Urticarie sau Raie?

25-05-2015
Vanessa86
Nu este medic/terapeut
Vanessa86
De aproape 1 an ma confrunt cu mancarimi de piele noaptea!! ziua nu am probleme..dupa ora 18 seara incepe calvarul, ma manca pielea in special spatele si bratele, era o vreme cand macarimea se muta, ma scarpinam intr-o parte ma manca in total alta parte...pe sold, pe picior, mancarimea varia, daca nu luam antialergic nu trecea, am schimbat locuinta am dormit in alte paturi...sa vad daca si acolo ma mananca...dar si acolo..apare alergia, am observad ca doar in casa, afara..nu ma prea mananca nici seara...
De la o vreme incoace imi apar blande..asa pe sub piele..asa dare in relief( ca niste palnii pe sub piele) da imi apar in bacelads loc...pacat ca nu pot sa postez o fotografie..cand ma duc la medic nu am nimik..doar seara apare, pe spate apare si pe brate..nu arata ca si mucaturile de tantar..au total alta forma mai lunguiata, ma mananca zona unde apar, dar trec in juma de ora 1 ora...sapt asta mi-au aprut si ziua..
Mai nou intr-o seara m-am umplut pe picioare de blande mari rosii care ma mancau tare tare..da toate numa pe picioare..in aceeasi zona..pe un singur picior am vreo 5 blande..si jos pe marginea talpii si deasupra degetelor..la ambele picioare...nu stiu ce am..fara levocitirizina nu traiesc..nu pot sa ma duc la strand...imi e rusine sa port maieu..ca pielea imi arata rau..mai ales cand isi fac aparitia bubele..
tin sa precizez ca am lamblii..am tot facut pe tratamente, am luat tinidazol, am luat coprimate cu usturoi, am luat vermigal, acum fac o cura cu capsule de dovleac..nu stiu daca sursa acestei urticarii urate sunt lambliile sau e ceva problema interna...am fost la dermatolog..mi-a zis ca e urticarie..nu raie...la cine am spus de mancarimi nopatea..mi-a zis ca e raie..ideea e ca nimeni din casa sau iubitul meu cu care dorm de atata timp..nu au nimik...
13 comentarii
0
25-05-2015, ora 15:04
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Urticarie.
De ce nu va credeti dermatologul?
0
25-05-2015, ora 15:17
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna ziua. Desi mancarimile nocturne sunt caracteristice scabiei (raiei), apar in multe alte afectiuni. Ati putea avea o urticarie cronica, mai ales ca ati fost diagnosticat deja de un medic. In jumatate din cazuri aceasta nu are o cauza detectabila (idiopatica) si trebuie tratata simptomatic indelungat (chiar si luni de zile continuu) cu combinatie de antihistaminice, eventual antidegranulante mastocitare. In cealalta jumatate de cazuri poate avea o cauza subiacenta, printre care parazitozele, afectiunile autoimune (lupus, etc) sau alte infectii (VHB, VHC, etc) sunt cele mai frecvente si in aceste cazuri este necesar si tratamentul cauzei, daca este posibil.
0
25-05-2015, ora 22:39
Vanessa86
Nu este medic/terapeut
Vanessa86
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri Doamna Doctor...ma ajuta mult sa stiu si alta parere...
Inafara de uricarie...am si acnee severa..care e aparuta cam tot asa de 1 an...ca si urticaria..tin sa cred ca probleam este interna...dar nu stiu ce analize ar trebui sa fac..sau ce medic ar trebui sa consult...cei de la dermatologie..nu au diagnostice precise..sunt platiti sa recomande anumite produse derma scumpe..daca nu ai rezultate..iti recomnada altceva..si tot asa...sincer..la salariul de mizerie care il primesc nu imi permit sa arunc cu banii pe geam pe produse fara rezultate... si la fiecare consulatie cate 100 de lei..e foarte mult..as dori sa ma indrumati catre ceva analize..care ar putea sa dezvaluie cauza..acneii si urticariei..ceva este...doar ca nu stiu la cine sa ma adresez...sa ma ajute..nu doar sa i-a banii...cam asa se procedaza pe la noi..nimeni nu mai e interesat de pacient..ci doar banul sa iasa...
0
26-05-2015, ora 09:42
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua.De aproximativ o luna jumate in tragusul urechii am simtit o exxcrescenta micaa taare, nedureroasa.Nu i-aam dat importanta pana vinereaa trecuta cand am palpat-o, am ssimtit ca s-a marit.Am mers la un control orl si dr a zis ca e un cos, mi-a dat fluocinolin de 2 ori pe zi, unguent.Mi se pare foarte ciudat sa fie cos, galma aceea e tare, crescuta in cartilajul tragusului, neddureroasa.Deja e a doua zi de tratament dar tot asa este.Aceassta gaalma este sub piele, incorporata bine in piele, tare, nedureroasa.Ce poate fi?
0
26-05-2015, ora 16:58
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Tin sa va atrag atentia ca si aici discutati tot cu "cei de la dermatologie"...
Daca nu va permiteti sa platiti consultatiile, mergeti cu bilet de trimitere de la medicul de familie la un spital sau policlinica de stat sau cautati in privat medici care au contract cu casa de asigurari. Nu-i asa de complicat cum ar fi sa va urmareasca cineva de pe un forum. In plus ar fi acoperite probabil si o parte din analize.
0
26-05-2015, ora 17:20
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
@Vanessa86: In principiu acesta este un site de informare medicala, nu de diagnostic si tratament. Cauzele interne, cum le numiti dv, in cazul urticariei pot fi din pacate destul de multe. Analizele se recomanda in urma unei anamneze complete (discutie cu pacientul) care sa selecteze din marea de cauze posibile pe cele mai probabile situatiei dumneavoastre, iar in cazul urticariei discutia poate depasi lejer 20 min. Panelul complet de analize de urticare este costisitor, de aceea este bine sa se selecteze doar cele cu adevarat necesare si chiar daca le ati face pe toate tot ramane posibilitatea sa fiti din acei 50% de pacienti care nu gasesc cauza pentru urticaria lor (idiopatica). Cat despre acnee, desi de obicei nu are o "cauza interna", cea mai frecventa acnee secundara este cea endocrina (cum ar fi in sindromul ovarelor polichistice)...insa din nou, fara varsta, consult, forma clinica, tratamente anterioare, medicatie generala, istoric...este greu de purtat o discutie despre analize. Urticaria se trateaza la dermatologie sau alergologie, iar acneea la dermatologie sau, daca este de natura endocrina, si cu colaborarea endocrinologului.
0
28-05-2015, ora 11:44
Vanessa86
Nu este medic/terapeut
Vanessa86
Multumesc pentru raspuns...am sa vad ce pot face...am vrut sa aud si alta parere..de la un profesionist..am vrut sa vada daca am motive de ingrijoarare..adica sa nu transmit si la altii fara sa vreau..daca era (raie)..m-am linsitit insa..cred ca voi continua pe atialergice incontinuare...cheltuielile sunt mult peste bugetul meu..la salarul de mizerie din romania..nu iti permiti sa te tratezi din pacate, din pacate cheltuielile de intretinere si mancare, nu iti mai lasa bani pt tratamnte care trebuie incercate...daca nu ai rezultate..incercate altele si tot asa...pur si simplu e costisitor..nici un doctor nu intelege ca unii pacienti chiar nu isi permit sa isi cumpere tratamente scumpe..exsista si varinte mai ieftine care pot aduce rezultate, doar ca acelea nu se recomanda din pacate...
Pentru Doamna Albu Laura...nu ati vrea sa stiti cum sunteti "tratat" la inghesuiala..adica prin casa de asigurari...medicii sunt satui..intra un pacient, iese si intra altul, sunt plictisiti, si ii inteleg..sunt fel de fel de oameni dificili..problema e ca nu mai au rabdare sa stea cu tine la discutii, daca ii intrebi ceva, te simti stanjenit la felul cum te privesc...ca si cum..nu iesi odata?mai ai multe intrebari?...
nici cum nu e bine...macar bine ca exsista ceva care sa tina in frau alergia..ca de nu ar fi..atunci ar fi o problema...
Va multumesc pentru sfaturi!!!
0
29-05-2015, ora 09:56
Radutnslv
Nu este medic/terapeut
Radutnslv
Buna ziua!!! De trei saptamani ma confrunt si eu cu o urticarie. Am fost la3 dermatologi mi-am facut doua seturi de analize dar toate au fost ok. Dermatologi mi-au dat tratament cu borenar, aerius, clorocalmin, hidrocortizon injectabil, xyzal.dar nici un rezultat...imi apar bubiţe pe tot corpul din cap până-n picioare.apar după 2-3 ore dispar apoi apar iar...regim alimentar tin foarte strict...dati'mi si mie un sfat.
Va mulţumesc!!!
0
02-06-2015, ora 20:24
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mergeti inapoi sau dati un telefon la unul din cei 3 dermatologi.
0
03-06-2015, ora 10:35
Radutnslv
Nu este medic/terapeut
Radutnslv
Unde sa ma mai duc, ca am fost deja la 3 dermatologi...mi-am facut doua seturi de analize am schimbat 4 tratamente si nici un rezultat. Chiar nu stiu la cine sa mai apelez sau la ce cabinet sa mai bat...
0
04-06-2015, ora 08:06
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
La unul dintre aia 3, care v-au vazut deja si care nu trebuie sa va reia cazul chiar de la zero. Daca urticaria nu remite la doze uzuale de antihistaminice exista o scara terapeutica cu cresterea dozelor, adaugarea de antiH2, cure intermitente de cortizonice, in cel mai sever caz imunosupresoare, daca analizele indica o etiologie autoimuna. Se poate incerca o dieta fara psudoalergeni sau hipoalergenica. Trebuie sa va verificati si dantura, focarele dentare fiind uneori cauza de urticarie, de asemenea tiroida, scaunul si multe alte cauze pentru care ar fi nevoie sa va scriu o carte intreaga. Cu toate investigatiile s-ar putea sa nu gasiti cauza - lucru care se intampla des si atunci ramane doar sa se adapteze tratamentul.
Dar toate astea se fac pe rand si in timp, in functie de durata, evolutie, raspuns la tratament. Trebuie sa va tineti de UN medic, nu sa-i tot schimbati ca pe pantofi.
0
21-05-2017, ora 18:13
ioana3051
Nu este medic/terapeut
ioana3051
buna ziua. am fost diagnosticata cu urticarie ( posibil alergie alimentara). urmez regimul alimentar si medicamentele prescrise. am o singura problema cu regimul alimentar: nu am voie cafea/ ceai verde/ negru. este singura parte a regimului pe care nu o respect, sunt genul de persoana care nu prea poate fara cafea, sau macar ceai ca inlocuitor. sunt sigura ca medicul a avut motive bune pentru a interzice asta, dar este atat de grav? imi poate perturba in vreun fel vindecarea?
0
11-09-2017, ora 19:56
pedroo
Nu este medic/terapeut
pedroo
Buna ziua.si eu am aceeasi mare problema(de cativa ani)in special primavara si vara.mancarimi insuportabile pe picioare spate piept brate(variaza zona, si fara semne)mai ales seara si toata noaptea am incercat antihistamice luate ziua si seara.degeaba.mentionez inca o data ca lucrez in caldura si soare.am observat ca aceasta ar fi cauza.am observat de asemenea ca am si alergie la presiune (mancarimi intense in zona pantofilor, curelei etc.acum incerc de o saptamanaPREDNISON 5mg pe zi dimineata.va rog sa ma ajutati cu orice sfaturi.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: