Uretrita nespecifica - prostatita?

24-11-2007
ghinionist
Nu este medic/terapeut
ghinionist
Acum 3 luni am fost diagnosticat cu uretrita nespecifica.
In urma tratamentului, (Azitrox 500 (3 zile la rand plus Flucovim 150 2x cate unul la saptamana) nu am mai avut scurgerile uretrale. Tratamentul mi s-a dat fara antibiograma (clinica de stat). La sugestia doctoresei am facut si un test Chlamidya la secretia uretrala si a iesit Negativ (clinica particulara). Analiza ultimei secretii uretrale a fost: flora mixta, celule epiteliale, leucocite. Pentru acele leucocite, am facut si o urocultura care a iesit insa normala. In urma cu doua saptamani am observat ca in dupa urinare am eliminat o secretie cu aspect evident de sperma. Am decis sa fac si o spermocultura la o clinica particulara. Rezultatul acesteia: Enterococcus faecalis. Sensibil la : Ampicilina, Amox. + Ac. clavulinic, Vancomicina. Rezistent la: Ciprofloxacin, gentamicina.

Mi s-a dat tratament Ampicilina 4xzi o saptamana, si Amox. + Ac. clavulinic 3xzi o saptamana.

Am urmat tratamentul (diagnosticul a fost prostatita)...si au disparut senzatiile de jena uretrala pe perioada uretrala dar au reaparut la o saptamana dupa...Nu mai am secretie uretrala de nici un fel.Dar jena uretrala ramane cu unele roseli ale capatului canalului penisului...

Sa reiau tratamentul? Cat timp pot lua antibiotice fara sa am alte repercursiuni asupra sanatatii...? Ce investigatii sa mai fac?

Va rog sa-mi recomandati un tratament ca sunt cam demoralizat de medicii la care am fost... Doctorita de la dermato-venerice mi-a spus ca doar cocii gram negativi sunt problematici si ca cei pozitivi nu dau probleme...Va rog sa-mi spuneti si de gravitatea acestui enteroccus faecalis.
7 comentarii
0
26-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Zinnat 500mg 1 comprimat la 12 ore timp de 10 zile asociat cu Metronidazol 250mg 1 comprimat la 8 ore timp de 10 zile.
0
28-11-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal, cand se pune diagnosticul de "uretrita nespecfica" se administreaza un tratament si pentru Trichomonas vaginalis. In concluzie, eu v-as recomanda fie Tiberal 1 cp la 12 ore timp de 5 zile, fie Atrican, 1 cp la 12 ore timp de 4 zile.
0
29-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Nu e cazul.Ori e trichomoniasis ori uretrita nespecifica!
0
01-12-2010, ora 14:50
Crristii
Nu este medic/terapeut
Crristii
Buna ziua, am o problema care ma deranjeaza foarte tare:in vara am facut o cistita(asa mi sa spus la doctor), m-am tratat, totul a fost bine...insa dupa vreo luna au revenit simptomele.acum vreo luna am facut un eco si mi-a descoperit la rinichiul drept piatra, pe care am inceput sa o tratez acum 2 saptamani cu argila.(tin sa mentionez ca am avut dureri aproape in prmanenta in zona abdomenului inferior drept, probabil de la eliminarea pietrei...iar de acum trei zile am inceput sa am dureri intre anus si testicule, care se propaga spre restul organelor genitale.Cel mai grav este ca eu am 18 ani si nu ar trebui sa am asemenea simtome...ce credeti ca am?Am fost la multi doctori si nu mi-au spus ceva concret
0
31-05-2012, ora 23:52
stanciucostin89
Nu este medic/terapeut
stanciucostin89
buna ziua...am si eu aceeasi problema ca si tine, , , am fost diagnosticat in urma unei antibiograme cu enterococus faecalis.am urmat tratament cu gentamicina 7 zile.imi disparuse cateva zile, apoi mi-au reaparut scurgerile uretrale, aparent sperma, , , la a 2a antibiograma imi spune ca sunt sensibil la vancomicina 1 linezolid 1 impenem -2 teicoplanina = 0, 5 si de data asta rezistent la gentamicina si trimetroprim, am luat ampicilina 5 zile la sfatul medicului si nimic. spuneti-mi ce imi recomandati sa fac.ce se intampla..sunt cam speriat si nu stiu ce sa fac pt ca sincer. de 3 luni ma chinui cu asta si numi mai trece si mi-am cam pierdut sperantza.multumesc anticipat
0
24-08-2012, ora 23:20
paulino2010
Nu este medic/terapeut
paulino2010
Pt Ghinionist... Ai reusit sa te tratezi pana la urma? eu nu am reusit am facut mai multe tratamente la dermatolog a zis ca ar fi bine sa merg la urolog am fost, s-a uitat pe ecograf a zis ca totu e ok si ca se poate sa am o uretrita nespecifica, sa evit alcoolul si mancarurile picante nu mi-a zis ca ar fi bine sa mai fac ceva, ciudat. La mine cam asemanator am problema asta dupa o infectie cu gonococi - + dupa tratament au umat iar usturimi fara secretie cu analize de urina normale si cu sediment etc toate ok, daca beau o bere iar usturimi si jena. Te ROG SA IMI RASPUNZI DACA AI REUSIT SA TE TRATEZI SI LA CE MEDIC.
0
04-05-2014, ora 10:50
pacient30
Nu este medic/terapeut
pacient30
pentru domnul doctor mihalache daca ne poate spune si noua pe forum pacientii cu boli venerice cronice unde pot sa se adreseze daca nu reusesc cu tratamentele in ambulatoriu sa scape de aceste boli.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: