Urticarie.

02-03-2014
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
Buna ziua. De o luna am o urticarie care tot dispare si reapare din ce in ce mai agresiva. Acum o luna am facut alergie la oua, si de atunci am aceasta urticarie. Intre timp am devenit alergica la majoritatea alimentelor alergene (oua, lapte, peste, capsuni, kiwi, banane, condimente, orice carne in afara de vita si pui, orice condiment, orice suc, citrice, orice leguma in afara de morcov, cartof, fasole verde, telina), de asemenea la latex, parfumuri, pisica, materiale sintetice, medicamente gen aspirina... Imi iese pana si daca ma strang hainele, daca mi'e cald, daca transpir, daca fac efort fizic, daca ma enervez... Iau de cand mi'a aparut 2 antihistaminice pe zi, Borenar dimineata, Tavegyl seara, acum 2 sapt am facut si Cortizon injectabil pt 3 zile, cedase, dar a reaparut, iar acum o saptamana am avut si soc anafilactic dupa ce ma dadusem pe fatza cu o crema pt cosuri care avea aspirina, si mi s'a administrat in urgenta Adrenalina si nu mai stiu ce intr'o perfuzie. Intrebarea este... Chiar nu se poate face nimic sa imi treaca? Imi apar aceste papule pe tot corpul, inclusiv pe fatza, cel mai mult dimineata dupa ce ma trezesc, timp de 1-2 ore imi apar incontinuu, pana seara imi dispar, a doua zi dimineata aceeasi poveste. Papulele uneori se fac asa de mari ca se unesc si formeaza placi. Antihistaminicele nu fac niciun efect, le am de luat pt inca vreo 2 saptamani, Cortizon injectabil nu cred ca imi va da iar medicul, mi'a zis ca daca imi mai apar, imi va da Prednison pastile, insa acum sunt racita de o saptamana si stiu ca acest Cortizon favorizeaza infectiile... Deci, chiar nu se poate face nimic? Deja innebunesc, ma arde tot corpul, am pete pe maini, pe fatza, sunt studenta la Medicina Generala anul 6 si mi'e si rusine sa ma duc asa la stagii, sa ma scarpin incontinuu, pana si in talpa imi ies... Sper sa eiste vreo solutie...
1 comentarii
0
02-03-2014, ora 17:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Probabil e declansata de stress...examene de an terminal, restante actualizate, licenta, rezidentiat.Acum, ca s-au cam terminat si ai o perioada mai "calma' ar trebui sa te internezi intr-o clinica de dermatologie cateva zile..Cred ca nu vei scapa fara Prednison, Aerius, Ketotifen; dupa cum descrii simptomele, e nevoie de un tratament mai agresiv, supravegheat la inceput ; daca esti o fire mai nervoasa, irascibila, nu ar strica si un calmant usor; apoi regim alimentar mai strict, lichide mai multe, tine postul care vine pentru o detoxifiere generala, nu fuma. Apeleaza la un dermatolog din spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: