Urinoterapia. Cat este mit si cat realitate?

24-03-2013
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara. Incerc sa inteleg daca urinoterapia are intr-adevar efecte benefice pentru organism sau pur si simplu este doar o gaselnita psihologico-psihotica :). Avem pe acest forum o consumatoare innraita de urina care le sugereaza multor persoane sa consume cu incredere, pe post de panaceu universal. As dori parerea unui medic, eu consider ca sa bei urina tine mai mult de sfera luciditatii/ ratiunii/fetishului decat de sfera medicala. Poate fi incurajat consumul de urina in scop terapeutic, chiar daca are doar un efect psihologic care-ti intareste convingerea ca te faci bine, acest lucru ajutandu-ti creierul si corpul spre o ameliorare a starii de sanatate? Astept lamuriri de la cunoscatori si daca teoria care afirma ca urina e un tratament excelent se confirma, voi incepe si eu sa consum, in cantitati industriale. :)
2 comentarii
0
24-03-2013, ora 23:46
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
In copilarie, auzisem de niste legende rurale de pe la stramosi, care spuneau ca atunci cand se aflau pe camp, desfasurandu-si muncile de sezon, aveau obiceiul sa urineze pe ranile pe care s-i le provocau accidental, oprind sangerarea. Dasemenea, o vecina acneica mi-a povestit ca-si dadea cu urina pe fata. Din pacate, si acum are acnee, deci n-a functionat.
0
24-10-2021, ora 18:01
MAXIMUM
Nu este medic/terapeut
MAXIMUM
Buna ziua. Nu se prea inghesuie lumea sa raspunda. Subiect greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urinoterapia - procedură, beneficii și mituri
  •