Urinari dese, sarcina sau infectie???

17-09-2012
Loveis4free
Nu este medic/terapeut
Loveis4free
Buna ziua...

Am avut acum o luna un contact sexual neprotejat(primul chiar), la 3 saptamani mi-am facut un test de sarcina si a fost negativ, am fost si la control, insa doctorita s-a uitat putin pe acolo si mi-a zis ca am uterul mic si ca e putin probabil sa tin o sarcina, deci ca nu as fi insarcinata, dar acum am racit si de ieri observ ca dupa ce merg la toaleta simt nevoia sa tot urinez.

Mentionez ca am observat pe lenjerie pete galbene, urina sau ce or fi, iar in timpul urinarii ma cam doare si ma ustura, acum vad ca ma doare si spatele... Am citit pe internet cum ca unul din simptomele sarcinii ar fi urinarile dese, e posibil sa fie sarcina in ciuda rezultatelor negative, sau sa fie o raceala pe jos, ceva? Ce este de facut?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
23-09-2012, ora 19:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai facut o infectie urinara, dar nu este exclusa nici o infectie vaginala cu ceva bacterii.
Ar trebui sa faci o urocultura cu antibiograma si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru secretia vaginala, nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare.
Deasemenea, trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat (in caz ca ai luat), ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Partea cu uterul mic...parerile sunt impartite. Poti consulta si alt medic cand vei vrea sa ramai insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.