Urinare cu sange

23-05-2012
Aaldea
Nu este medic/terapeut
Aaldea
Copilul meu de 7 saptamani prezinta ocazional sangerari odata cu urinarea.
Cand am observat prima data (atunci cand avea 10 zile) am efectuat o analiza a urinei in urma careia sa depistat o usoara infectie urinara luata de la mama si pe care am tratat-o cu Amoxicilina timp de 5 zile.
Totul a fost ok pana acum 2 saptamani cand am inceput sa observ din nou picuri de sange pe scutec.
Am refacut analiza de urina care a iesit negativa precum si o analiza de sange din care nu reiese nimic concludent care ar fi principala cauza, si ni sa recomandat un nou tratament de 10 zile cu Zinnat a cate 10 ml/zi.
Desi suntem sub tratament bebelusul prezinta din nou ocazional la unele urinari urme de sange.
Tin sa mentionez ca scambindu-i o data scutecul sa nimerit sa urineze in acel moment si am observat ca primul jet prezenta urme de sange dupa care a urmat o urina mai colorata si mai tulbure decat de obicei.
Bebelusul este hranit exclusiv la san
3 comentarii
0
24-05-2012, ora 11:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nici amoxicilina nici zinnatul nu sunt antibiotice specifice infectiilor tractului urinar, luati contactul cu un urolog pentru copii sau cu un pediater. s-a facut si un uricult? ce a iesit?
0
24-05-2012, ora 16:55
Aaldea
Nu este medic/terapeut
Aaldea
Rezultate urocultura:
Cedax(Ceftibuten)-S
Sulfametoxazole/Trimethoprim-S
Amoxicillin/Acid clavulanic - S
Cephhalothin-S
Cefuroxime(Ceroxim)-S
Amoxicillin-R
Ampicillin-R

Legenda: S-sensibil, R-rezistent

Ideea, e ca tratamentul cu Zinnat a fost prescris de un pediatru, care a tinut sa mentioneze ca nu este cazul sa contactez un urolog.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate.
0
24-05-2012, ora 17:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pentru antibiotice cititi articolul http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0902295
ca informatie new england journal of medicine are actual un impact factor de 53.48, cel mai tare din lume, articolul este foarte nou, din 2009.
insa daca problema se repeta trebuie excluse si alte probleme urologice de genul malformatiilor tractului urinar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •