Usturimi zona genitala

21-01-2015
Mihaela12345
Nu este medic/terapeut
Mihaela12345
Buna ziua! De aproximativ 5 zile ma ustura zona genitala. Cand au inceput usturimile sa apara eram in perioada menstruatiei... De atunci am avut un contact sexual cu prietenul meu. M-a usturat foarte tare pe toata durata actului si dupa iar azi am constat ca mi-au aparut niste bubite rosii in jurul vaginului. Mentionez ca ieri seara am inceput se folosesc Clotrimazol.
26 comentarii
0
22-01-2015, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa mergeti sa faceti analiza secretiei ca sa stiti inainte daca e candida, fara sa puneti ovule inainte 2 zile.
Si partenerul trebuie sa faca tratament altfel o luati de la el inapoi.
0
23-01-2015, ora 18:22
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Buna am si eu aceeaşi problema... Ma ustura ft tare in zona labiilor mari foarte aproape de vagin pe ambele părţi zona arată iritată rosie si ma ustura la orce mişcare... Nici măcar nu pot sa am contact sexual cu partenerul meu, tin sa Menţionez ca Nu am ( mâncărimi sau scurgeri abundente sau urat mirositoare) doar faptul ca sunt foarte iritată rosie ft ft tare ma ustura nu stiu ce sa fac sau ce sa cred ca poate fi :( mi-e teama !... In jur de doua luni sunt asa imi tot trece si si dupa reapare din nou ! Care ar fi cauza.. Poate ştie cineva :(
0
23-01-2015, ora 22:40
Relle
Nu este medic/terapeut
Relle
Am patit si eu asa a foat o saptama de cosmar dar la mine cauza a fost : am folosit gelul de dush al sotului ca sa ma spal in zona intima si se stie ca aucph diferit cele pt ei. Daca asta aicfacut si tu foloseste apa si sapun atat si ceai de musetel si de preferat sapun pt zona intima cel mai bun lactacyd parca asa se numea, dar mergi la ginecolog pentru consult in caz de altceva
0
25-01-2015, ora 11:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ioana Atena

Trebuie sa mergeti sa va faca un consult ginecologic, sa faceti testul secretiei chiar daca nu aveti scurgeri ca sa depisteze exact daca e candida, trichomonas etc si sa stie ce tratament sa va dea.
Trebuie sa cereti tratament si pentru partener ca altfel o luati de la unul la altul.
0
17-02-2015, ora 13:12
roxynicoleta
Nu este medic/terapeut
roxynicoleta
buna ziua ma confrunt si eu cu acceleasi probleme bubite rosi si exterior si interior, mancarimi si intepaturi uneori astea aparand cam maxim de vreo 3 saptamani.la scurt timp dupa ce mi.au aparut mie au aparut si sotului meu.pe deasupra mai sunt si insarcinata.nu stiu ce sa fac imi este foarte frica sa merg la doctor si sa nu imi spuna ca am ceva grav care imi afecteaza sarcina.datimi un sfat cele care ati intampinat problema asta va rog mult
0
17-02-2015, ora 14:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ roxynicoleta

In cazul dv. chiar ca trebuie sa mergeti la doctor.
Nu e ceva grav, e o ciuperca ceva, posibil candida, posibil altceva, dar pentru ca sunteti insarcinata doctorul va va da un tratament mai bland.
Trebuie sa va prescrie si pentru sot. Cereti acest lucru ca ei uita.

Daca nu erati insarcinata, erau la farmacie teste pentru candida si alte bts pe care le puteati face in intimitatea caminului. Costa in jur de 150 de lei.
Le faceati si cereati direct de la farmacie tratament, daca dadeati de o farmacista competenta.

La doctor faceti un test al secretiei la vreo 20 de lei (cu trimitere de la medicul de familie) si rezultatul e valabil si pentru sot.

Si din acest motiv nu prea sunt indicate relatiile sexuale in timpul sarcinii.

Cititi de pe net care sunt pasii inainte de vizita la ginecolog, ii urmati in mod corect si adresati-va medicului care va urmareste sarcina. O sa va dea un tratament care sa nu va afecteze bebelusul.

Nu ati putut sa il contactati nici la telefon sa ii spuneti despre ce este vorba ?
0
17-02-2015, ora 14:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ roxynicoleta

Nu aveti si o scurgere alba ca un iaurt ?
0
17-02-2015, ora 14:14
roxynicoleta
Nu este medic/terapeut
roxynicoleta
ba da este si o scurgere alb galbuie asa de citeva zile
0
17-02-2015, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ roxynicoleta

Pare a fi candida dar trebuie sa sunati medicul sa va indice un tratament indicat in sarcina.
0
20-02-2015, ora 10:16
roxynicoleta
Nu este medic/terapeut
roxynicoleta
cele care ati avut de aface cu sintomele astea a fost ceva grav, va trecut spunetimi si mie?
0
20-02-2015, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e grav, trece cu tratament. Faceti tratamentul si sa faca si sotul.
0
23-02-2015, ora 14:37
Mihaela12345
Nu este medic/terapeut
Mihaela12345
Intr-un final s-a dovedit a fi candida. Prietenul meu prezenta toate simptomele de candida. Am luat o pastila de Fluconazol 150 mg si in 3 zile a disparut.
0
12-03-2015, ora 11:16
andreea_paun17
Nu este medic/terapeut
andreea_paun17
Buna ziua!Am 21 de ani si de vreo cateva luni bune am o probleba...Mai exact la inceput am avut un disconfort in zona vulvei, mai exact cred ca un disconfort clitoridian.nu am facut nimic in privinta aceasta pentru ca nu mi s-a parut ceva grav...de aproximativ 2 sapt mi-am schimbat lenjeria intima in sensul ca purtam numai chilotii tanga si am crezut ca acesta este motivul...situatia s-a ameliorat doar ca dupa contactul sexual si chiar la inceputul acestuia resimt un disconfort in zona clitorisului,...ce as putea sa fac in cazul acesta...sunt in germania si nu am consultat un medic ginecolog..este grava situatia? ce ar putea fi? va multumesc!
0
12-03-2015, ora 15:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andreea_paun17

Bolile genitale sunt grave in masura in care, cronicizate, duc la Infertilitate.

Trebuie sa purtati chiloti normali din bumbac 100 % pe care sa ii fierbeti la 90 de grade. Igiena intima respectata. Ori folositi gel special pentru igiena intima ori doar apa. Nu mai folositi sapunuri si geluri de dush deoarece va schimba ph-ul.

Chestionati serios partenerul daca v-a adus vreo boala sau daca se stie el ca a mai dat cuiva vreo boala vreodata. In general barbatii nu au simptome si 80 % nu se trateaza.

Daca nu... poate fi un inceput de candida sau un virus HPV care oricum nu se vede si nu prea exista tratament, decat tratament de ridicare a imunitatii.

Cati ani aveti ? Ar trebui dupa inceputul vietii sexuale sa va faceti Testul Papanicolau anual.

Daca partenerul e ok si aveti incredere in el, puneti un chilot negru si urmariti la sfarsitul zilei daca ramane ceva albicios pe el. Daca ramane e candida. Trebuie tratata candida. Se cumpara niste ovule de la farmacie si eventual o crema. Vedeti ca in Germania aveti Canensten, si ovule si crema.

Pina atunci utilizati o crema de galbenele, va dati cu ea, asteptati 10-15 minute sa intre in piele si apoi puneti chilotul. Puteti folosi tampoane de zi sa nu va murdariti chilotul.
0
12-03-2015, ora 17:34
andreea_paun17
Nu este medic/terapeut
andreea_paun17
Partenerul este sotul meu nu doar un simplu iubit...mentionez ca disconfortul dureaza aproximativ 1 ora dupa actul sexual, sa fie ore din cauza ca vaginul nu se lubrifieaza indeajuns?
0
12-03-2015, ora 20:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Prin disconfort intelegeti durere, mancarime, arsura ?...
Folositi mijloace contraceptive sau alt fel de medicament zilnic ?
De ce nu se lubrifiaza ?
0
13-03-2015, ora 09:49
andreea_paun17
Nu este medic/terapeut
andreea_paun17
Ca sa ma fac inteleasa, disconfortul este nici durere, nici arsura...e ca si cum ar fi usturime la nivelul clitorisului... Metode contraceptive nu folosim pentru ca de doua luni incercam sa facem un bebe...Vaginul se lubrifiaza dar pe parcurs, tocmai si din acest motiv cred ca am acea usturime ptr ca la inceputul actului sexual vaginul este uscat...am o crema numita miconazal nitrat 2%...credeti ca ma ajuta cu ceva? Va multumesc foarte mult ptr raspunsul dumneavoastra!
0
13-03-2015, ora 17:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Crema miconazol nitrat v-ar ajuta in masura in care ati avea candida.
In Romania exista test la farmacie pentru candida.
Dar daca aveti candida, nu va este suficienta crema in exterior.
Va trebuie si ovule.

2. Daca ati folosit anticonceptionale pina acum doua luni, acestea v-au dereglat secretia vaginala... Si acest lucru poate face posibila aparitia candidei care oricum traieste in cantitati mici in organism.

3. Daca ati folosit anticonceptioane (nu cunosc, nu dati nici un fel de amanunt; ati luati sau luati pe termen lung orice fel de medicament, ceaiuri etc ?), medicii recomanda ca sarcina care urmeaza dupa contraceptive sa aiba loc dupa cel putin 2-3 cicluri n o r m a l e dupa intreruperea anticonceptionalelor. Trebuie sa se refaca mucoasa uterina si sa reechilibreze hormonal organismul ca sa puteti sa purtati sarcina.

4. Se recomanda ca inainte de sarcina sa va faceti toate analizele si sa fiti complet sanatoasa. Altfel eventualele tratamente din timpul sarcinii ar putea afecta fatul.

5. Ati facut testul cu chilotul negru ? Daca ramane ceva albicios pe chilot puteti sa aveti candida si in cazul acesta trebuie facut tratament si la dv. si la sot.
0
13-03-2015, ora 18:22
andreea_paun17
Nu este medic/terapeut
andreea_paun17
deci nu am folosit anticonceptionale, decat prezervative si acelea foarte rar deoarece metoda de contraceptie era ejacularea afara...nu am luat medicamente sau ceaiuri...tin sa cred ca nu este candida ptr ca dinsconfortul nu-l simt tot timpul ci doar dupa actul sexual, mai exact chiar la inceputul actului sexual cand vaginul este uscat...am mentionat ca la inceputul actului sexual vaginul este uscat si se lubrifiaza pe parcurs
0
13-03-2015, ora 18:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati intai cu crema de galbenele care emolienta si cicatrizanta.
0
13-03-2015, ora 19:08
andreea_paun17
Nu este medic/terapeut
andreea_paun17
ok multumesc mult, oricum dupa ce o sa imi vina cardul de la asigurarea medicala o sa merg la un control ginecologic ca sa fiu mai sigura
0
13-03-2015, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Neaparat. Si sa cereti testul secretiei si testul Papanicolau.
0
06-02-2019, ora 22:38
Anusca..
Nu este medic/terapeut
Anusca..
Buna seara. Am si eu rugamintea sa ma ajute cineva ca nu mai stiu ce sa mai fac, am niste usturimi in zona intima de nu mai stiu de capul meu, am fost la medic si mi-a zis ca sunt sanatoasa, dar nu inteleg de ce ma ustura totusi, am usturimi periodice, dar dureaza ore, am luat supozitoare si pentru microflora si pentru candidoza nu stiu ce pot sa am, acum sunt in Norvegia si inca nu am acte sa plec la un control la ginecolog, imi poate cineva zice ce ar putea fi ?
0
06-02-2019, ora 23:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui sa va faceti test secretie la ginecolog pentru a vedea ce e.
Daca iese negativ, poate fi un virus HPV.
0
14-02-2019, ora 18:08
Camelia65
Nu este medic/terapeut
Camelia65
De cateva zile am o dureri dupa urinare si sange cateodata...azi ma ustura in zona labiilor mici si inauntru...am folosit Nidoflor...si ceai de coada calului si merisor. O durere de abdomen si imi da senzatia ca as bea foarte multa apa si ma duc la baie foarte des.ce pot face ?
0
15-02-2019, ora 14:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Control ginecologic si control medicul de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.