Varice la 20 de ani

67 comentarii 1 2 3
0
24-02-2012, ora 10:23
Dana223
Nu este medic/terapeut
Dana223
Eu am fost foarte dezamagita de mult trambitata clinica vascul arte. Am fost la o ecografie doppler la ambele picioare si consult si toata treaba a durat 5 minute. Mai mult a durat dezbracatul si imbracatul. Stimatul medic la care am fost era foarte plictisit, mi s-a parut total neprofesionist. Bineinteles ca mi-a zis ca nu e nicio problema. Este adevarat ca am fost la ei cu un voucher de reducere, poate sunt mai seriosi daca platesti pretul intreg - desi ma indoiesc.
0
17-04-2012, ora 21:25
dumitrescu35
Nu este medic/terapeut
dumitrescu35
Buna ziua as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva
am fost in romania la doctor si mi sa prescris medicamentul Detralex(Diagnostic insuficienta venoasa cronica)
problema este ca eu locuiesc in germania si nu stiu echivalentul la acest medicament va rog mult ajutati- ma cum sa procedez in cautarea echivalentului.



Va Multumesc Anticipat
0
17-04-2012, ora 21:51
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Dumitrescu, pentru a gasi in Germania echivalentul Detralexului foloseste denumirea comuna internationala a medicamentului, care in acest caz este DIOSMINUM
Succes si sanatate !
0
05-05-2012, ora 13:48
monicacluj
Nu este medic/terapeut
monicacluj
buna! daca este cineva din CLUJ, as dori numele unui doctor bun si rabdator pt consultatie/operare varice. sunt pregatita sa platesc, dar as vrea sa fie onest si sa sugereze cea mai buna metoda de tratament. de asemenea, as prefera sa fie un om cu daruire, care nu se grabeste doar sa ia bani.
0
17-07-2012, ora 02:10
unickgodess
Nu este medic/terapeut
unickgodess
Acum multi ani am inceput sa imi simt picioarele grele, sa imi amorteasca daca stateam in picioare, simteam furnicaturi, arsuri de-a lungul unor vene, in plus mi se spargeau vene- sangele se vedea la suprafata.Apoi intr-un an am inceput sa lucrez, stand in picioare nemiscata 2 ore au aparut varicele dupa numai 5 saptamani.Am observat niste vene iesite la suprafata.Am luat Scorus-macerat glicerinic, Castan salbatic-macerat glicerinic, fiole cu Ginko Biloba toate in acelasi timp si capsule cu ulei de peste.Acestea se iau luni de zile chiar ani, ideea e ca daca esti predispus sa faci varice ele apar din nou chiar daca la un moment dat scapi de ele. Trebuie sa eviti sa stai in picioare nemiscat, sa eviti prajelile, prea multe grasimi, in schimb sa mananci fructe si legume crude.Dupa cateva luni de tratament senzatia de greutate in gambe si amorteala s-au redus cam 90%.Acum pot sa stau in picioare sa fac treaba in bucatarie cateva ore dar la 30-40 de minute ma mai misc, ma mai asez, nu abuzez.Mai stau cu picioarele ridicate pe perete, face foarte bine la circulatie.Nu mi-au mai aparut varice, nu mi s-au mai spart vene.Continui sa iau aceste produse uneori fara ulei de peste ca nu am bani.Mai este un produs ulei de canepa care contine Omega 3-6-9.Acizii Omega sunt benefici vaselor de sange, dar daca mancam peste prajit degeaba mancam, peste crud cum ar fi somonul crud e bun.Omega se gaseste si in uleiul de masline, uleiul de floarea soarelui obtinut prin presare la rece.Cat despre cum scapam de varicele existente inafara de scleroterapie, laser mai exista si termocoagularea prin radiofrecventa, lipitorile puse pe vene care stiu ce au de facut si un lipogel care contine hirudina substanta care o secreta lipitorile.Eu voi incerca ultimele doua.Sincer nu as face operatie chirugicala, asta ar trebui sa fie ultima varianta in caz ca nu au dat rezultate celelalte.
0
16-11-2012, ora 14:30
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Stimata domnisoara,
In primul rand trebuie sa stiti exact daca aveti varice cu adevarat sau daca aveti vase sparte deoarece foate multa lume confunda varicele cu vasele sparte(venectaziile). Vasele sparte sunt acele vinisoare vizibile care sunt situate in special la persoanele de sex feminin pe fata laterala a coapselor. Venectaziile au ca si cauza deobicei dezechilibre hormonale si pot apare si se pot accentua in timpul sarcinii.

Daca este vorba despre acestea cel mai bun tratament este scleroterapia, insa se poate face si terapie cu laser transdermic.

Daca insa aveti vene dilatate varicoase, avand in vedere varsta dumneavoastra exista posibilitatea sa aveti ceva congenital. Pentru a sti cu exactitate despre ce este vorba va trebui sa efectuati o ecografie Duplex venoasa.

Ecografie Duplex venoasa evidentiaza necesitatea efectuarii unei INTERVENTII LA NIVELUL VENEI SAFENE(daca aceasta este afectata - bolnava - insuficienta) in acest caz exista mai multe varinate de tratament:
-tratamentul clasic - strippingul,
-tratamentul cu laser endovenos,
-terapia cu radiofrecventa, si chiar
-injectare de substanta sclerogena.

Fiecare din aceste metode au avantaje si dezavantaje si pot fi practicate cu un succes mai mare sau mai mic in functie de particularitatea anatomica a venelor dumneavoastra si in functie de experienta operatorului. Un factor important este si pretul pe care vi-l cer diferiti chirurgi.
Alaturi de operatia de al nivelul venei safene de cele mai multe ori este necesara o interventie la nivelul venelor dilatate varicos. Aceasta interventie consta in extragerea prin incizii foarte mici (care nu se vor mai vedea ulterior) a venelor dilatate varicos.FLEBECTOMII

Un lucru foarte important insa pe care trebuie sa il stiti este ca indiferent de cat de corecta este efectuata operatia de varice, venele variocase pot reapare datorita regimului de viata pe care il aveti si datorita faptului ca peretele venos este afectat nu numai la nivelul venelor dilatate in acest moment dar si la nivelul venelor care in acest moment nu sunt dilatate dar care se pot dilata in viitor.

Cu toate acestea chiar daca in viitor pot reapare anumite dilatatii venoase este bine sa faceti interventie chirurgicala pentru A PREVENI APARTIA COMPLICATIILOR BOLII VENOASE. Aceste complicatii sunt periculoase si uneori greu de tratat: tromboflebita superficiala sau profunda si ulcerul varicos.

Indiferent daca va operati sau nu pentru preventia aparitiei sau evolutiei boli varicoase sunt necesare urmatoarele:
Ce trebuie sa evitati?

Statul in picioare sau la birou timp indelungat
Aparitiei obezitatii
Expunerea indelungata la soare, baile fierbinti, sauna.
Masajele anticelulitice sau traumatismele pe traiectul principalelor vene (venei safene mari si a veni safene mici)
Sariturile, echitatia, gimnastica aerobica
Anticonceptionalele si tocurile inalte (pentru doamne)
Ce trebuie sa faceti?

In timpul statului in picioare sau la birou un timp indelungat sau in timpul unei calatorii de lunga durata cu avionul, trenul sau masina trebuie sa faceti cel putin din 2 in 2 ore urmatoarele miscari:
miscari ale gambelor (miscari de 'bicicleta')
miscari de flexie si extensie a piciorului
miscari de ridicare si coborare pe varfuri
Sa faceti dus cu apa rece la nivelul gambelor de jos in sus
Sa stati cu membrele inferioare ridicate la 30 de grade in timpul noptii si in perioadele de repaus
Sa practicati mersul pe bicicleta si inotul

Dr Halpern Rafael
medic primar chirurgie cardiovasculara
0
07-08-2017, ora 17:52
MinaMaria
Nu este medic/terapeut
MinaMaria
Domnule doctor Rafael Halpern, ma bucur sa va gasesc pe acest forum. Acum ceva vreme, cand nu eram decisa ce procedura sa aleg pentru problema mea cu varicele si dupa ce am rascolit internetul in lung si in lat, am hotarat sa vin la o consultatie si sa merg pe mana dumneavoastră. Ma bucur foarte mult pentru alegerea facuta, ati avut rabdare cu mine, mi-ati explicat in ce consta fiecare procedura in parte, astfel incat m-ati ajutat sa fac alegerea cea mai buna. Nu mi-a ramas niciun semn, picioarele mele arata impecabil. Aveti maini de aur, va multumesc si va recomand cu căldura celorlalti pacienti aflati in situatia mea.
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •