Urticarie

27-06-2015
jess963
Nu este medic/terapeut
jess963
Buna ziua! De cateva luni a inceput sa imi iasa o urticarie ingrozitoare pe corp (in special pe picioare de la genunchi in jos, dar mai nou si pe maini). Acum o sapatamana am fost la medic deoarece am obeservat ca nu imi trece cu nimic. Medicul mi-a sugerat sa imi fac niste analize medicale :la sange (eozinofilele mi-au fost crescute, dar nimic altceva) si un test coproparazitologic care mi-a iesit negativ. Doctorul mi-a spus sa i-au in continuare claritine dar nu ma ajut cu nimic... nu stiu ce sa fac... As vrea sa incerc sa imi fac o detoxiere a ficatului si sa iau niste medicament homeopatice... Va rog sa imi spune si parerea dumneavoastra.
1 comentarii
0
30-06-2015, ora 18:42
lachriss
lachriss
Buna ziua. Eozinofilele crescute, asociate cu urticaria respectiva, sugereaza totusi prezenta unei parazitoze. Examenul coproparazitologic se face de obicei prin analiza a 3 probe de scaun, recoltate in 3 zile diferite (la interval de 2 - 3 zile). V-as recomanda sa faceti si un consult dermatologic, poate eruptia respectiva nu este urticarie, ci altceva. In privinta detoxifierii si tratamentelor homeopatice, studiile au evidentiat clar faptul ca nu au nici un fel de efect benefic asupra nici unei boli.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: