Utilizare Viamina A - picaturi in nas

14-04-2012
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna Ziua,

In urma cu 30 zile, mi s-a facut o interventie cu RF in nas si postoperator mi s-a indicat sa imi pun doar Vitamina A solutie in fiecare nara.
In prima saptamina 4x3 picaturi /nara, a doua saptamina 3x3 picaturi/nara, apoi, pina acum 2x3picaturi/nara.

Intrebarea ar fi urmatoarea :
1. Aceste picaturi de vitamina A dau dependenta, obisnuinta, iritare, etc ?
2. Cind ar trebui sa ma opresc mai pun ? Este un termen anume pentru tratament ? Se poate pune mai mult timp fara probleme ?
8 comentarii
0
14-04-2012, ora 16:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in 3 saptamani ar trebui sacse refaca mucoasa nazala si sa nu mai fie nevoie de vit a.
faceti o pauza de 7_10 zile dupa 3 saptamani
0
14-04-2012, ora 16:17
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Ideia care ma macina este daca are manifestari la intrerupere tratament, de dependenta ? Trebuie sa fac intrerupere treptat sau brutal ? Este posibil sa mi se infunde nasul la interupere tratament ?

Este recomandabil ca tratamentul cu vitamina A sa se faca pe mai multe perioade ?
0
14-04-2012, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. da. dependenta
daca citeai prospectul... intelegeai ca vit a., Nu desfunda nasul
doar e o solutie uleioasa care hidrateaza mucoasa
nu esre vazoconstrictor si nu desfunda nasul
0
14-04-2012, ora 21:23
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Multumesc dl. doctor.

Am citit, recomandari de vitamina A, pentru senzatii de uscaciune, nas/gura, in anumite tipuri de rinite. Eu, dupa 2 h de la masa sau 4-5h dupa ora de culcare, imi apare senzatia de uscaciune. Tratamentul cu vitamina A este benefic in acest caz ?
1
14-04-2012, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este recomandat un consult la gastrologie
0
15-04-2012, ora 19:11
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Multumesc mult pentru raspunsuri si Sarbatori Pascale 2012 deosebite.
0
12-11-2016, ora 14:59
deliuta20
Nu este medic/terapeut
deliuta20
Buna ziua.Sunt insarcinata in 16 saptamani si acum 2 saptamani am fost diagnosticata cu otita pt care am facut tratament cu hidrocortizon 2 zile(mi-a dat 4 zile sa fac hidrocortizon dar mi-a fost frica sa msi fac din cauza sarcinii)si 7 zile cu epicef si am ramas parca cu urechea infundata.ieri am fost la un dr profesor si mi-a pus dg de otita setoasa si mi-a dat colargol 1%, si aerosoli cu vitamina A sol.si cu ser efedrinat 1%.eu am citit ca vitamina A nu este buna in sarcina???ce parere aveti???va multumesc.
0
12-11-2016, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici Colargolul NU este bun insarcina
dar daca se face tratamnt doar local in nas..cate 1 pic la 8 ore... NU se absorb in corp si nu afecteaza copilul/
Citeste ce sa mai scri pe forum despre Otita seroasa
cauza poate fi in nas
dar poate fi si in gat..de la unreflux gastro-esofagian
asa ca atentie la mancare acra, citrice, otet, lamai. si absolut tot ce mancati inainte de culacare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suplimentarea cu vitamina A - o abordare promițătoare a tratamentului bolii Alzheimer
  •