Urticarie si dureri articulare

27-10-2012
gaby9128
Nu este medic/terapeut
gaby9128
Buna ziua ! Am urmatoare problema : de miercuri mi-a aparut pe mine un fel de urticarie incepand de la coate unde stateam cu ele pe scaun si a continuat spre incheieturi si palme unde s-au si umflat. A continuat sa imi apara la genunchi, in palme, glezne, laba picioarelor si la betelie. In prima zi m-a mancat si pielea capului foarte rau. Daca ma scarpin in anumite locuri unde mi-a aparut mi se umfla si ma doare plus ca ma dor si articulatiile.Am fost la dermatolog mi s-a spus ca este o reactie alergica postmedicamentoasa, ciudat fiindca singurele medicamente care le-am luat au fost pe baza de plante si niste no-spa.Mi-a dat tratament cu borenar, aerius si o crema Elocom. Mi s-au retras umflaturile de la incheieturile mainilor dar se pare ca imi apar iar momentan doar sub forma de pete rosii cele din palme ramanand putin purpurie ca o vanataie usoara. Tin sa mentionez ca mi s-au inflamat si amigdalitele, ma doare cand inghit dar nu stiu daca are legatura cu asta mai ales ca ieri cand am fost la doctor nu ma dureau.
Orice idee sau sugestie este binevenita.Multumesc
3 comentarii
0
15-05-2013, ora 17:41
nicjan
Nu este medic/terapeut
nicjan
Copilul meu de 5 ani si jumatate sufera de o urticarie ce se manifesta sub forma unor pete rosii si in special la coate, genunchi, chiar si pe talpi. In locul in care se scarpina se umfla si totodata il dor picioarele si mainile foarte rau, vrea numai in brate.
A urmat un tratament pentru diare circa 10 zile (debridat sumetrolim, furazolidon. cedax, reflor, ) si de care nu am scapat nici la momentul actual, dar intr-o forma mai usoara se manifesta acum.
Ceea ce ne preocupa este aceasta urticarie, cu dureri de ariculatii si membre si totodata dureri in gat.
Am consulat medicul, dar nu stie de la ce am ajuns la aceasta uticarie. La momentul actual avem o flexura in manuta si ni se administreaza hemisuccinat.Daca cineva are cunostinta despre ce se intampla copilasului meu, va rog mult raspundeti- mi. Exact formele de manifestare descrise mai sus de antevorbitorul meu.
In speranta unui raspuns, va multumesc
0
14-06-2013, ora 17:04
alexandra_1523
Nu este medic/terapeut
alexandra_1523
Buna ziua, am aceiasi problema si nu ii dau de cap, am fost la doctor mi-a dat tratament cu xyzal, ketotifen si crema elcom si 2 inj i.v. hidrocortizon.
Problema este ca imi apar in continuare si nu stiu ce sa mai fac. va rog spuneti-mi ce tratament ati urmat sau ce analize ati facut si in cat timp au trecut. Multumesc!
0
29-01-2018, ora 16:25
gabi.l
Nu este medic/terapeut
gabi.l
Buna ziua,

Stiu ca mesajele sunt mai vechi si putine sanse de raspuns, dar incerc. Si sotul meu a patit acelasi lucru. Intr-o dimineata s-a trezit cu pete rosii pe corp ca niste blande/pielea rosie si cu articulatiile (genunchii si mainile) umflate si dureroase.Petele respective erau cand dureroase, cand il mancau. Pielea era fierbinte si rosie pe maini si articulatii. A luat claritine si a fost la spital si a facut hemisuccinat crezand ca e o alergie, dar pe locul branulei s-a umflat si inrosit si mai tare (aproape tot bratul). Au urmat stare subfebrila si frisoane care s-au retras la paracetamol. In ziua urmatoare a facut dexa si solumedrol in perfuzie si dupa cateva ore toate simptomele au inceput sa se remita, dar doza a fost destul de mare. Acum face tratament cu claritine si medrol (32g), dar nimeni nu ne poate spune o cauza. Am primit tot felul de diagnostice si a facut zeci de analize la recomandarea medicilor alergolog-reumatolog dintre care are cateva valori marite care indica un proces inflamator. Analizele au fost facute in criza respectiva cand exista inflamatia. Restul sunt normale. La fel, ecografie inima-abdomen-pelvin, consult cardio/ecg normale.
Are 40 de ani, nu reusim sa identificam o cauza externa (gen mancare, alergeni), nu a mai fost bolnav pana acum si, deodata, e suspect de toate bolile de la vasculite pana la boli autoimune si sindroame genetice rare. Singurul eveniment mai iesit din comun a fost o infectie la o masea cu o saptamana inainte si pentru care a facut tratament.
Sunt foarte ingrijorata, am mai gasit persoane care au postat aceleasi simptome, dar nu au mai revenit pe mesaj. Va multumesc pentru orice interventie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urticariei la copil
  • Dureri la articulațiile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •