Usturimi la urinat de 2 ani

24-07-2015
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Problemele mele au inceput in urma cu 2 ani si jumatate, cand mi-am inceput viata sexuala.Dupa primul contact sexual am facut infectie urinara cu E.Coli, pe care am tratato cu Ciprinol.Am mai facut apoi in decurs de 6 luni infectii urinare, pe care le-am tratat la fel.Dupa aceste 6 luni, au aparut din nou ustutimile, insa de atunci toate antibiogramele (care au fost peste 20) au iesit negative..dar usturimile persista.Am facut si ecografie, radiografie de rinichi si cai urinare, o cistoscopie si o urografie, ambele cu rezultate bune...normale.Am crezut ca ar putea fi ceva de natura ginecologica asa ca am facut tot ce se putea, zic eu, din aceasta sfera :de la analize de secretie si culturi pt absolut toate bolile cu transmitere sexuala pana la colcopscopie, ecografie endovaginala si asa mai departe...Toate au iesit bine.Tin sa mentionez ca niciodata nu am avut un ciclu regulat, am avut si inca am o secretie maronie la ovulatie (despre care am inteles ca e oarecum normala), uneori am secretii alb-galbui, in cantitate mica si dureri in timpul contactului sexual.Am avut un singur partener sexual, care nu prezinta nici un fel de simptome sau semne. Am incercat antibiotice din aprope toate clasele, la indicatiile medicilor, de multe ori fara o antibiograma (care oricum nu ar fi avut pe ce sa se faca, toate analizele fiind bune)si tot felul de tratamente naturiste, ceaiuri.Anul acesta am avut o luna in care am uitat de probleme...Am fost la spital..unde mi-au injectat o substanta de contrast pt urografie...iar de atunci o luna nu am mai avut probleme..pana cand am avut din nou contact sexual cu prezervativ..iar usturimile au reaparut...am renuntat la prezervativ...insa ele persista..in unele zile sunt mai intense, in altele sunt mai usor de accceptat.Apa beau 2-3 litri pe zi, dar ma intrebam..ar putea avea vreo influenta cafeaua, sucurile, alcoolul?Am facut si candidoza pe care am tratato.Va rog sa ma ajutati, daca puteti cu o parere, un sfat...orice! Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc!
18 comentarii
0
25-07-2015, ora 13:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Partenerul a avut si alte partenere inaintea dv. ?

Cum v-ati infectat cu e-coli si candidoza ?

El trebuia sa faca tratament chiar daca nu are simptome. Multi barbati nu prea au simptome. Dar tot dau boala.

Usturimile pot fi de la candida chiar daca e in cantitate mica, poate fi un virus HPV care nu se percepe la control sau cantitatea de secretie a dv. sa se fi micsorat.

Din acest motiv sunt recomandate relatiile sexuale cu un singur partener, sotul.
0
25-07-2015, ora 18:14
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Da, a avut si alte partenere.
Si el a facut tratament de fiecare data cand medicul ne-a recomandat acest lucru.
Cum as putea afla daca este HPV?
Va multumesc pentru raspuns !
0
25-07-2015, ora 18:16
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Cu e-coli, m-am infectat dupa contact sexual, de fiecare data cand nu urinam dupa, iar candidoza am facuto de la antibiotice.
0
25-07-2015, ora 18:19
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Am facut si testul Babes-Papanicolau..cu rezultat normal
0
25-07-2015, ora 18:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. El trebuia sa faca de fiecare data cand va apareau bolile. Nu se intelege exact cum a facut tratament. Altfel va reinfectati de la el.

2. Unde anume sunt usturimile ? Si la urinare si vaginale si labiale ?

3. Testul Papanicolau arata daca celulele corpului au devenit canceroase. Dar daca ati luat vreo tulpina din cele peste 100 care nu a transformat celulele de pe vagin in canceroase, nu arata.
0
26-07-2015, ora 10:12
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
1.A facut tratament pentru candidoza...si doxiciclina.Am avut perioade lungi fara contact seual dupa fiecare tratament urmat doar de mine sa vad daca imi dispar si daca imi reapar simptomele..din pacate nu am observat nici o modificare...

2.Usturimile sunt pe uretra si uneori in vezica, dar le simt mai mult pe partea stanga.

3.Nu am avut nici eu, si nici el vreodata vreo formatiuni nodulara sau de orice alta forma...Cum as putea afla daca e HPV?
0
26-07-2015, ora 12:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Studiile prospective au aratat ca acelasi tip de E. coli poate produce recurente la unul pana la trei ani, chiar daca uroculturi negative intre infectia initiala si recurenta.

2. Dati Search pe Google "infectia urinara recurenta" si studiati forumurile de discutii, tratamente naturiste pe site-ul revistei Formula As si articolele de specialitate.

3. Virusul HPV nu are numai tulpini care dau negi genitali sau cancerul de col uterin, are peste 100 de tulpini. Cele mai multe nu se vad cu ochiul liber. Cu HPV sunt infectati mai mult de 50 % din populatia activa sexual din cauza multitudinii partenerilor. Ca sa verifice daca vreo tulpina de HPV nu a inceput sa transforme celulele de pe col in celule canceroase si sa produca rani se face anual, dupa inceperea vietii sexuale, control ginecologic si Test Papanicolau. Chiar daca la Testul Papanicolau nu a iesit nimic inseamna ca celulele locale nu s-au transformat in canceroase, nu ca femeia nu e infectata cu virusul HPV. Exista o analiza care e in jur de 250 lei si se numeste Genotiparea HPV. Ea depisteaza o parte din tulpinile HPV, in special pe cele cancerigene.

4. Deocamdata usturimile dv. par a fi de la infectia urinara, canalizati-va atentia sa rezolvati aceasta problema.

5. Cineva care a avut asa ceva m-a sfatuit ca daca fac vreodata sa iau ceai de merisor. Presupun ca deja ati luat.

6. Eu va recomdand sa tineti dieta candida (macar fara dulciuri, sucuri, branzeturi, condimente) vreo 7 zile, vedeti daca se amelioreaza simptomele. Bacteriile se inmultesc cand se consuma aceste alimente.

7. Daca infectiile sunt recurente inseamna ca imunitatea organismului e scazuta. Mergeti la Plafar, intrebati ce produse au pentru cresterea imunitatii si alegeti ce credeti ca puteti lua. Unele persoane folosesc de ex polen pt asa ceva.

8. Daca suferiti de depresie sau anxietate, sa le tratati, astea scad mult imunitatea organismului si acesta nu se mai poate apara.
0
26-07-2015, ora 14:30
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Va multumesc mult pentru sfaturi.Am observat ca ma simt mai rau cand consum cafea (o beau foarte dulce), sucuri, alcool.
De depresie sau anietate nu cred ca se pune problema...Doar ca vreau sa stiu ce este si sa pot sa scap.E normal sa ma preocupe o problema de sanatate.
Ceai de merisor si multe produse pe baza de merisor am folosit.nu stiu ce sa zic..nu prea m-au ajutat.
Ideea e ca am fost la mai multi medici ginecologi...care mi-au spus ca totul e in regula...si nu s-a pus problema de HPV.Oricum, iau in considerare sfatul dumneavoastra si o sa mai merg la un control, si daca este nevoie fac si acel test de depistare HPV.
Si am sa merg si la Plafar...
Ma bucur si inca o data va sunt recunoscatoare pentru sfaturi!
0
26-07-2015, ora 14:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautati informatii despre infectia urinara. La HPV trebuia sa aveti de ex usturimi labiale. Dv. ziceti ceva de rinichi si vezica urinara. Deci trebuie tratata Bacterie E Coli.

V-am gasit un topic la sectiunea naturiste.

http://forum.romedic.ro/prod/Rezultate_uimitoare_in_cistite_si_infectii_urinare_081227.html
0
26-07-2015, ora 18:25
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Da..usturimi labiale nu am si nu am avut deloc.Doar in uretra simt..si uneori in vezica.Multumesc!
0
29-07-2015, ora 15:35
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Un remediu natural pentru imunitate sunt capsulele Imunitate cu 7 ciuperci si capsulele Imunitate cu echinaceea, care pot sa fie administrate alternativ in cure de cate 1 luna.Multa sanatate!
0
02-08-2015, ora 11:26
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Va multumesc frumos!
0
05-08-2015, ora 18:11
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Diagnosticul final..dat dupa multe investigatii si analize...este URETRITA MICOTICA, cu candida...rezistenta la fluconazol...
0
06-08-2015, ora 12:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dieta candida o tineti ?
0
06-08-2015, ora 12:15
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Da...o tin.Astazi am fost la Profesor Doctor Bratila, si mi-a dat dumnealui tratament..si m-a lamutir cu privire la toate problemele mele.Si aveti dreptate, este vorba clar de ovare polichistice...
0
06-08-2015, ora 12:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca puteti faceti cura cu ovule propolicium care contin propolis si plante medicinale. propolicium.ro
0
15-03-2019, ora 00:48
shallya
Nu este medic/terapeut
shallya
Buna, Andreea! Nu stiu daca mai ai contul activ aici dar eu sper sa-l ai si sa vezi mesajul meu. Exact prin ce ai trecut tu, trec eu acum si am facut analize peste analize fara vreun rezultat. Si e prima oara cand aud de un altfel de posibil diagnostic, altul inafara de "cistita". Daca poti si-ti mai aduci aminte ce analize/investigatii ai facut ca sa ajungi la un diagnostic concret si adevarat, ti-as fi foarte recunoascatoare. Si la fel si pentru partenerul tau, daca a trebuit sa faca si el investigatii. In ultimul comentariu ai zis un diagnostic, asa a fost? Te-ai vindecat? Ai mai avut probleme? Multumesc anticipat!!
0
11-06-2020, ora 15:28
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
buna Shallya,
esti ok?
ai rezolvat problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: