Vaccin IDR

27-08-2009
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Trebuie sa fac idr -ul la fetita mea de tri anisori si nu stiu unde anume sa merg. Va rog sa ma indrume cineva va rog!
11 comentarii
0
27-08-2009, ora 10:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De ce "trebuie" ???
0
27-08-2009, ora 12:22
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
La medicul pediatru sau de familie!!
0
27-08-2009, ora 14:27
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Trebuie sa il fac pt inscrierea in gradinita. Mi-a cerut idr-ul la fetita, ex coproparazitologic si micro la parinti. Mi se pare o maaare prostie dar altfel nu ne primeste. Medicul meu de familie este in concediu, iar inlocuitorul m-a trimis cu fetita la spitalul de plamani si sincer mi-e cam frica sa merg cu un copil de 3 ani acolo!!
0
27-08-2009, ora 15:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, din pacate legea constrange oamenii la tot felul de prosti.
Daca inainte de administrarea IDR-ului se da o granula de Sulfur CH30 homeopata (se suge o granula cu 30 -60 minute cat si una dupa IDR) efectul NEGATIV al IDR-ului poate fi eliminat in mare parte.
0
27-08-2009, ora 19:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cum sa te trimita cu copilul la spitalul de plamani?!Mai bine cauta o clinica particulara, ca doar nu au intrat toti in concediu deodata!!Este prima data cand aud ca o gradinita nu primeste un copil ca nu are nu stiu ce vaccin facut...Este o gradinita de stat sau particulara?
0
27-08-2009, ora 19:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Si esti sigura ca este vorba de un vaccin si nu de efectuarea unui test IDR?
0
27-08-2009, ora 19:44
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Testul IDR se face pentru a vedea daca copilul a luat contact cu o persoana bolnava de tuberculoza!
0
27-08-2009, ora 21:20
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Jaguelinne este o gradinita de stat, iar in legatura cu idr-ul nu stiu exact despre ce este vorba ; am inteles ca se introduce nu stiu ce substanta in umar si dupa cateva zile tb sa se masoare. In functie de cat se inroseste se vede daca copilul are o problema sau nu. Din cate m-am interesat in buc se face la clinica victor babes dar acum nu au substanta respectiva, sau cei din sect 4 la acest spital de plamani unde nu prea vreau sa merg !! Daca cineva mai stie unde sa merg astept raspuns!!
0
28-08-2009, ora 15:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
danusia, este vorba cu siguranta de un test si nu un vaccin, cel putin eu asa stiu!Testul consta in injectarea sub piele a unei substante, iar in locul respectiv se formeaza o mica ridicatura a pielii.Testul se citeste la 48 sau 72 de ore de la injectare si trebuie masurata reactia.In functie de marime, se va stabili daca este pozitiv sau nu!Esti informata bine!Atunci asteapta pana vor aduce derivatul proteic la V.Babes.
Numai bine!!
0
28-08-2009, ora 15:33
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
mersi mult de tot !! sanatate multa !!
0
31-08-2009, ora 19:28
stirbacu nicoleta
Nu este medic/terapeut
stirbacu nicoleta
si eu sunt in aceeasi situatie cu fetita mea. ex se mai face la clinica sanador dar nici ei nu serul respectiv. eu sun de marti in continuu sa vad cand apare serul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •