Uretrita micotica

05-08-2015
Andreeamr
Nu este medic/terapeut
Andreeamr
Buna ziua!
As vrea sa va povestesc despre cum o problema banala a devenit o provocare pentru medici.In urma cu 2 ani mi-am inceput viata sexuala.Am avut o perioada in care faceam infectii urinare dupa contact sexual.Mergeam la medic, faceam uroculturi, le tratam si totul revenea la normal..pana intr-o zi...cam acum un an si jumatate, cand au aparut din nou simptomele caracteristice unei infectii urinare (usturime, mictiuni dese etc), iar uroculturile au fost de atunci negative...insa usturimile le am si azi.Niciunul din medici nu m-au sfatuit ca ar trebui sa iau un antimicotic, dat fiind faptul ca virgula chiar si in lipsa unei antibiograme, mi-au prescris antibitice din aproape toate clasele, chiar si ceftriaxona intravenos.Mentionez ca am avut un singur partener, si chiar si asa am facut absolut toate analizele pentru boli cu transmitere sexuala si toate au fost, evident, negative.Am facut radiografii, ecografii de aparat urinar, cistoscopie, urografie, ecografie endovaginala, colposcopie...toate bune.Asadar, am facut candidoza, pe care am descoperito facand din proprie initiativa o analiza de secretie.Am tratato, a fost bine o luna..simptomele s-au ameliorat considerabil, iar dupa o luna am facut din nou infectie urinara si iar au aparut usturimile.Astazi, am primit rezultatul ultimei analize de secretie..care din nou, au aratat prezenta candidei.Spuneti-mi va rog, tot ce stiti si ce as putea sa fac cu aceasta problema!
1 comentarii
0
26-08-2015, ora 09:33
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul in care candidoza persista este necesar sa efectuati o cultura a secretiei vaginale cu tot cu antibiograma pentru a vedea la ce este rezistenta candida.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: