Usturime -testicole si anus -negasit pe forum

30-10-2010
titm
Nu este medic/terapeut
titm
Buna,

Cu ceva vreme in urma am avut o toxi-infectie alimentara destul de puternica in urma careia am ramas cu o oarecare iritatie in zona anala (mai degraba o senzatie de rana deschisa) care dupa o vreme s-a extins catre zona inghinala. Dupa ce am folosit unguent hidratant si curatat des lucrurile s-au imbunatatit.

Am incercat diferite unguente antimicotice, antibiotice, spirt, ihtiol, baneocin - dar nimic nu parea sa aiba efect. Am dat peste tinctura castelani care are un efect aproape instant. Cand aplic tinctura imi vine sa ma urc pe pereti din cauza usturimii (ca si cum ai pune spirt pe rana deschisa) dar dupa cateva secunde se linisteste zona si nu mai am probleme.

Daca fac tratamentul acesta cateva zile totul dispare dar uneori dupa defecatie sau actul sexual usturimea revine in zona inghinala si trebuie sa recurg iar la cateva zile de castelani.

Daca nu ma "tratez"(castelani) si doar ma spal des apare o oarecare roseata in imediata apropiere a sacului testiculelor care ustura si doare (nu este mancarime) - Este o senzatie de rana deschisa.

Mentionez ca si sotia mea (desi nu stiu daca are legatura) are usturimi in zona vaginala(vulva) in timpul actului sexual si dupa(in urma controlului ginecologic nu a rezultat candida sau altceva). Ce e ciudat este ca am incercat si in cazul ei tratamentul cu castelani si situatia se amelioreaza, cel putin local, dar nu trece definitiv iar durerile sotiei mele se mentin in timpul actului sexual(penetrarii).

Inca nu stim exact la ce medic trebuie sa mergem- derma sau ginecologie.

Multumesc,
tm
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.