Uretrita si balanita

09-03-2009
jrj
Nu este medic/terapeut
jrj
Buna ziua!
Din iunie anul trecut ma confrunt cu urmatoarele probleme: glandul este iritat, rosu, imi tot apar bubite de o culoare galbena in apropierea meatului uretral, de ambele parti, in o raza de 1 cm. Bubitele sunt de obicei grupate, astfel incat dau impresia ca ar fii doar una singura, mai mare (la intinderea pielii se observa ca sunt mai multe).In urma analizelor medicale, mi-a iesit ca am o infectie cu klebsiella (cred ca se numeste uretrita...) + prostatita, dupa cum s-a exprimat ultimul urolog la care am fost. Despre bubitele galbene insa, dermatologul mi-a spus ca nu sunt negi, cum credeam eu, ci sunt glande ( din cate imi dau seama, probabil se referea la punctele Fordyce, am si din acelea in buze). Insa problema e ca tot apar. S-ar putea ca acestea sa apara din cauza infectiei pe tractul urinar? Daca da, exista sansa sa dispara odata cu rezolvarea infectiei (care nu prea cedeaza la tratament...)? Voi continuua sa merg la doctor, insa, desi banii nu sunt o problema, nu mai am incredere in sistemul sanitar, sau in sistemul meu imunitar, din moment ce nu scap de pacostea asta. Puteti sa imi recomandati eventual o clinica buna din Timisoara (am fost la 3 pana acum...) ?

Multumesc!
2 comentarii
0
10-03-2009, ora 18:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Faptul ca tot apar acele bubite galbene poate fi intetinut si de secretia uretrala care momentan este o secretie patologica prin compozitie si irita.Infectiile cu Klebsiella raspund foarte bine la cefalosporine asociate cu Bactrim, iar terapia nu trebuie sa fie sub 14 zile.Pe parcursul tratamentului abtine-te de la relatii sexuale.Numai bine!
0
15-07-2009, ora 05:50
ION_B
Nu este medic/terapeut
ION_B
Buna,
ma numesc Ion, am 25 ani, n-am avut contacte sexuale pana acum. am observat ca am niste bubite albe [culoarea pielii] cu diametrul 0.5 - 1 mm grupate cate 10-15 in 3 zone apropiate, pe pielea preputului, pe partea posterioara, in stare nedecalotata sunt in interior, la decalotare se vad la exterior. Nu sunt dureroase sau purulente. Din ce am gasit pe internet... as zice ca sunt puncte fordyce dar nu stiu sigur. puteti sa imi spuneti va rog o parere. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.