Urgenta: trombofilie si sarcina

28-06-2014
lelia2002
Nu este medic/terapeut
lelia2002
Ma numesc Lelia, am 30 ani si sunt din Craiova. Sunt insarcinata in 35 saptamani. Am trombofilie si de la inceput am facut tratament cu Inahepp. Acum 3 saptamani mi-a crescut pulsul la 180, iar tensiunea variaza intre 10/6-12/7. Am fost la cardiolog, m-a monitorizat cu un holter 24 ore. Pulsul nu a scazut sub 120. Medicul ginecolog ar dori sa-mi faca cezariana peste 2 saptamani, mi-a spus ca sunt riscuri mari de a nu spravietui bebelusul daca nasc la termen. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac. Va multumesc.
3 comentarii
0
29-06-2014, ora 00:17
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Lelia,

Tahicardia te afecteaza in primul rand pe tine, iar cardiologul te poate sfatui daca esti in siguranta sa continui sarcina pana la 40 de saptamani sau nu. Referitor la bebelus, atata timp cat tensiunea arteriala iti este mentinuta, fatul nu simte tahicardia ta (daca inima iti bate prea repede se poate ajunge la hipotensiune caz in care bebelusul ar putea fi afectat). Cum ti-a fost tensiunea pana acum 3 saptamani cand a inceput tahicardia?

Indiferent de ce decizie veti lua, daca cezariana va fi inainte de 39 de saptamani trebuie sa primesti steroizi pentru maturarea pulmonara a bebelusului.
0
29-06-2014, ora 13:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LELIA tie iti este frica ca bebelusul sa fie nascut prematur nu? cel mai bine este sa nu dar atunci cand este in pericol este mai bine sa alegi raul mai mic, sa vezi lucrurile in ansamblu, eu am fost nascut in ghilimele pt ca este trecut alceva pe fisa, la 5, 5 luni si 800grame si uitate in poza cat sunt acum la 38 de ani, numai ca mama nu a vut posibilitatea sa aleaga.
0
01-07-2014, ora 08:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este indicat sa ascultati sfatul medicului ginecolog curant.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: