Uscaciune in nas si gat; miros diminuat

17-04-2015
ssimonamars
Nu este medic/terapeut
ssimonamars
Buna ziua,
Ma bucur mult ca exista un asemenea site despre care am aflat doar cand 'mi a ars buza'!
La inceputul lunii martie 2015 am avut o gripa, care a tinut f putin dar am ramas in urma cu nas si gat uscat si lipsa miros si gust ( cca 4-5 zile). Mentionez ca am un nas uscat de cca 4-5 ani, dar doar in lunile martie si octombrie ( si pt atunci mi s-a indicat spray Humer si vit A uleioasa).Deci acum am utilizat pe rand, 4 tipuri de prescriptii medicale, pt 5-7 zile ( sper sa nu uit ceva ) astfel :1-Zinnat, Flamexin, vit C; 2-Bioparox(gura), Olynth, Rhinoil, Parasinus; 3-Humer, Bioparox(gura) Olynth, Sinupret ; 4-Aerinaze, Nostovine?( pic), Humer si Vit A uleioasa.
Dupa tratamentul 2 mi-a revenit treptat gustul si mirosul.. cam 50-60% ( bun si atat decat deloc). Totusi : in special noaptea ma trezesc cu nasul uscat, tusesc ca sa-mi umidific gatul... am ajuns sa dorm cu un tifon ud pe nas ca sa ma pot odihni mai mult.
Am facut tot acest èfort medicamentos, sa zic'asa'pt ca sa pot intra OK in operatia de tiroidectemioe totala pe care am facut-o pe 8 aprilie.Aici totul a decurs OK si dp o noapte de terapie intensiva ( cand, preventiv, mi s-a facut si o doza de antibiotic)1.5 zile am tusit si expectorat galben, iar pt 3-4 zile am dormit destul de bine.Acum incep sa revin la aceeasi uscaciune iar mirosul meu percepe arome puternice dar nu si note discrete ( inainte de gripa eram recunoscuta ca avand un miros extraordinar de bun... aspect care ma ajuta in munca de zi cu zi ).
Astept cu speranta un sfat de la dl dr Flueraru.
Cu stima,
7 comentarii
0
17-04-2015, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice boala de nas, gat, urechi..se trateaza corect NUmai la medicul ORL
nu la med de familie
2 gripa poate da foarte multe complicatii inclusv neurologice
surditate completa, pierdere miros..s.a. prin txicitatea virusului si era obligatoriu si consult neurologie
0
19-04-2015, ora 18:53
ssimonamars
Nu este medic/terapeut
ssimonamars
Buna ziua si multumesc mult pentru raspunsul foarte rapid.
Am uitat sa indic faptul ca incepand cu tratamentl 2 - am contactat un medic ORL-ist.
Am cules din recomandarile dvs de pe site, si in asteptarea unei recomandari, am aplicat cel mai simplu pas : spalatura nazala cu ceai cald de musetel : multumesc tare mult - de 2 nopti pot dormi fara sa ma trezesc de uscaciunea excesiva a gatului! Mi-am facut rost si de ulei de busuioc pentru inhalatie... E suficient o spalatura si o inhalatie zilnic ?... Am rugamintea sa ma ajutati cu sfatul dvs. Multumesc tare mult
0
19-04-2015, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de cantitate de secretii din nas
credca cel putin de 2 ori..dimineata si seara.. trebuei facut tratametul
0
20-04-2015, ora 07:47
ssimonamars
Nu este medic/terapeut
ssimonamars
Multumesc mult.
Am sa revin in cateva zile cu detalii legate de evolutie.
Cu stima
0
21-04-2015, ora 09:15
ssimonamars
Nu este medic/terapeut
ssimonamars
Buna ziua,
am revenit cu cateva precizari:secretiile nazale sunt ( si au fost) aproape inexistente iar aseara am suflat / lasat pe servetel pete de sange. Ce ar trebui sa fac? Multumesc anticipat
0
21-04-2015, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa te intorci la med. ORL.. sa vada cauza sangerarii si ce tratament se impune
0
22-04-2015, ora 14:31
ssimonamars
Nu este medic/terapeut
ssimonamars
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •