Urgent! va rog sa imi spuneti ce insemna aceste analize

24-10-2009
corina1234
Nu este medic/terapeut
corina1234
vA ROG FRUMOS SA imi spuneti ce inseamna rezultatele acestor analize. Acum 1-2 ani am avut usturimi cand mergeam la toaleta intr-o noapte, incat am stat pe WC toata noaptea facand pipi cate un pic, am mers la farmacie si mi-au dat niste pastile, nu mai tin minte cum se numeau, si mi-a trecut usturimea. Am fost la control la ginecolog periodic la cateva luni si nu mi-a gasit nimic, apoi am decis sa imi fac niste analize generale. Acestea sunt rezultatele. Le-am dat la medicul de familie si m-a zis ca nu am nimic. Aceste analize le-am facut acum 1 an. Va scriu asa tarziu pt ca tatal meu a fost depistat saptamana trecuta cu leucemie acuta promielocitara, o boala rara la un control de rutina pe care il facea din 6 in 6 luni si, ma scuzati acuma dar medcul de familie- idioata- i-am spus ca are anemie si ca avea probleme cu dintii si apoi analizele isi vor reveni. Daca nu insistam sa vina la Timisoara, acum poate nu mai era printre noi. De aceea am luat analizele facute atunci si va rog sa imi spuneti ce insemna valoarea aceea mare de la celule epitelia superficiale, voi face analiza saptamana viitoare din nou.

Examen urina:
PH 7, 0
DENSITATE 1023
PROTEINE negativ
GLUCOZA negativ
CORPI CETONICI negativ
NITRITI negativ
UROBILINOGEN negativ
PIGMENTI BILIARI negativ
SEDIMENT: LEUCOCITE 15uL(=28/uL)
CELULE EPITELIALE SUPERFICIALE 46uL(+28uL)

UROCULTURA:
CULOARE galbena
TURBIDITATE limpede
MUCUS
absent
FILAMENTE absente

EXAMEN MICROSCOPIC
LEUCOCITE 15uL(=28/uL)
CELULE EPITELIALE SUPERFICIALE 46uL(+28uL)

CULTURA
UROCULTURA CANTITATIVA STERILA
3 comentarii
0
24-10-2009, ora 20:34
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
analizele acestea sunt normale, dar simptomele descrise de tine usturimi la urinare si urinat putin si des cu senzatia continua de urinare sunt semnele unei posibile infectii de tract urinar

multa sanatate
0
24-10-2009, ora 22:02
corina1234
Nu este medic/terapeut
corina1234
Am omis sa va spun ca nu mai am usturimi de cand am luat acel medicament, dar cu problema tatalui meu am recitit analizel efectuate anul trecut si cand am vazut ca mi-au iesit acele celule epiteliale 46 cand ar trebuie sa fie maxim 28, sigur ceva nu este in regula.
0
21-10-2010, ora 19:36
geo_geo218
Nu este medic/terapeut
geo_geo218
buna ziua va rog frumos sa imi spuneti ce inseamna urmatoarele analize.sunt ale mamei mele

vem - 97.8
hem - 32.7
lym% - 21.2
mono% - 13.00
eo% - 4.10
mono# - 0.92


va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.