Usturimi bazin

29-04-2015
EduardGabi
Nu este medic/terapeut
EduardGabi
Buna ziua! In luna noiembrie a anului trecut am suferit ceea ce doctorul reumatolog a definit ca fiind o pensare nerv sciatic.Simptomele erau de durere si inflamatie in zona lombara cu dureri in piciorul drept, neputand efectiv sa ma deplasez mai mult de 200 m ca incepeam sa schiopatez si sa am dureri in picior.Durerile treceau doar cand ma intindeam perfect drept orizontal si nici in sezut nu puteam sta prea mult.Am facut atunci 3 radiografii: bazin si lombosacrata F+P.Rezultatul a fost scolioza lombara si de rotatie, protruzia discurilor L3, 4, 5, Chist osos cap femural stang 15 mm.Doctorul a zis ca e o pensare de nerv sciatic si am facut fizioterapie 10 sedinte constand in curenti, laser, ultrasunete, magnetoterapie, masaj si injectii cu dexametazona.Mi am revenit f greu, de abia la a 8a sedinta am inceput sa simt o mica revenire si la sfarsit pot spune ca puteam merge un pic mai multde 200 m.Dupa tratament n am mai revenit la doctor sa i zic ca mi revin f greu si am mers direct acasa unde amn inceput usor usor dupa ce mi am mai revenit treptat exercitii kineto.A durat inca o luna sa mi revin si usor usor au disparut durerile si amortelile din picior.Nu mi am revenit bine ca au inceput sa ma deranjeze niste usturimi pe osul fundului chiar in dreptul anusului partea stanga de bazin insotite de o jena si o mica durere cand apasam cu degetul in acea zona.Am stat asa o perioada apoi am inceput sa ma panichez cu gandul ca ar fi acel chist osos de pe capul femural de vina.Vazand ca nu dispar simptomele care apareau si dispareau, am inceput un tratament naturist pt chisturi osoase cu ceaiuri de coada calului si coada soricelului si bai de bazin de coada calului si musetel.Am mai facut acest tratament inca o luna pana prin februarie si simptomele s au ameliorat putin.Am facut apoi inca o radiografie de bazin (la 3 luni de la cele 3 pe care le facusem anterior)Rezultatul a fost ca chistul osos nu s a modificat(desi e mai mic decat la radiografia anterioara) si in plus mi au aparut "zone circumscrise posibil chistice si la nivelul aripei iliace stangi, ovalare de 10-20 mm).Mi s a recomandat sa fac CT bazin.Am continuat sa fac bai de ceai de plante si sa beau ceaiuri si simptomele s au mai ameliorat insa acum o luna am avut slabiciune in piciroul stang cu niste zvacniri in muschiul de pe femur si apoi o durere (ca cea de burta)Mi au trecut si astea si am mai observat la genunche ca dimineata cand ma trezesc imi pocneste acolo ceva pe partea exterioara a rotulei ca si cum nu ar calca ceva acolo bine, nu ma doare si acel pocnet mic dispare dupa 5 minute de mers insa se simte la mana un pic ca tot nu calca bine acolo ceva sau poate fi vreun tendon mai degraba care trece pe langa, nu stiu exact.Mi am facut recent analize de sange si mi au iesit limfocitele mici : LYM%:21, 70% interval biologic de referinta 30-45% si monocitele un pci crescute: MON% 9.50%, interval biologic de referinta 4-8 %.Cineva mi a recomandat sa fac o ecografie sa nu am probleme la rinichi, asta sa fie cauza problemelor.Am facut ecografie si nu mi au gasit decat niste microcalculi la rinichi, staza, si mi a zis doctorita ca am avut nisip ce l am eliminat (eu tot am baut ceaiuri 2 luni)si sa beau in continuare ceai sa elimin tot.La ora actuala senzatiile de usturime mai exista dar s au diminuat semnificativ dar ma sacaie in continuare, senzatiile de jena nu mai sunt si nici durerea mica.Mentionez ca dupa ce am inceput tratamentul fizio am observat ca mi s au inrosit ochii putin, posibil din cauza radiografiilor ma gandesc (3 odata) si am mai facut si eu inca una dupa 3 luni.nu am facut ct bazin deoarece mi e frica ca ma iradiez si mi e frica, ma gandesc ca cauza problemelor sa nu fie din cauza radiografiilor, a iradierii(ochii au ramas tot asa rosii, firisoare rosii pe albeata).Mai adauga ca acele formatiuni erau prezente si pe prima radiografie dar doctorul nu le a mentionat!PLUS inca o chestie ciudata:cand apar usturimile daca fac miscare dispar!chiar si de la bun incaput cand au aparut daca ma plimbam, mergeam 20-30 minute ele dispareau, efectiv daca fac treaba toata ziua, sau exercitii fizice nu am treaba cu usturimile si am mai observat in zona lombara ca in cursul zilei, INSAde cum incep sa merg ca se inflameaza un pic zona L3, 4, 5 insa nu ma doare nimic acolo, dimineata cand ma dau jos din pat nu am inflamatia, ea apare cum incep sa merg, peste noapte banuiesc ca dispare fiin coloana in repaos.Care credeti ca ar putea fi cauza acestor simptome?
5 comentarii
0
02-05-2015, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele cu adevarat importante: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2015, ora 15:46
EduardGabi
Nu este medic/terapeut
EduardGabi
Sex masculin, 30 ani, 56 kg/1.65, casnic, nu practic niciun sport, fara alte antecedente decat hepatita A, acum 15 ani.Stil de viata cam sedentar.In 2010 am cazut pe zona lombara pe gheata si atunci am facut o radiografie ca am avut dureri si mi s a recomandat dupa o radiografie niste bai ptr spate.Diagnosticul fusese tasare vertebre in zona lombara.N am facut atunci baile ca mi a trecut imediat.
0
02-05-2015, ora 15:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Cel mai probabil pare a fi un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2015, ora 15:59
EduardGabi
Nu este medic/terapeut
EduardGabi
Sincer nu am de gand sa ajung la un neurochirurg decat in situatii extreme.Am sa merg la un reumatolog sa vad ce mi recomanda.
0
02-05-2015, ora 16:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este optiunea D-voastra sa nu ajungeti la un diagnostic precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.