Urina cu miros pestilential si dureri in zona burtii

21-02-2011
Scarlatina
Nu este medic/terapeut
Scarlatina
Buna ziua,
Acum aproximativ 2 saptamani am observat probleme la mictiune. Desi urina nu avea initial culoare ciudata simteam dureri/arsuri pe finalul procesului de mictiune. In prezent urina are o culoare puternic galbuie si mirosul descris. Ce ma sperie pe mine, insa, este prezenta unei dureri destul de puternice imediat sub burta. Initial a fost in partea stanga, acum durerea s-a mutat in partea dreapta, in zona apendicelui. La momentul la care scriu durerea se accentueaza si a atins apogeul, ca sa zic asa. Mi se pare ciudat faptul ca este si prima zi in care am dureri in partea dreapta.
Acum fac si un fel de fisa medicala:
- greutate: ~80 de kg
- valori mari ale trigliceridelor; am avut peste 1200, momentan se alfa undeva la 400; tratament: 1 "Lipanthyl Supra" in fiecare dupamiaza; tratament inceput acum 8 luni, cand luam si "Crestor"
- reflux gastroesofagian - 1 "Sandoz " la o zi jumate;
- Omega 3-6 cu ulei de catina;
- fumator, cel mult 10 tigari/zi
- "Urinal Akut" - recent

Un diagnostic (mai degraba parere) pana ajung la analize mi-ar fi de un real ajutor.
Multumesc!
3 comentarii
0
21-02-2011, ora 19:06
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna seara, nu va inteleg cum de luati sau ati luat urinal..., fara sa mergeti la medic ?

Dupa descriere s-ar putea sa fie o infectie urinara. Mergeti sa faceti o analiza de urina si daca nu iese bine va ve-ti duce la urologie.
0
21-02-2011, ora 22:47
Scarlatina
Nu este medic/terapeut
Scarlatina
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns! Urinal a fost cumparat din farmacie. Nu e Urinal Akut, cum am crezut. Are denumirea de Urinal insa era sub forma de praf (cu gust deosebit, parca asa scria pe cutie). Am citit prospectul si nu era nevoie de niciun medic. Il puneam in ceai. Oricum, acum s-a terminat. Maine ma duc la analize, asa cum mi-ati recomandat. Ma enerva ideea ca trebuie sa ma invoiesc de la munca ca sa ma duc 3 minute la un doctor la clinica X care apoi ma trimite sa fac analize de urina la clinica Y, a doua zi la ora 7, o ecografie care nu se poate face decat la clinica Z (singura dotata tehnic cu asa ceva) ca mai apoi sa ma intorc cu analizele la clinica X. Scap de un drum aiurea. Multa sanatate si multumesc inca o data pentru sfat.
0
22-02-2011, ora 18:42
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Cu multa placere !
Sa speram ca analiza urinei va avea un rezultat bun. Ecografia e bine venita si ea. Va cred ca urati aceste drumuri
si asteptarile cu orele prin clinici sau spitale dar asta e, cu rabdare se rezolva totul.
Daca rezultatul la analiza de urina nu este bun cere-ti trimitere catre urologie.In caz ca urologul observa ceva rau sau grav ( aratati rez. de urina ) cereti o cistoscopie.
Sanatate multa !!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: