Intrepretare analize bebelus 6 luni, va org ajutor!

04-11-2007
radu simona
Nu este medic/terapeut
radu simona
Am facut hemoleucograma baietelului meu de 6 luni, apar cateva analize modificate, medicul nu a fost foarte explicit, chiar mi-a indus o stare de panica.

HCT 32.7 (normal 33-45)
WBC 12.56 ( 4.8-10.8)
NE 1.49 ( 1.77-7.02)
LY 10.20 ( 1.23-5.40)
NE% 11.9 ( 37-65)
EO% 1.7 (2-4)
LY% 81.2 (27-50)
frotiu sanguin:
leucocitoza cu limfocitoza
neutropenie
relativ frecvente limfocite reactive cu aspect de limfoplasmocite
5 comentarii
0
05-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Cateva intrebari:
1. Ati facut analizele intamplator sau ceva anume din starea baietelului v-a determinat sa va prezentati la medic?
2. Ati observat in ultima perioada unele modificari ale starii de sanatate: febra, rinofaringita, varsaturi, diaree, eruptii cutanate sau alte semne care sa va puna pe ganduri?
3. Baietelul a fost vazut de medicul pediatru?
4. Ce v-a sugerat medicul sa faceti mai departe?
Va pun toate aceste intrebari pentru ca limfocitoza poate sa apara in mai multe situatii.
Faptul ca este vorba de limfocite reactive ma face sa ma gandesc la o infectie virala sau bacteriana (la copii apare destul de frecvent limfocitoza ca raspuns la infectii), desi, din cate vad valoarea absoluta si procentuala a acestora este cam mare.
Poate fi vorba de un astfel de raspuns la o infectie care, in timp, sa se remita, ajungand la valori normale in cateva saptamani - luni.
Oricum acesta problema ar trebui investigata de un medic cu experienta pentru a elimina alte cauze ale limfocitozei.
Va doresc multa sanatate si astept mai multe date de la dvs.
Numai bine!
0
05-11-2007, ora 00:00
radu simona
Nu este medic/terapeut
radu simona
Am facut analizele in urma faptului ca bb nu mai papa decat foarte putin de catva saptamani.

In momentul recoltarii bb a fost putin racit. De azi a aparut si scaunul diareic, a carui cauza nu am determinat-o inca. Si se pare ca si eruptia dentara. Coprocultura negativa, sumar urina normal.

Intre timp am ajuns la medic si a fost diagnosticat cu anorexie psihogena.

Imi recomandati sa repet analizele peste cateva saptamani?
Multumesc pt raspuns!
0
05-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Sigur ca da. Analizele trebuiesc repetate periodic pentru a vedea daca revin la normal.
Multa sanatate!
0
09-11-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
trebuie insistat cu analizele.anorexie psihogena?magandesc ca nu s a gasit cauza.luati i temperatura zilnic.se recomanda rectal.se considera febra cand valoarea temperaturii e mai mare de 37, 7.SANATATE
0
14-11-2007, ora 00:00
radu simona
Nu este medic/terapeut
radu simona
Oare aceasta sa fie cauza? Imi puteti spune ceva despre aceasta urocultura? am inteles ca este vb despre un streptococ. Cat de grava este infectia si unde credeti ca sa localizat?rezultatul este acesta:

>100000 UFC ENTEROCOCCUS SPP / ml URINA SENSIBIL: Ampicilina Augmentin Fosfomicina Gentamicina Ofloxacin Penicilina Unasyn Vancomicina REZISTENT: Tetraciclina

sumarul de urina:

Densitate: 1015 PH: 6.5 Proteinurie: ABSENT Glicozurie: ABSENT Corpi cetonici: ABSENT Urobilinogen: NORMAL Bilirubina: ABSENT Nitriti: ABSENT Leucocite: ABSENTE Hematii: ABSENTE Sediment urinar: ABSENTE EPITELII PLATE, FRECVENTA FLORA BAC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •