Urticarie

21-05-2009
luiza.malasinca
Nu este medic/terapeut
luiza.malasinca
In octombire, adica in luna a cincea de sarcina, mi-au aparut niste bube pe piele, care ma mancau foarte tare si am avut, sporadic, dureri in partea dreapta. Am fost la dermatolog si mi-a zis sa fac o ecografie la fiere si o coprocultura, ca s-ar putea sa am lamblii. Le-am facut, coprocultura a iesit negativa, dar medicul mi-a zis ca sigur am lambrii, deoarece fierea era prea marita. Mi-a zis ca nu pot face tratament decat dupa ce termin cu alaptarea. Am tinut timp de aproape 2 luni aceeasi dieta ca la dischinezie biliara si am baut ceai de sunatoare cu salvie, si bubele mi-au trecut. La sarbatorile de iarna am mancat cate putin si din celelalte feluri de alimente si pe la jumatatea lui ianuarie, bubele mi-au reaparut. Am reinceput dieta, dar nu atat de strict ca la inceput. Mi-au aparut mult mai putine bube, care ma mancau foarte putin. Mentionez ca pana la sfarsitul sarcinii am baut ceai de sunatoare cu salvie. Dupa sarcina am reluat regimul alimentar normal, de dinainte de sarcina, si bubele mi-au reaparut, impreuna cu cateva dureri in partea dreapta. Mi-am facut antigen giardia lamblii si mi-a iesit negativ. Scaunul meu este aproape tot timpul de o nuanta verde intunecat si sunt aproape tot timpul constipata, probabil si din cauza ca iau fier. Am fost la un medic de interne care mi-a zis ca am alergie la un aliment, sau la detergent sau la o intepatura de insecta si ca bubele nu au legatura cu fierea. Cu tot respectul pt acea dna doctor, nu am incredere in acest diagnostic, cu atat mai mult cu cat nu ma ajuta cu nimic. Am copil de aproape 2 luni si nu-mi permit sa pierd ore bune de somn din cauza mancarimiii. Nu as vrea sa intrerup alaptatul, ca sa iau Claritine sau ceva asemanator. Imi puteti da un sfat? Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.