VDRL - analizele pentru angajare

31-03-2008
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Buna seara.Am o urgenta nevoie de ajutor.De curand mi-am schimbat locul de munca si a trebuit sa fac analizele pentru angajare.Mi- s-a spus ca am testul VDRL nu a iesit cum trebuie.Este o problema acest lucru?Adica mi se poate refuza angajarea pe acest motiv?Imi este teama de acest lucru.Si tot odata as vrea sa stiu cum se trateaza aceasta boala.Va rog mult de tot astept un raspuns.Va multumesc anticipat
111 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
VDRL poate fi deseori fals pozitiv: sarcina, infectii virale, parazitare, afectiuni autoimune, neoplasm( plasmocitom);
Pentru a se confirma un diagnostic de sifilis trebuie sa fie pozitiv inca un test din urmatoarele: TPHA( test de hemaglutinare) sau FTA-Abs( Fluorescent Treponema Anticorps); Numai bine
0
06-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testul VDRL se face pentru a se depista activ persoanele bolnave de sifilis. In niciun caz el nu va poate afecta angajarea! In cazul in care acest test este pozitiv ar trebui sa faceti o dozare cantitaiva a anticorpilor, adica sa cereti un VDRL sau RPR cu dozare de anticorpi. In functie de titrul de anticorpi se stabileste daca este necesar sau nu un tratament pentru sifilis.
0
06-04-2009, ora 14:34
irinairina83
Nu este medic/terapeut
irinairina83
buna ziua. sunt insarcinata in 7 saptamani si vdrl-ul mi-a iesit pozitiv. mi-am facut azi alte analize la alta clina dar inca nu stiu rezultatele. va rog sa imi spuneti, eu ma stiu "curata" din puct de vedere sexual si nu pot sa cred ca am sifilis, exista posibilitatea ca testul sa dea gres, mai sunt si alete boli care se pot vedea prin testul VDRL?
0
10-04-2009, ora 18:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testul VDRL este de screening, insa nu este specific. Pentru confirmare trebuie sa faceti testul TPHA, eventual cu dozare de anticorpi.
0
03-05-2009, ora 10:21
ariciul
Nu este medic/terapeut
ariciul
buna ziua, va rog spuneti-mi si mie daca am fost si am facut analiza tpha si mi-a iesit pozitiva, mai trebuie sa fac si vdrl? sau trebuie sa fac direct tratament pentru sifilis?de la laborator mi s-a spus sa merg sa fac vdrl
0
07-05-2009, ora 17:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu trebuie sa faceti VDRL, ci o dozare cantitativa de anticorpi antitreponemici. Mergeti la un dermatolog pentru explicatii si tratament.
0
14-05-2009, ora 15:02
despinis
Nu este medic/terapeut
despinis
Buna ziua domnule doctor,
Problema mea este urmatoarea, in urma cu 8 ani am descoperit ca am vdrl si tpha pozitive, sunt casatorita de 8 ani si am 28 ani, iar sotului ii ies negative aceste analize, va spun sincer ca de cand ma cunosc cu sotul meu mai exact de 10 ani nu am avut relatii intime cu alti barbati. Am urmat in 2004 tratament prescris de dl.prof.Muresan Dumitru de la spitalul Scarlat Loghin din capitala, eram si insarcinata, de aceea situatia a fost foarte grava, am urmat tratamentul injectabil cu Retarpen 2400000 UI la 5 zile timp de 5 sedinte, in urma acestui tratament analizele au iesit astfel: TPHA pozitiv, vdrl negativ, asta in luna a 4 a de sarcina, in luna a 8 a am repetat analizele si TPHA pozitiv si vdrl +, dl profesor m-a asigurat ca se va negativa vdrl in timp dar tpha va ramane mereu pozitiv. Nu am mai urmat tratament de atunci. La nastere copilul a avut TPHA pozitiv vdrl negativ si CRP valoare foarte crescuta, drept urmare am stat in maternitate sa urmeze bebelusul tratament cu antibiotic. La externare bebe avut VDRL negativ, TPHA negativ si CRP valori normale. I-am mai repetat aceste analize la 3 luni au iesit negative la 1 an tot negative. Intrebarea mea este: trebuie sa ii repet cand si cand analizele? Ma framanta aceasta problema zi si noapte. Copilul are 4 ani acum. Lucru care ma mai ingrijoreaza este ca mai tot timpul are probleme cu pielea : dermatita atopica, pe timpul iernii care a trecut a fost iritat tot timpul la gurita, acum cateva zile i-au aparut pe spate o multime de bubite asemanatoare cu cele care apar in varicela, dar medicii nu au stiut sa spuna ce sunt, nu il mancau doar aveau aspect de varicela, si in final au trecut de la sine.Ce sfat imi dati va rog sa scap de acest cosmar care nu inteleg de unde a aparut in vietile noastre. Si eu de asemenea ma trezesc cand si cand cu bubite pe corp care sunt insotite de prurit, in general apar pe picioare, si uneori prezinta un lichid transparent. Spuneti-mi va rog ce sa fac sa scapam si eu si copilul meu de acest necaz. Imi este si rusine sa mai merg la medic sa vorbesc despre aceasta problema, deoarece cand aud despre ce este vorba ma trateaza ca si cum as fi comis o crima. La dl.profesor nu ma mai pot duce deoarece mi s-a spus ca nu mai profeseaza, dansul avand o varsta mai inaintata. Imi cer mii de scuze ca v-am ocupat atata timp cu problemele mele. Si astept raspunsul dvs. cu sufletul la gura. Va multumesc. Cu stima Despinis.
0
20-05-2009, ora 19:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Reactiile VDRL si TPHA dozeaza anticorpii circulanti din sange. Testul VDRL nu este specific pentru treponema pallidum, in timp ce testul TPHA este specific.
La nastere, copilul dvs a avut in sange anticorpii antitreponema de la dvs, de aceea testul a iesit pozitiv. Ulterior, acesti anticorpi au disparut din sange, iar testul s-a negativat.
Copilul dvs nu a fost niciodata bolnav de sifilis!
In concluzie, nu trebuie sa mai chinuiti copilul cu analize pentru aceasta boala.
Despre eruptia veziculoasa va pot spune doar ca este posibil sa fie prurigo strofulus, insa aceasta boala nu are nicio legatura cu sifilisul.
0
21-05-2009, ora 10:10
despinis
Nu este medic/terapeut
despinis
Buna ziua d-le doctor,
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs., recunosc ca dupa ce l-am citit mi s-a luat o "mare piatra" de pe inima.
Totusi as mai avea multe intrebari sa va pun, dar nu doresc sa va rapesc din timp, insa una singura am sa va mai adresez.
Imi doresc enorm sa mai am inca un bebe, ce teste imi recomandati sa fac inainte de a lua decizia sa raman insarcinata, pentru a nu mai trece din nou prin aceleasi probleme prin care am trecut cu prima sarcina.
Va multumesc pentru intelegere si va doresc multa sanatate si succes in activitatea dvs.
Cu stima, Despinis.
0
24-05-2009, ora 22:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti testul VDRL sau RPRc cu dozare de anticorpi. Daca rezultatul este negativ sau arata valori de 1/2 sau 1/4 inseamna ca nu sunteti bolnava si puteti avea linistita alt copil.
0
24-05-2009, ora 22:19
cristina_xtina
Nu este medic/terapeut
cristina_xtina
Buna ziua domnle doctor.Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati:am 19 ani, sunt virgina si nu mi-a mai venit ciclul de 3 luni.Ultima data cand mi-a venit, mi-a venit tot dupa 3 luni.Nu stiu ce sa fac, imi este frica sa nu am vreo boala.Am 1.65m si 99kg;este posibil ca din cauza greutatii exagerate sa mi se fi dereglat menstruatia?Ce as putea sa fac?Va rog sa imi dati un raspuns.Multumesc.
0
27-05-2009, ora 13:20
Nycho
Nu este medic/terapeut
Nycho
Buna ziua domnule doctor. Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati; am facut testul VDRL la sfarsitul anului 2007 si a iesit pozitiv 1/64. Am facut mai multe serii de moldamin.iar acum am facut din nou analizele si mi-a iesit ; Serologia sifilisului (Metoda RPR carbon )-cantitativa- Pozitiv (dilutie 1/4) ; TPHA calitativ = pozitiv ; cantitativ = 1/320. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...mai sunt bolnava?cate serii de moldamin trebuie sa mai fac? Multumesc
0
28-05-2009, ora 08:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cristina_xtina:
Posibil sa aveti o boala, insa ea este endocrina sau ginecologica.
0
28-05-2009, ora 08:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Nycho:
Nu trebuie sa mai faceti niciun tratament. Repetati RPRc dupa 3 luni la acelasi laborator. Daca titrul de anticorpi nu este mai mare de 1/4, inseamna ca sunteti sanatoasa.
0
28-05-2009, ora 23:05
cristina_xtina
Nu este medic/terapeut
cristina_xtina
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
29-05-2009, ora 16:43
oana1988
Nu este medic/terapeut
oana1988
Buna ziua,
In februarie 2009 am fost depistata cu VDRL pozitiv +(+) titru 1/8 si TPHA pozitiv.Am urmat si eu si sotul meu tratamentul cu penicilina si moldamin.
Acum 1 saptamana, am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani, si ca atare am mers sa fac analizele necesare printre care si VDRL, care spre surprinderea mea a iesit negativ.
Este posibil ca dupa o singura tura de tratament sa ma fi vindecat (sau se poate dat fiind faptul ca la titrare nu am avut valoare mare, numai 1/8) si mai ales, sa se negativizeze si analizele??Sunt vindecata?
sau ar fi mai bine sa mai fac si alte analize pentru am ma convinge daca este asa sau nu?
Daca mai trebuie sa fac si alte analize, va rog sa imi spuneti care ar fi acelea ca sa nu se transmita si copilului.
0
29-05-2009, ora 20:10
adrian-vasile
Nu este medic/terapeut
adrian-vasile
Buna ziua. As vrea sa va intreb ce inseamna TPHA CALITATIV = POZITIV ( 1/ 16), interval de dilutii pentru VDRL: 1/2 - 1/64. Va rog daca se poate sa-mi raspundeti, pentru ca nu stiu ce inseamna aceste valori. Faptul ca in urma analizei a iesit TPHA CALITATIV = POZITIV ( 1/ 16) inseamna ca am sifilis ???
Care este tratamentul pentru aceasta boala si daca te vindeci de ea?

Va multumesc !
0
03-06-2009, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru oana1988:
Sunteti vindecata. Nu trebuie sa mai faceti nicio analiza!
0
03-06-2009, ora 17:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adrian-vasile:
Trebuie sa verificati ce tip de imunoglobuline anti TPHA aveti. Daca sunt de tip IgG, nu trebuie sa faceti niciun tratament. Daca sunt de tip IgM, trebuie sa incepeti un tratament sub indrumarea unui dermatolog.
Sifilisul este vindecabil!
0
09-06-2009, ora 13:06
valy mm
Nu este medic/terapeut
valy mm
buna ziua d-le doctor. am si eu o intrebare legata de un vdrl pozitiv si un tpha negativ.mi-am facut o serie de analize si in repetate randuri vdrl-ul a iesit pozitiv iar tpha negativ.e posibil sa am sifilis avand in vedere ca nu mai am viata sexuala din ianuarie iar fostul partener nu are sifilis(precizez ca si-a facut si el analizele)?? plus ca nu am niciun simpom!!! am nevoie de vdrl negativ pt o fisa medicala!!
0
09-06-2009, ora 17:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca TPHA este negativ inseamna ca testul VDRL este fals pozitiv. Faceti si testul RPRc.
0
09-06-2009, ora 18:10
valy mm
Nu este medic/terapeut
valy mm
mi s-a prescris moldamin injectabil...3 injectii d 2.400.000 unitati...s-ar putea negativa vdrl-ul intr-o perioada de trei saptamani? apoi mi s-a zis ca daca vdrl este pozitiv iar tpha este negativ ar putea fi inceputul bolii insa am mai zis nu am viata sexuala din ianurie!!
0
14-06-2009, ora 09:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ramane sfatul dat mai sus.
0
15-06-2009, ora 14:47
adriana2000
Nu este medic/terapeut
adriana2000
buna ziua.As dori si eu niste raspunsuri daca se poate.
in 2001 am avut sifilis in prima faza, de fapt sa va spun cum sa intamplat, eu am facut mai multe analize deoarece urma sa plec din tara printre care si cele de sifilis si mi-au iesit bune nu aveam nimic, apoi am aflat ca prietenul meu avea sifilis si ca sa fiu eu sigura am fost la dermato si am mai repetat inca o data analizele care au iesit pozitive. intre timp inainte sa aflu ca eu am sifilis am avut otita si am luat niste antibiotice foarte puternice prescrise de doctor, apoi am urmat si tratamentul de la dermato pt sifilis, analizele au iesit ok, am repetat timp de 5 ani cand veneam in tara testele si totul a fost bine
Problema mea este ca acum eu sunt casatorita si vreau sa am un copil si i-mi fac probleme, ma tot gandesc daca boala mea chiar daca a fost tratata poate sa recidiveze sau sa faca vreun rau copilului meu, plus cam de jumatate de an incerc sa am un bebe si nimic.. am luat si anticonceptionale timp de 8 ani deoarece cand am menstruatie am dureri cumplite.
0
15-06-2009, ora 18:09
valy mm
Nu este medic/terapeut
valy mm
multumesc mult domnule doctor pt raspunsuri.
am sa mai revin cu nelamuriri pt ca, cred eu, am sa am multe...si sper sa ma ajutati.o zi buna!
0
18-06-2009, ora 21:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru versavia:
Daca testele sunt negative inseamna ca boala este vindecata si puteti avea copii fara nicio grija. Ea nu recidiveaza decat daca va reinfectati.
0
11-07-2009, ora 23:54
anca2009
Nu este medic/terapeut
anca2009
Buna ziua, acum 3 ani sotul meu a descoperit intamplator ca are vdrl pozitiv si tpha pozitiv +. Am facut si eu analizele si mi-a iesit dubios.El a urmat tratament injectabil si a ajuns la tpha +, eu am urmat tratamet medicamentor si am vdrl si tpha negative.A, facut un copil fara probleme.Acum 6 luni sotul avea vdrl pozitiv, iar tpha =+ fara titru. Acum 2 saptamani la analize i-a iesit sotului tpha=+ si trebuie sa urmeze din nou tratament injectabil. Boala poate recidiva sau a fost reinfectat?Va multumesc.
0
19-07-2009, ora 15:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aprecierea reinfectarii nu se face urmarind numarul de +, ci titrul de anticorpi, eventual dozarea IgM si IgG antitreponemici
0
23-07-2009, ora 17:24
Lena1963
Nu este medic/terapeut
Lena1963
Buna ziua!Va rog ajutati-ma si pe mine pentru ca sunt disperata.In urma cu 3 ani am vrut sa-mi schimb carnetul de conducere si la analiza de sange-VDRL a iesit pozitiv, am repetat la alt laborator si tot asa mi-a iesit.Am mers la doctor dermatolog si mi-a dat atat mie cat si sotului tratament cu moldamin.Sotul si-a facut analizele si nu i-a iesit pozitiv.Mie insa mi-e frica sa merg sa-mi fac analizele.Simtome nu am avut.Spuneti-mi ce as putea face?
Multumesc.
0
26-07-2009, ora 20:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La aceasta boala simptomele lipsesc sau trec neobsrvate. De aceea analiza sangelui se face de rutina, pentru a descoperi bolnavii care nu stiu ca au boala!
TREBUIE sa mergeti sa va repetati analiza!!
Adaugă un comentariu / răspuns
111 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: