VA ROG INTERPRETARE ECOGRAFIE

05-06-2011
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
Buna ziua ! In urm cu oluna am efectuat un examen ecografic si am urmatorul raspuns; FICAT-- LS = 12 cm, LDprerenal=15, 5cm, cu contur usor neregulat, ecostructura macrogranulara, neomogena, cu importanta atenuare posterioara, steato fibroza gr 2-3, , fara dilatatii de cbih, aparent fara formatiuni focalizate vizibile eco.
VP-12mm, CBP-5mm, COLECIST: destins, peretii usor ingrosati, hiper ecogeni, cu sludge biliar in camtitate mica, fara calculi.PANCREAS; NEVIZUALIZABIL, , meteorism abdominal.SPLINA;14/6cm globuloasa fara dilatatii venoase in hil, fara formatiuni
RD12/6cm, IP=24mm, spoturi multiple hiperecogenela niv sinusului renal, moderata atenuare adiferentieri cortico medulare, fara dilatatii majorea de SPC
RS13/5, 5, IP=20mm, ac aspect
VU -in semirepletie, fara calculi,
PROSTATA IN LIMITE NORMALE
FARA LICHI DE ASCITA IN CAV ABDOMINALA

Mentionez ca find cunoscut cu afectiune hepatica cronica urmez un regim igienodietetic cu restrictii alimentare importante, urmez trat cu debridat, omez, fiobilin, silimarina, anghirol, ursofalk.Va rog indicatii terapeutice si un sfat daca ar fi importanta extirparea colecistului datorita reactiilor dispeptice pe care le am destul de des[limba incarcata, gust amar, meteorism abdominal foarte des, ameteli, dureri de cap, somnolenta, dureri in hipcondrul dr cu caracter de arsura] VA MULTUMESC MULT!
1 comentarii
0
05-06-2011, ora 16:43
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

parere:
- credeti ca, DACA se va ajunge la extirparea colecistului...simptomele vor disparea?
greasit
matusa mea...asa a facut si...simptomele sunt..identice..

Sfat:
DACA..NU va indicat medicul, tratati-va cum stiti si puteti, in continuare.

O zi faina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.