VDRL pozitiv

27-07-2009
cristina629
Nu este medic/terapeut
cristina629
Stiu ca s-a discutat mult pe aceasta tema. Ca multe alte femei, am descoperit si eu cu 1 zi inainte sa nasc, cu toate ca facusem analize in timpul sarcinii, toate cele prescrise de medic, ca am VDRL pozitiv si hepatita B-purtator sanataos. Am facut tratament urgent cu penicilina si moldamin in maternitate, am nascut prin cezariana, i s-a administrat si copilului tratamentul corespunzator. La analize repetate, facute copilului, acum avand 4 ani, rezultatele au fost bune VDRL negativ si TPHA negativ. Am inteles ca numai poate aparea boala la copil. Sotul are aceleasi rezultate ca si copilul. Eu am facut tratament cu retarpen moldamin penicilina... iar rezultatele au fost cam asa: din 2006 si pana la 18.06.2008 - pozitiv 1/4; in 12.12.2008 - pozitiv 1/2, in 02.07.2009 -pozitiv 1/2. Mentionez ca nu am mai urmat tratament de 1 an de zile. Intrebarile mele sunt: daca trebuie sa mai urmez vreun tratament, daca mai sunt bolnava, daca VDRL se va negativiza vreodata, daca pot avea relatii neprotejate fara a exista riscul de a transmite partenerului( tinand cont ca de atunci am avut doar relatii protejate). Insa ne dorim si al doilea copil, si vrem sa fim siguri ca nu se trasmite virusul si la el sau la copilul pe care dorim sa-l facem. Multumesc
2 comentarii
0
28-07-2009, ora 07:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu va mai speriati atata de un virus care dispare complet cu ceaiuri si tratamente naturiste.
Daca nu stiati penicilina si moldaminul, ca orice antibiotic nu sunt in stare sa omoare nici un virus, acest lucru este stiut pana si de medici. Tratamentul dat de doctori nu numai ca a fost inutil dar si gresit d.p.d.v medical si bineinteles ca nu a facut nimic importriva virusuluil. Acest lucru il puteti citi pretutindeni.

A fost o mare greseala sa va lasati infricosata de doctori, sa luati un tratament chimic la cateva zile inainte de nastere si mai ales sa nasteti prin cezariana. Urmele acestor greseli se vor vedea mai tarziu in dezvoltarea psihica si fizica a copilului. Dar asta este daca omul se lasa condus si infricosat de doctori.

Feriti-va pe viitor de tratamentele doctorilor, mai ales atata timp cat nu aveti nimic, aveti grija cu alimentatia si folositit remedii naturiste, astea sunt cele mai bune metode in caz de hepatita.
Hepatita nu vine de la nici un virus, virusul este URMAREA bolii si nu cauza ei, dovada fiind data de bolnavii care cu dieta si remedii naturiste nu mai prezenta virus in sange cat si de faptul ca in ciuda legaturiilor de sange si sexuale cei mai multi copii si parteneri nu se infecteaza, indiferent de tipul virusului.

Intr-o apa statuta se inmultesc bacterii si patogeni ca urmare a faptului ca apa nu este in miscare, la fel si in sange cand ficatul nu mai este in stare sa-l curete.

Virusul nu se poate transmite decat unei persoane care prezinta aceleasi probleme la ficat ca si un alt bolnav, asa ca puteti sta fara frica atat in privinta partenerului cat si al copilului.
0
28-07-2009, ora 08:47
cristina629
Nu este medic/terapeut
cristina629
Multumesc pentru raspuns, insa eu ma refeream nu la hepatita ci la VDRL pozitiv. Pentru acest virus am urmat tramamentele respective; intrebarile postate de mine se refereau la VDRL pozitiv, care imi iese la analiza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.