Urgent ! Va rog analizele fetitei mele de 3 ani si 6 luni

23-03-2008
pufulet28
Nu este medic/terapeut
pufulet28
Rezultatele fetitei mele de 3 ani si 6 luni sunt:exudat faringian cultura:prezent streptococ beta hemolitic grC si stafilococ patogen.Hematologie:(voi trece doar cele care au iesit in afara int de referinta)leucocite 11300; limfocite4.09; VSH la 1 ora 30, la 2 ore 58;proteina "C" reactiva-cantitativ 10.86.Examenul de urina: aspect usor tulbure, albumina 10mg/dl, nitriti pozitiv+, leucocite 8, saruri prezenti fosfati amorfi, flora microbiana prezenta.Urocultura:>100.000 UFC/ml, Proteus.Va rog dati-mi un raspuns, tin sa precizez ca merge la camin, raceste foarte des si acum de 2 zile are niste dureri groaznice cand urineaza.Ce poate avea si daca se poate transmite si la fratiorul ei de 1 an si 8 luni? Va multumesc.
3 comentarii
0
23-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da, infecti adin cavitatea bucala si faringe se poate transmite fratiorului prin sarutari si tot ce ating cu gura sau mana!
Rezultatele fetitei arata o infectie acuta faringiana, complicata cu o cistita(poate chear o infectie renala).Este Vital ca mane dimineata sa mergeti la pediatrie..si daca vi se recomanda o internare...n.o refuzati!
0
25-03-2008, ora 00:00
pufulet28
Nu este medic/terapeut
pufulet28
Multumesc frumos pt raspuns.Am fost si ni s-a dat KLACID250mg 1/4 tableta la 8 ore si AUGMENTIN ES 2, 5 ml la 12 ore.Fetita are cam 16 kg dozajul este bun?
0
26-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si antibiotic este bine!
Dar cred ca trebuea sa va recomande si ceva tratament local?
Pantru gat...gargara...pastilute de supt, regim alimentar..fara bauturi acidulate si reci..
Pentru cistita ceva ceaiuri diuretice...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •