Virusul Papiloma(HPV).Acesta provoaca cancerul de col uterin la femei si se manifesta prin aceste vegetatii sau negi genitali), dar la multe persoane nu se manifesta deloc.Prietena ta are sigur si ea virusul chiar daca nu s-a manifestat.Posibil sa ii apara si ei mai tarziu sau sa nu ii apara deloc.Cu toate astea trebuie sa faca un control Papanicolau regulat, la 3 luni k e riscul ridicat sa faca cancer de col uterin.Virusul iese foarte rar la analize, de aceea ei nu i-a iesit nimik, dar trebuie sa il repete cat mai des.Nu are legatura imunitatea, este o boala cu transmitere sexuala si ai luat-o de undeva.Si nu e nevoie sa faci nici un test, medicul ti-a dat diagnosticul corect doar la o simpla vedere pt k este foarte des intalnita si usor de recunoscut.
0
28-10-2008, ora 19:51
adrian56
Nu este medic/terapeut
adrian56
Am vegetatii veneriene si am fost tratat cu laser, dar acestea au aparut din nou.As dori sa stiu un tratament naturist eficient, pt ca operatia cu laser e prea dureroasa!Acesti negi au deja o dimensiune nu tocmai mica, au aparut la doua luni dupa sedinta laser.Multumesc anticipat!
0
22-05-2009, ora 22:30
kid04
Nu este medic/terapeut
kid04
buna...am citit cam toate post-urile de pe site-ul acesta si nu sunt inca lamurita...
cred ca am virusul papiloma, spun asta ptr ca mi-au aparut un fel de negi in zona genitala /vegetatii.spun ca nu sunt complet lamurita ptr ca , din cate am inteles, acest virus se transmite doar pe cale sexuala...eu nu mi-am inceput inca viata sexuala si posed acest virus(probabil)...cum se explica asta?:((:(( precizez ca am avut parte doar de "atingeri intime" si nimic mai mult...sunt foarte ingrijoarata si ma gandesc tot timpul ca o sa dezvolt candva acest cancer de col uterin.se poate face ceva ptr a fi iarasi bine?
0
23-05-2009, ora 11:47
deea84
Nu este medic/terapeut
deea84
Acest virus se poate lua si prin atingeri ale zonelor intime...fugi la doctor, sigur ai virusul..riscul de cancer e scazut. Multa sanatate!
0
23-05-2009, ora 12:04
kid04
Nu este medic/terapeut
kid04
in conditiile in care aceste vegetatii vor disparea, ptr atunci cand voi intretine relatii sexuale voi transmite virusul?
exista purtatori sanatosi ai virusului?adica aceste vegetatii sa nu fie vizibile si sa transmita virusul?
0
24-05-2009, ora 11:48
deea84
Nu este medic/terapeut
deea84
Daca faci sex cu partenerul tau de la care ai luat acest virus practicand "peeting" nu mai poti transmite virusul... Tu trebuie sa te tratezi de acesti negi/vegetatii iar el trebuie sa mearga la un dermatolog/urolog sa vada daca nu are semne vizibile in zona genitala...Exista purtatori "sanatosi" ai acestui virus care nu prezinta semne vizibile...eu de exemplu am luat acesti negi de la fostul meu prieten care nu prezenta semne si acum mi i-am tratat dar mi-e frica sa ma culc cu el din nou pt ca el a mai avut relatii cu o alta fata intre timp si exista riscul sa iau o alta tulpina a acestui virus...in cazul in care te culci cu o alta persoana si virusul este inactiv, adica ti-ai tratat negii nu poti transmite acelei persoane HPV, din cate stiu eu...daca mai ai nelamuriri ma poti intreba sau poti cauta pe net diverse informatii
0
08-07-2009, ora 14:52
bibicici01
Nu este medic/terapeut
bibicici01
Buna ! Desi parerea unui doctor ar fi cea mai buna, o sa apelez intai la voi, inainte de a ajunge la el. Acum 2 saptamani, am avut primul contact sexual neprotejat, cu noul meu prieten. M-a anuntat ca zilele trecute i-a aparut un fel de viruca (neg) la baza penisului. In urma unei vizite la medic, a fost diagnosticat cu "VEGETATIE", si i s-a spus ca perioada de incubatie ar fi de 11 luni, ceea ce inseamna ca a luat-o de la fosta prietena.
Intrebarea mea este : exista riscul sa am si eu ceva acum?sau in perioada de incubatie se poate transmite?. Stiu ca "vegetatia" tine de HPV si mi-e teama sa nu ma trezesc cu cine stie ce. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent!!!
0
08-07-2009, ora 15:34
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
ma confrunt si eu cu aceeasi problema.. sunt infectata cu HPV de aprox 1 an si nu stiu cum sa scap... am negi atat la exterior cat si in interior, pe col... am fost la 2 medici, am urmat diverse tratamente prescrise dar fara rezultat + echinaceea, coenzima Q10 in ulei de catina... problema este ca am si colul plin de rani iar o doctora mi-a recomandat electrorezectia + cauterizare iar cealalta doctora conizatia... nu stiu ce sa fac... as vrea sa mai incerc si alte tratamente inainte de a ajunge la operatie... nu stiu daca e normal sa ma operez atat timp cat am negii... dispar pt scurt timp dupa care apar iar... stie cineva un tratament eficient? mentionez ca si prietenului meu ii apar desi a luat si el de 2 ori isoprinosine... inca ceva o parte din negi ii rup cu unghia, curge ceva sange iar pe altii ii ard cu condilyne, am folosit si wartec dar degeaba...
0
09-07-2009, ora 22:59
kid04
Nu este medic/terapeut
kid04
buna...referitor la ceea ce ai intrebat..da, riscul ca tu sa fi luat de la partenerul tau e destul de mare...in principiu te poti "trezi" cu niste negi , sub forma unor ciupercute..de diferite marimi...li se spune vegetatie ptr ca unul nu apare niciodata singur...te sfatuiesc sa mergi la dermato...
eu m-am confruntat cu acceasi prob, spun m-am confruntat ptr ca mie mi-au disparut din senin, iar acum numai am nimic...mi s-a spus ca am un sistem imunitar foarte bun...
anyway nu dispera.sunt doar cateva tulpini ale HPV care dau nastere de col uterin
0
03-12-2009, ora 11:28
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
buna!
si eu si partenerul meu suntem infectati cu hpv care se manifesta prin aparitia condiloamelor, iar la mine si cu existenta unor leziuni pe col... as vrea sa stiu daca as putea sa dau nastere unui copil perfect sanatos in aceste conditii...
D-na doctor a zis ca mai intai ar trebui sa fac un copil si abia apoi sa ma operez... nu stiu ce sa fac.. n-as vrea sa am un copil cu probleme de sanatate...
dvs. ce parere aveti? multumesc!
0
28-01-2010, ora 23:48
ina66
Nu este medic/terapeut
ina66
va inteleg prin ce treceti, am avut aceeasi problema- frustarea, disperarea ma coplesise! dupa aflarea diagnosticului negii au fost inlaturati nici nu stiu sigur cum, pt ca eram sub anestezie totala cauterizare, laser..??? speriata i-am spus medicului sa faca ce crede ca este mai bn. o luna mai tarziu, au aparut iarasi dar doar vreo 3, 4. de data aceasta fiind mai putini a fost mai usor de inlaturat. medicul ma asigura ca totul e bine si ca nu vor mai aparea. 5sapt mai tarziu, disperarea m-a cuprins cand din nou au reaparut ca ciupercile dupa ploaie. m-am gandit sa schimb medicul... dar totusi m-am dus... si credeti-ma nu regret. mi-a spus ca ar trebuii sa fie ultimii.. dar eu nu am crezut nimic... si totusi de 1 si jum, multumesc lui D-zeu nu mi-au mai aparut. ptr tratarea ranilor am folosit toate unguentele care le aveam in casa si sunt convinsa ca si acestea m-au ajutat- galbenele, tuia, rostopasca, aloe si tablete de echinacea ptr intarirea imunitatii. nu disperati, mergeti imediat la medic cum observati primul neg, nu stati sa se inmulteasca, v-a fi mult mai dureros si dificil. aveti incredere si nu uitati ca medicii stiu ce fac!
0
14-06-2010, ora 19:46
patriciapatricia
Nu este medic/terapeut
patriciapatricia
si eu am fost.si inca mai sunt...probabil infectata cu acest virus, tragic este ca nu sunt de acord cu, cauterizari lasere si toate alea.asta este pe pielea mea m-am cauterizat de 3 ori.perioada in care am crezut ca cedez reaparand si iarasi reaparand.dupa ultima cauterizare au aparut din noi navigand pe internet am gasit un forum care sustinea tinctura de propolis.este f eficienta eu nu mai am nimik.succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •