Urmarile meningitei? Imunitate slaba transmisa genetic?

10-05-2009
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Buna seara ;domnule doctor .

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

La virsta de un an am fot diagnosticata cu meningita produsa de streptococi. La virsta de 9 ani am facut varsat de vint care a fost tratat cu antibiotic.Acum fac o amigdalita puroioasa care evident la exudat au iesit streptococi.ASLO este 400. Am facut o infectie urinala produsa de bacterii. Am o anemie produsa de slaba imunitate a corpului. De cind ma stiu imi curg urechile (le curat in fiecare dimineata cu apa si betisoare si seara daca bag betisorul sunt iar murdare).Daca trag un pic curent ma doare capu si incepe sa imi curga nasu sinuzita cred in cazul asta.
Sunt toate astea urmari ale meningitei?Microbul care ajuta la aparitia meningitei a fost transmisa genetic? Am sansa de a transmita aceast microb la fat?

Din cauza perfuziilor care le-am avut in venele de la git in timpul tratarii meningitei, acum am un fel de noduli mici care nu au crescut niciodata dar care daca apas pe ei sau cineva i mi maseaza gitul si ma stringe apasind pe ei ma dor: ar putea asta fi un lucru ingrijorator?

Va multumesc foarte mult si mii de scuze pentru multele mele intrebari.
7 comentarii
0
10-05-2009, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca dupa o Meningita suferita in copilarie.. NU ati ramas fara miros, fara auz sau alte complicatii neurologice...,. Puteti sa va coonsiderati o norocoasa!
Bolile...sau simptoameel care descrise.. NU au legatura directa cu acea meningita,
Cu siguranta sunt legate de imunitatea slabita si cu metabolizmul organizmului.
Problema cu Urechile este simpla.. cu cat mai mult o sa curatati urechile cu apa si betisoare.. cu atat mai mult ele o sa secrete.
in mod Normal.. ureche producea cerumen.. si este suficient sa stergem cu un prosop.. la intrare in ureche acea parte a cerumenului care ese in afara.. daca se introduc betisoare mai profund..se traumatizeaza pielea.. fap ce duce la hipersecretie de cerumen!
Uscati interiorul urechii dupa baie.. cu uscatorul de par.. fara sa introduceti betisoare. si peste 2- 3 saptamani sa pbservati mari schimbari!
In privinta viitorului copi;l.. nu va faceti griji in privinta meningitei.. dar totusi va recomand sa nu ramaneti insarcinata pana nu faceti tratamente imunostimulatoare si sa rezolvati problemele de sanatate.. fiindca o sarcina este un stres hormonal si toate bolile cronice se acutizeaza!
0
10-05-2009, ora 21:01
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Va multumesc foarte mult domnule doctor, sunt foarte multumita de raspunsurile care le-am primit.Nu din fericire nu am ramas cu probleme multumita medicilor ORL din Vaslui si al lui Dumnezeu.Cu siguranta incep varianta spalari urechilor, sters si apoi uscat cu feonul. In ceea ce priveste problema imunitati, am urmat cura de moldamin, timp de 6 luni o data pe saptamana , la recomandare unui medic orl, penru operatie de amigdalite :dar asa cum stiti si dumneavoastra, educatia multora dinte noi in ceea ce priveste sanatatea lasa de dorit asa ca, in momentul cind am inceput sa ma simt bine am zis ca sunt vindecat a.Acum insa problema a recidivat.
Asadar va urmez sfatul si in aceasta problema care sper sa se rezolve cit mai curind.Oricum pentru un bebelus mai pot astepta abia am 24.ani
O sa va tin la curent cu problema urechilor.
Mii de complimente si tin sa va spun ca faceti o treaba minunata folosind timpul dumneavoastra liber tot in binel semenilor dumneavoastra.
0
10-05-2009, ora 21:39
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
danabv. Buna!!!! Multumesc foarte mult pentru amabilitatea ta. Am cautat pe internet medicamentul Ganoderma Lucidum care este un produs facut din ciuperci povenienta din China.Eu locuiesc intr-o tara straina unde acest medicament se poate procura prin comanda la farmacie.Vreu sa mentonez ca pe linga faptul ca ajuta imunitatea, scade colesterolul, elimina excesul de grasimi si zagar ;scade si tensiunea. Eu am tensiunea mica 9 nu exista posibilitatea sa scada si mai rau?
Pe linaga acest fapt de cind sunt mica am o alimentatie foarte bogata fructele, legumele, lactatele nu lipsesc din alimentatia mea zilnica iar excese ; alcool, grasimi, dulciuri, bauturi gazoase nu sunt foarte prezente in viata mea de zi cu zi..
Crez ca intradevar acest medicament imi va ajuta imbogatirea imunitati, daca ea este scazuta din cauza stafilococilor, germeni garm pozitiv si negativ ?
Multumesc mult.
0
06-07-2009, ora 22:18
ana36
Nu este medic/terapeut
ana36
Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca tatal a avut in copilarie meningita si nu a ramas cu nici o urmare pot copii sa aiba complicatii sau alte boli din cauza asta? Va multumesc.
0
07-07-2009, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU. !
0
07-07-2009, ora 19:40
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Am incercat varianta uscari urechelor cu feonul. Merge bine ! Acum ma simt mult mai bine isr urechile mele sunt mai putin murdare. A disparut si senzatia de mincarime si senzatiea de ureche murdara tot timpul. Va multumesc din suflet D-l.dr. si sa va dea Dumnezeu multa sanatate.
0
09-07-2009, ora 20:14
ana36
Nu este medic/terapeut
ana36
Va multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.