Usturimi la stomac

25-05-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Mereu inaitea unui eveniment important, inaintea unui test, oral sau scris, ma ustura ingrozitor stomacul.Ma ustura "in valuri", asemeni unei oscilatii.incerc sa imi controlez durerea intr-un fel iar apoi vine o durere puternica, apoi se linisteste, si tot asa...(la intervale de 1-2 secunde...).Am impresia ca, cu cat ma gandesc mai mult la stomac ma doare mai mult!
Este extrem de stresanta aceasta durere, deobicei aceasta durere fiind ameliorata de eliberare de gaze.
Mentionez ca oricat as manca nu pun pe mine(daca aceasta are vreo legatura).
Va rog sa ma ajutati.Ce poate fi?
21 comentarii
0
25-05-2009, ora 22:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Raspunsul cel mai sigur il poti afla facand o endoscopie gastrica, numai asa se vede clar ce este local. Daca iti faci, cere si analiza ptr depistarea de Helicobacter ( se poate face si din scaun), multe persoane care au aceasta bacterie peste limitele normale in stomac sunt mai slabe, slabesc sau nu prea asimileaza. De asemenea, poate da gastrita, usturimile de care spuneai, acutizarea in caz de stres. Un gastroenterolog te va lamuri. Pansamentele gastrice iti iau numai disconfortul pe moment, e bine sa stii daca e ceva. Numai Bine!
0
25-05-2009, ora 23:20
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Acum cateva zile am facut analize normale de scaun. Singura precizare din analize a fost "Numeroase chisturi geardia". Acum le tratez.Din acestea normale se scoate Heliobacterul?
Mi-e cam teama de o endoscopie! Doare?Nu vars daca imi introduce acel tub?Sunt riscuri?Sa inteleg ca usturimea ar fi cel mai probabil de la o gastrita?

Astept un raspuns, multumesc!
0
25-05-2009, ora 23:20
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
giardia* pardon
0
26-05-2009, ora 00:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu, din analizele normale nu reiese helicobacter, trebuie sa soliciti expres, da vezi sa ti le faci la o clinica serioasa. Giardioza trebuie s-o tratezi, da.
Endoscopia nu-i deloc dureroasa e doar un pic neplacuta. Nu o sa ai ce varsa ca se face dimineata pe stomacul gol. Riscuri nu sunt, decat acela de a merge la un medic superifial care sa nu vada tot ce e de vazut, dar sper ca riscul asta e mic...
Pana nu stii exact ce ai, nu se poate spune de la ce e usturimea. Nici chiar medicul, fara analizele astea, nu poate sa-ti dea un raspuns profesionist...
Numai Bine!
0
26-05-2009, ora 11:11
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
De gastrita se poate scapa? Sau doar se trateaza pentru a ameliora simptomele? Gastrita deobicei da un miros urat al gurii, daca persoana in cauza nu a mancat si nu a vorbit o perioada?
0
26-05-2009, ora 11:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, de gastrita se poate scapa daca se stie cauza, de asta e bine sa faci investigatiile. Da, halena (mirosul urat al gurii) poate fi dat uneori si de gastrita, dar si de alte cauze (probleme ale gurii, esofac, laringe, faringe, sau de mai multe probleme digestive). Poti sa-ti faci un exudat sa vezi daca ai ceva la nivelul asta, dar eu cred ca trebuie sa vezi intai exact care-i problema cu stomacul. Oricum, nu te ingrijora, poate sa fie ceva simplu, dar sa nu amani, problemele astea e foarte bine sa le iei cat mai din timp la "rost". Sanatate!
0
26-05-2009, ora 11:31
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Exudat-ul l-am facut cand am facut si analizele de sange:D. Nu mi-a zis nimic ca ar fi iesit la exudat.Dupa terminarea tratamentului de 10 zile pentru giardia, o sa imi fac din nou analiza de scaun. Sa inteleg ca de data asta sa le precizez sa analizeze si helicobacterul?Se poate? Sau separat se face?
0
26-05-2009, ora 11:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se pot face ambele, dar repet, sa le faci la un laborator serios.
0
26-05-2009, ora 11:38
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Endoscopia costa?:-?
0
26-05-2009, ora 11:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu, probabil cu trimitere nu, eu am facut la urgenta...La particular costa, intereseaza-te, nu pot da informatii precise.
0
26-05-2009, ora 11:51
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am inteles, multumesc de informatii. Deci sa imi fac endoscopie(mi-e frica:))), si la urmatoarea analiza sa cer si Helicobacter.

Toate cele bune.
0
26-05-2009, ora 11:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Consulta-te si cu un gastroenterolog, dar cred ca tot asta va fi traseul, dar poate iti da si alte sugestii profesioniste. Nu-ti fie teama, niciuna dintre analize nu este dureroasa.
Cu multa placere! Sa-ti fie bine!
0
19-07-2009, ora 15:06
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am fost la un pediatru, si am facut la bucuresti analize de sange, copro, urina, ecografie.
Mi s-a spus ca nu este nimic grav, o mica gastrita probabil.

De ce nu mi-au recomandat endoscopie? Nu a fost nevoie? Cand se recomanda?
0
21-07-2009, ora 00:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce ti-a recomandat pentru "mica gastrita", in afara probabil de grija la anumite alimente?
Endoscopia poti s-o faci cand vrei tu daca tii sa vezi ce e in stomac, sigur. La cu plata, nu cred ca-ti trebuie trimiere, te duci dimineata cu stomacul gol si atat. Sa-ntrebi, daca iti faci, daca ai refluxul bilei in stomac, inainte de investigatie, sa se uite si la asta, multi medici nu dau importanta daca nu le spui.
0
21-07-2009, ora 09:53
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
La diagnostic scrie:
1.Gastro duodenita acute
2.Colon iritabil
3.Hipo***fie. ponderala (sincer, nu prea inteleg..stiti si dumneavoastra...scrisul de medic)
4.Sensibilitate psiho-emotionala
5.Pubertate
(am fost la I.O.M.C )

Iar tratamentul medicamentos este:
1.Ranitidină (150)
2.Bifiform-Kids
pentru 30 zile.


De ce ati dorit sa aflati?Este ceva gresit?
Astept un raspuns.
Va multumesc foarte mult.
0
21-07-2009, ora 12:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sunt bine puse diagnosticele si tratamentul indicat iti va ajuta, o sa vezi. Eram doar curioasa daca ti s-a si prescris ceva concret...Urmeaza medicatia si vei simti schimbari, si strea emotionala nu o vei mai resimti atat de acut. De asemenea, pentru colon iritabil, pe langa evitarea alimentelor care simti ca-ti produc fermentatie sau nu-ti fac bine, poti lua de la plafare probiotice, sau dupa mese, de la farmaciile clasice carbune medicinal. Dar cel mai indicat este sa ai un gastroenterolog cu care sa tii legatura si sa-ti stie istoricul. Oricum, nu este nimic grav, doar rabdare si perseverenta. Sanatate!
0
21-07-2009, ora 13:16
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Ce reprezinta colonul iritabil?Ce se intampla?

Acolo aveti idee ce scria? «Hipotrofie»? sau ce? Probabil va pricepeti mai bine.
0
21-07-2009, ora 13:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti sa-mi spui Dora.
Da, e posibil sa fie ceva hipo...dar nu neaparat trofie. Esti slabut/a ?
Colonul iritabil, pe scurt, inseamna ca anumite alimente iti pot irita colonul si trebuie sa le eviti. Emotiile pot accentua predispozitia spre diaree, constipatie, gaze etc, dar daca faci tratamntul bun toate se amelioreaza. Esti, inteleg, in perioada adolescentei, deci schimbarile din organism sunt mai accentuate, dar partea buna e ca orice ai, la fel, intr-un ritm mai rapid, te poti reface. Deci, optimism, stare cat mai buna si tot organismul te va asculta.
0
21-07-2009, ora 13:40
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Da, sunt slab.Credeti ca vreunul dintre diagnosticele de mai sus ar fi cauza subponderabilitatii?Sau nu are o legatura asa mare cu greutatea mea?

Optimismul imi lipseste extrem de mult cand e vorba de sanatate.am atatea probleme.si nici macar nu ma pot bucura de viata pe care colegii o au...fara boli...fara altele.
0
21-07-2009, ora 13:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Reiau si spun: fa-ti analiza din scaun sau sange sa vezi daca ai Helicobacter Pylori !
Da, colonul iritabil poate sa ingreuneze asimilarea alimentelor, dar poate ca esti inca in crestere si de asta esti mai slabut.

Fara optimism.nu faci mare lucru...Sa retii pentru totdeauna: ce gandesti iti da si starea! Daca esti pozitiv si stomacul altfel reactioneaza, nu mai spun de colon. E greu, sunt episoade mai neplacute, dar numai prin atitudine normala poti sa ai tot ce-ti doresti. Nu sunt vorbe aiurea, ti le spun din experienta.
Daca te mai pot ajuta cu vreo sugestie, oricand.
Numai bine!
0
18-11-2011, ora 11:29
nico_oana_anda
Nu este medic/terapeut
nico_oana_anda
Buna ziua doamna doctor, as dori o indrumare di partea dumneavoastra. Am 36 de ani, mananc legume in cantitati mari si carne mai putina, iau 3 mese pe zi, nu mananc in exces, la 1, 67 inaltime am 54 kg, dar seara simt ca stomacul nu mai digera mancarea( de genul supa sau branza sau salata ) aproape orice, nu reuseste sa mai digere seara ( specific ca eu mananc seara maxim la ora 19 ), ma trezesc dimineata cu stomacul plin ca si cum as fi mancat cu putin inainte si simt ca si cum as avea o minge. Cateodata mi se intampla seara sa ma doara dar facand un masaj indelungat pe stomac (il ajut un pic) imi trece si simt ca isi reia functia. De specificat ca nu pot manca multe lucruri ex: gras, prajit, carne de vita putin mai tare, nimic ce contine ulei prajit, deci mananc mai mult fiert la aburi sau fiert in apa, pe gratar, multe supe si creme de legume, fructe. Intrebarea mea este : care ar fi problema in cazul meu si ce analiza sau examen sa fac? Va multumesc mult. O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  •