Usturime penis

08-11-2012
eu1234
Nu este medic/terapeut
eu1234
Buna seara!Am si eu problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns...Eu simt o usturime pe capul penisului, un gen de furnicatura, de usturime, la inceput aveam senzatia de mancarime in acea zona.In urma cu o saptamana am avut senzatia ca nu urinez tot, dar aceasta senzatie a disparut si a aparut aceata de usturime sau mancarime.Senzatie de usturime cand urinez nu am, culoarea urinei si mirosul ei este normal, zic eu, adica nu are culoare inchisa si sa miroasa urat, noaptea nu urinez, singurul lucru care ma mai pune pe ganduri este ca urinez cam des in timpul zilei, dar am jetul nornal.Uneori simt o durere pe penis si in zona abdomenului inferior, langa baza penisului.Eu momentan nu sunt in tara si nu pot merge la nici un urolog sau sa fac analize, asa ca am luat niste augmentin, cu gandul ca poate o fi vreo infectie urinara, eu intr o luna o sa ajung in tara si o sa ma duc la urolog.
Va multumesc anticipat si sper ca am fost destul de explicit in legatura cu simtomele!!!
Si inca un amanunt:senzatia de usturime nu o am pe toata durata zilei, sunt asa pe reprize, iar contacte sexuale nu am avut in ultimul an!
4 comentarii
0
08-11-2012, ora 18:11
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Salut,

Posibil sa fie vorba de o infectie urinara sau de o micoza. Examenul clinic si de laborator (urinar) este indispensabil.
Infectia urinara se trateaza cu fluorochinolone, eg ciprofloxacina sau norfloxacina (nu augmentin). Infectia fungica se trateaza cu creme locale de miconazol.

Numai bine
0
08-11-2012, ora 22:54
eu1234
Nu este medic/terapeut
eu1234
Maine o sa ma duc sa mi cumpar norfloxacina, dar intra cumva in reactie cu augmentinul pe care lam luat pana acum?
Va multumesc pt raspus!
0
12-11-2012, ora 20:21
eu1234
Nu este medic/terapeut
eu1234
Buna seara!
Revin cu niste precizari:am reusit sa ajung la un medic de familie si iam spus simtomele si a zis ca am cistita si mi a dat un medicament(CIPRO) pe baza de ciprofloxacina si a spus sa iau timp de 6 zile cate 2 pastile pe zi si inca unul pt prurit.Intrebarea mea este daca e de ajuns 6 zile de antibiotic?
Oricum si daca or sa mi treaca simtomele o sa ma duc cum ajung in tara sa fac un sumar si o antibiograma!
0
20-10-2017, ora 15:03
Dudu1
Nu este medic/terapeut
Dudu1
Ce ai rezolvat cu problemele. Ma intereseaza si pe mine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: