Usturime Limba

24-01-2016
discutiipechat
Nu este medic/terapeut
discutiipechat
Buna ziua,

Ma ustura de cateva zile varful limbii. Zona se prezinta mai rosie si par a fi iritati porii. Zina este rosie si usor inflamata. Senzatie de usturime si disconfort la atingere.

Mentionez faptul ca in momentul spalarii pe dinti, frec si limba.

Totul a inceput in tr o dimineata duoa igiena generala si imediat ce a mancat o banana.

Inutial am crezut ca ar fi o iritatie.
4 comentarii
0
24-01-2016, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema generala.. legata de tractul digestiv
intoleranta la anumite produse alimentare, acre, , acide, citrice, tratate chimic.
0
27-01-2016, ora 04:34
Andra1991
Nu este medic/terapeut
Andra1991
Buna dimineata!! De 2-3 zile am usturimi si îmi simt limba crepata, orice mănânc mă ustura...problema e ca de 1 an de zile sunt tot răcită, am fost la ORL am fost diagnosticată cu sinuzita maxilara pe partea stângă...am urmat tratament dar fără rezultat, am fost la alta clinica ORL...mi s-a spus k e rinita alergica...am urmat iar tratament si tot la fel sunt..nas înfundat, tusesc..ameteli...se poate sa aibă vreo legătură cu mancarimile si usturimea??
0
27-01-2016, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu exista raceli de 1 an
o raceala vine si in 7 zile sau trece sau face complicatii
2 cred ca confuzi starea de raceala cu o stare de alergie
3 sinuzita se investigheaza corect cu o radiografie SAF sau un ct sa stii ce fel de sinuzita este
se exclud focarele de infectie dentare de sus de sub sinus
si se fac punctii sinusale daca e cazul ( sinuzita purulenta)
4 celellate probleme din cavitatea bucala sunt din cauza problemelor gastro-intestinale nediagnosticate
sa scris mult pe forum despre asta
0
18-03-2019, ora 12:59
Perseu
Nu este medic/terapeut
Perseu
Bună ziua! Am revenit din nou la dumneavoastră, sunt băiatul cu reflux gastroesofagian cum am spus am usturimi pe limba și pe zi ce trece tot mai tare se crapa. Iau omeprazol sucralfat, și iau tratamentul pe care dumneavoastră muilați recomandat(anaftim reni și redigest) cum pot scăpa de crăpături și de usturimi. Țin regim alimentar. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: