Utilizare Nidoflor timp indelungat.Va rog ajutati-ma!

03-06-2013
m mirela
Nu este medic/terapeut
m mirela
Buna ziua! In copilarie aveam probleme cu pielea, imi apareau 'fulgeraturi' pe fata (am folosit termenul popular) in special primavara si toamna.De aceea, la sfatul farmacistului am folosit crema Nidoflor. Intradevar fulgeraturile mi-au disparut, dar n-am stiut ca Nidoflorul nu trebuie folosit zilnic. Asa ca din moment ce am vazut ca-mi face tenul frumos l-am folosit un timp foarte indelungat pana cand am observat ca in cazul in care stateam 2 zile fara sa ma dau cu aceasta crema imi aparea o iritatie, ma inroseam si parca aveam cum spun eu 'denivelari pe fata' - bubite. si incepeam iar sa ma dau cu nidoflor si fata imi revenea la 'normal'...de curand, am aflat ca nidoflorul creaza dependenta si nu face bine la ten...vreau sa nu-l mai folosesc, dar am aceleasi probleme, ma inrosesc, bubite imi apar, ma mananca si fata...nu vreau sa merg la dermatolog pt ca am avut o experienta neplacuta cand am mers sa-mi tratez acneea...Ce as putea face in cazul acesta???multumesc anticipat!!
3 comentarii
0
04-06-2013, ora 11:21
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Intrerupeti tratamentul cu Nidoflor si lasati tenul sa respire, eventual dati-va cu o crema hidratanta, pt ten sensibil, hipoalergenica. Daca persista starea de iritatie si mancarime, folositi eventual un medicament antialergic si consultati un medic dermatolog/ alergolog, dar nu va mai dati cu Nidoflor. Toate cele bune!
0
11-06-2013, ora 08:16
m mirela
Nu este medic/terapeut
m mirela
Mi-ati putea da ca exemplu o astfel de crema hidratanta, pt ten sensibil, hipoalergenica? multumesc!
0
11-06-2013, ora 10:02
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua, puteti folosi din gama bioderma, avene, la roche posay, etc oricare dintre ele sunt bune. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.