Uterul retrovers.pot folosi Pregnil?

27-05-2008
sabrina.su
Nu este medic/terapeut
sabrina.su
Buna, Am 23 de ani, in urma cu 7 luni am renuntat la pastilele anticonceptionale (luam Logest) pt ca vreau sa raman insarcinata. Pana luna asta nu am acordat chiar asa mare importanta am spus sa astept si cand o vrea Doamne Doamne, insa de luna asta am cam inceput sa disper putin. Am fost acum 3 luni la gineco, am facut toate analizele (secretie papanicolau plus restul analizelor de srcina...virusii) toate au iesit bine singurul lucru mai negativ a fost ca am uterul retrovers.
De luna asta (nr mai) mi-am calculat ovulatia si-ma facut si testul de ovulatie...si ma pun pe treaba.
Acum am doua intrebari.daca raman insarcinata acum...la cat timp pot sa aflu daca am ramas insarcinata..dupa doua saptamani...o luna?? si a doua intrebare.un coleg (care are in spate un dosar medical greu...el si sotia lui se chinuie de 2 ani sa faca un copil si a tot incercat tratamente si operatii...) mi-a recomandat pregnil. Intrebarea este.daca nu raman insarcinata luna aceasta in urmatoarea luna as putea folosi pregnil sau totusi sa mai astept cateva luni.?
7 comentarii
0
28-05-2008, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Draga sabina.su nu iti recomand sa folosesti Pregnyl.Acesta este un medicament care se foloseste numai prescris de medic.Eu zic sa mergi la medic si el stie mai bine ce trebuie sa faca in cazul tau.Daca dai cautare pe google pentru Pregnyl vei vedea ce reactii adverse are si ce contraindicatii. Pregnylul se ia sub supraveghere medicala.
0
28-05-2008, ora 00:00
68cris
Nu este medic/terapeut
68cris
sabina si eu am folosit anticonc. dar rigevidon si tot asa am ramas insarcinata dupa un an de zile de la stopare insa eu nu am uter retrovers parerea mea este sa ai activitate sexuala intensa in per. fertila si cu ajutorul lui dumnezeu vei avea si bebelusul mult dorit, mult succes si doamne ajuta !
0
29-05-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
NU FOLOSI PREGNIL daca nu ti l-a prescris un medic.uterul retrovers nu da sterilitate decat in foarte putine situatii. peste 80% dintre femeile cu retoversie uterina procreeaza. nu dispera. daca analizele au iesit normale este cu siguranta o problema de timp. succes!
0
29-05-2008, ora 00:00
sabrina.su
Nu este medic/terapeut
sabrina.su
Multumesc pentru raspunsuri.nu am sa folosesc Pregnyl fara sa consult un doctror inainte si sa fiu sub supraveghere.insa eu locuiesc in Germania si atunci...eram in dubii sa merg sa intre la doctor sau sa nu merg inca...de aceea am apelat la sfaturile voastre.
Sper sa nu mai astept prea mult.

Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile voastre!
0
12-06-2009, ora 17:28
mirela vasi
Nu este medic/terapeut
mirela vasi
mirela
Am 30 ani si am ramas insarcinata niciodata. Am facut tratament cu Marvelon 6 ani pentru chisturi ovariene decand eram domnisoara. N-am mai luat anticonceptionale de 6 ani. Am facut analize tot timpul, problema mea este k nu am ovulatie, uter retrovers si trompe infundate, dar trompa dr este putin permeabila, de luna asta fac tratament cu lostibegyt 50 mg din a 5-a zi de ciclu si din a 10- a zi sa fac cu Pregnil. Dar marea problema este k nu se mai gaseste pe piata.
Credeti k o sa raman vreodata insarcinata?
0
13-06-2009, ora 16:24
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
Sunt sigura ca intr-o zi se va intampla. daca ai o trompa putin permeabila este posibil. greu, dar posibil. daca nu vei reusi, exista fertilizarea in vitro, donare de ovule in cazul in care ovulatia la tine nu exista. daca vrei sa discuti mai multe despre asta iti stau la dispozitie. am trecut printr-o fertilizare in vitro, acum incep procedurile pentru cea de a doua, asa ca stiu cate ceva despre asta.
Iti doresc succes si sanatate!
0
15-06-2009, ora 13:15
sabrina.su
Nu este medic/terapeut
sabrina.su
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am consultat un medic (de fapt mai multi) si mi-au pus un diagnostic care nu imi dadea multe sanse. ba chiar o doctora de la marele spital Euroclinic imi mai sugera sa fac mai multe teste care nici nu costau decat vreo 100 milioane la ei in spital (histeroscopie si laparoscopie), dar si asa aveam o trompa nefunctionabila si uterul lipit si ca singura varianta era fertilizare in vitro si asta cat mai repede... cu cat ma indrept spre 30 cu atat sansele devin din ce in ce mai mici. o ala doctora mi-a spus sa imi puna sterile ca sa imi desfaca uterul. si asa mai departe.
Ideea este ca am venit in Germania la control. am nimerit la un doctor care mi-a spus ca intradevar am o trompa nefunctionabila insa asa nu inseamna ca nu pot ramane gravida. am urmarit luna in care am ovulat pe trompa buna (s-a intamplat a doua luna de la primul control) si. acum sunt insarcinata in 6 luni. Fara sa mai fac analize costisitoare sau dureroase (am facut o salpinoradiografie. pe care nu o recomand nimanui est eo analiza foarte invechita si foarte dureroasa). Fetita se dezvolta bine. eu sunt sub supraveghere in Germania unde de altfel o sa si nasc, am facut deja primul doppler la sfarsitul acestei luni sunt programata la al doilea doppler... insa totul pare minunat, este dezvoltata conform varstei asa ca acum am inceput sa caut mobila pentru decorarea camerei.

Mirela iti recomand sa consulti si alti doctori. ca si in cazul meu dracul nu este chiar atat de negru pe cat pare... de asemenea nu te stresa foarte mult, pastreaza-ti mintea limpede este si asta un lucru important!
in rest multa sanatate si noroc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: