Am probleme cu gatul, adica am usturimi frecvente, de aproximativ 2 ani

10-03-2010
clare
Nu este medic/terapeut
clare
Am probleme cu gatul, adica am usturimi frecvente, de aproximativ 2 ani.Usturimile nu le aveam mereu, uneori n-aveam nimic o perioada, apoi cum se facea mai frig sau beam ceva rece mi se inflama gatul, am avut si puroi pe care l-am tratat atunci cu antibiotic.In ultimul timp, adica de vreo 2 luni ma ustura continuu si am avut la un moment dat si febra de peste 38 C.

La sfatul domnului doctor de pe forum am fost la ORL. Exudatul faringian a iesit negativ, aslo a iesit in limite normale, doar vsh ul era putin crescut(mentionez ca atunci cand mi am facut analiza era la 2 zile dupa ce am facut febra).Am inteles ca sunt inflamate si amigdalele, dar mai mult faringele, gatul.

Am primit tratament:
-bioparox spray 7 zile (2 pufuri de 4 ori p zi);
-strepsils intensiv 3 pe zi
-si flucovim 10 zile(1 pastila pe zi) pentru ca am inteles ca exista posibilitatea sa nu iasa la exudat si aspectul limbii dadea de banuit ca as fi avut o usoara infectie fungica, care ar putea intretine amigdalita.

Problema este ca am urmat tratamentul prescris, dar gatul meu este in continuare inflamat, iar limba mea este alba, chiar mai alba decat inainte de urmarea tratamentului de mai sus(am inteles ca asta ar fi un semn al infectiei fungice).

M-am saturat de cand ma chinui cu problema asta.A fost tratamentul prea slab sau as putea avea altceva?Ce ma sfatuiti?Chiar si un tratament naturist e binevenit...Nu stiu ce sa mai fac:(

Va multumesc mult!
6 comentarii
0
11-03-2010, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o probelma gastrica..care intretine inflamatia faringelui !
mergiu la Gastrologie pentru investigatii !
0
11-03-2010, ora 22:43
clare
Nu este medic/terapeut
clare
Va multumesc mult pentru raspuns!
Am fost la gastrologie acum 1 an si am fost diagnosticata cu gastrita si helicobacter pylori.Am inteles ca refluxul esofagian ar fi fost totusi provocat de un acid biliar pe care il aveam in stomac(acid gastric era mai putin), eu avand probleme cu fierea.Am urmat atunci tratament cu antibiotic si am tinut regim.

Am uitat sa mentionez mai sus ca usturimile apar la frig si atunci cand beau rece.De exemplu vara asta n-am avut probleme cu gatul.Avand in vedere acestea, mai poate fi usturimea din cauza problemei gastrice?Sau defapt problema gastrica nu este cauza, ci doar intretine inflamatia?
0
12-03-2010, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. problema gstrica intretine inflamatia.. si o mucoasa iritata.. este mult mai sensibila.
Redigest 3 pe zi inainte de masa
gargara ci ceai de musetel + 2-3- pic de ulei de eucalipt
voseptol sau propolis +echinacee de supt
0
12-03-2010, ora 19:54
clare
Nu este medic/terapeut
clare
Multumesc mult!O sa urmez tratamentul.
0
12-03-2010, ora 19:57
clare
Nu este medic/terapeut
clare
Am uitat sa va intreb.Imi puteti spune va rog cat timp trebuie urmat tratamentul?
0
13-03-2010, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
minim 3 saptamani.. maxim 3 luni !.. depinde de cat de veche e problema si cum reactioneza organizmul la tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.