Urina biochimie, sediment

09-09-2008
corinamihailescu
Nu este medic/terapeut
corinamihailescu
Buna ziua. Am 34 de ani, incerc sa am un bebe, si am primit urmatoarele rezultate in urma analizelor.
Urina: culoare galben inchis, turbiditate usor tulbure, densitate 1025, ph 7, nitriti negativ, leucocite 500, proteine negativ, glucoza nedecelabil, corpi cetonici negativ, urobilinogen, 1, bilirubina negativ, hematii 25. Urina sediment rare celule epiteliale scuamoase, rare leucocite, prezente cristale de oxalat de calciu, prezent urat amorf. Uocultura negativ. Sunt indiciile unei infectii urinare grave?
Ex micospcopic de frotiu a pus in evidenta posibilitatea unei vaginoze bacteriene, pentru care un medic ginecolog mi-a recomandat dalacin (fara sa cunoasca insa la acel moment rezultatul de la urina).
Cu multumiri deosebite pentru timpul acordat si opinia Dvs, Corina
2 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Urocultura ( test care identifica daca este sau nu o infectie urinara) este la tine negativa. Deci nu ai infectie urinara ! Celalalt test de urina(prin care se verifica buna functionare a rinichilor) arata ca ai nisip(cristale de oxalat de calciu) si ceva urat amorf (adica uratii inca nu s-au diferentiat in cristale ).Medicul urolog iti poate recomanda tratamentul adecvat.Vaginita bacteriana este de competenta medicului ginecolog. Nu ai probleme de sanatate asa de grave precum inclini sa crezi si nu sunt de o asa natura sa trebuiasca sa renunti la dorinta de a avea un bebe !!! Numai bine.
0
10-09-2008, ora 00:00
corinamihailescu
Nu este medic/terapeut
corinamihailescu
Va multumesc pentru promptitudine si incurajari. O seara buna, Corina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •