Urticarie ?

29-11-2007
bull
Nu este medic/terapeut
bull
Acum o saptamana si ceva, dupa masa de seara am simtit niste mancarimi la nivelul picioarelor si burtii. Intitial am crezut ca m-a ciupit vreo insecta, dar senzatia de mancarime s-a extins pe tot corpul, au inceput sa imi apara niste pete rosiatice in zonele unde aveam mancarime, iar apoi din ele s-au format niste umflaturi asemanatoare intepaturilor de tantari(umflaturi albe care nu contineau lichid), care mai intai au fost mici, dar pe masura ce apareau mai multe se extindeau. Zonele cele mai afectate erau incheieturile mainilor si burta(ele erau prezente aproape pe tot corpul, dar acolo erau cele mai mari). Initial m-am speriat si am crezut ca am facut o toxiinfectie alimentara, dar sora mea mi-a spus sa ma linistesc ca este o urticarie datorata consumarii unui aliment in exces. Dupa aproximativ 30-45 de minute mancarimea a disparut si petele s-au retras disparand complet. Am zis ok, se mai intampla si nu am facut nimic. La un interval de cateva zile, tot seara dupa ce am mancat, povestea s-a repetat, dar de data aceasta a durat mult mai putin(aprox 5-10 min.) iar zonele in care au aparut petele au fost mult mai mici(mi-au aparut 2-3 pete mici la incheieturile mainilor si doar cateva pe gat si piept). Am spus ca poate a fost urmarea urticariei(probabil anumite elemente digerate mai greu) si ca daca s-a manifestat mult mai usor ca data trecuta imi va trece.De atunci a trecut aproximativ o saptamana, timp in care nu am mai avut nimic, dar aseara, la 5 minute dupa masa mi-au aparut iarasi, au durat in jur de 1 ora, si au fost mai multe chiar decat in prima seara in care mi-a aparut.Mi-au aparut chiar si pe fata(care ma frigea cel mai tare de data asta, desi nu aveam febra). Simptomele au fost aceleasi, ba chiar am putut sa imi dau seama ca imi vor aparea, dupa felul in care simteam ca ma mananca(ca dupa niste intepaturi de insecta) pielea in anumite zone pe picioare. Am 22 de ani si pana acum am mancat toate tipurile de alimente fara sa am vreo reactie alergica. Mesele din cele 3 seri au fost complet diferite, singura aseamanare intre ele este ca au fost grase si toate au continut branzeturi(dar nu de acelasi tip). De asemeni in urma cu aproximativ o saptamana fata de aparitia primei "urticarii" am avut momente in care aveam un gust amarui pe buze. Este posibil sa fie de la ficat care a asimilat mai greu aceste mese, sau o alergie la vreun aliment ?
4 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
E O ALERGIE ALIMENTARA, NU CONSUMA LACTATE, CONSUMA CEVA MAI MULT CEAIURI MEDICINALE CA CEAIUL DE MATASE DE PORUMB. COZI DE CIRESE, GALBENELE, SUNATOARE, DAR FARA ZAHAR. PAINE NEAGRA, FRUCTE CRUDE, SUPE.SE POT ACUTIZA ERUPTIILE SI POT FI FOARTE PERICULOASE.
0
17-07-2008, ora 00:00
olgacom
Nu este medic/terapeut
olgacom
eu am avut aceleasi simtome in luna iunie insa din cauza fructelor, legumelor proaspete am consultat un medic si mi sa spus ca e din cauza ingrasemintelor care le folosesc agricultorii sau din cauza climei mau sfatuit sa beau mai multa apa si sa maninc mai patine legume asa si am facut peste citeva zile mincarimele au disparut. Insa mincarimi aveam doar in regiunea mai intii a piciorelor dupa care si a miinilor.Bunica mea a avut aceeasi problema insa ei iau prescris un preparat antialergie dupa doua injectii iau trecut si ei.Probabil intradevar e din cauza climei caci anul acesta am auzit multe probleme de acest gen.
0
25-07-2009, ora 15:10
MARITURCEA
Nu este medic/terapeut
MARITURCEA
BUNA ZIUA AM DOI COPII UNUL DE 6 ANI IAR CELALALT DE 2 ANI.CEL MARE FACE O ALERGIE USOARA DE LA 2 ANI CARE II TRECE CU AERIUS, DAR DE 2 ZILE SI CEL MIC A FACUT CEVA ASEMANATOR DAR MAI GRAV FACE TEMPERATURA MARE NU-I TRECE NICI CU AERIUS, AM FOST LA UN DERMATOLOG SI MI-A ZIS CA ARE URTICARIE.I-A DAT UN REGIM ALIMENTAR CU PAINE PRAJITA, CARTOFI FIERTI OREZ SI FRUCTE FARA SAMBURI MICI.IL UNG CU CALAMINA, II DAU AERIUS DE 2 ORI PE ZI, NUROFEN LA FEL DAR NU-I NICI O SCHIMBARE NU STIU CE SA FAC DACA MA POATE AJUTA CINEVA SA-MI DEA UN SFAT
0
07-01-2014, ora 20:09
Pavel Ionela
Nu este medic/terapeut
Pavel Ionela
Buna Seara !!! vreau sa ma ajutati si pe mine. Ce alimente se poate manca, nepotu meu in varsta de 10 ani are aceasi intoxicatie.. Medici de aici de la noi ne-a dat un tratament dar nu ne ajuta.. Ajutati-ma in legatura cu alimentele care se pot manca fara sa mai apara acele pete. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: