Uretrita acuta si contactul sexual

17-12-2008
Al3cks
Nu este medic/terapeut
Al3cks
Buna ziua,
Am 22 de ani si de curand am fost diagnosticat cu uretrita acuta (este pentru prima data cand sufar de o disfunctie in zona genitala). Dupa 3 zile de la contactul sexual (fara penetrare) oral neprotejat, dimineata, mi-a aparut la iesirea din uretra o secretie cremoasa de culoare alb-galbuie iar la urinare am simtit un mic discomfort sub forma de usturime in jumatate din canalul urinar, spre iesire, care mi-a trecut repede. In zilele urmatoare cantitatea de secretie s-a redus foarte mult si senzatia de usturime in timpul urinarii aproape ca a disparut complet. Astazi, in a 3-a zi de cand mi-a aparut secretia am reusit sa fac analizele secretiei in laboratorul dermatologic. Secretia a fost asa redusa ca a trebuit sa "storc" de 3-4 ori uretra ca sa poata lua probe. Sonda nu mi-a introdus-o mai adanc in uretra, ci a luat doar secretia de la varful uretrei. Laboranta mi-a scris urmatorul buetin dupa 15 minute de la prelevarea secretiei:
_
D.N., Trichomonas, candida absente
Epitelii = relativ frecvente;
Frecvente PMN
Prezinta fibrina;
(secretie redusa cantitativ!)
_

Medicul primar mi-a prescris Azitrox 500 (2 comprimate prima zi, 2 comprimate pe zi in urmatoarele 2 zile) Durata tratament 3 zile, tratament de rezerva cu Doxiciclina 100mg (14 capsule in total, 1 la 12h), doar in cazul in care mai observ secretie dupa tratamentul principal.

Intrebarile mele sunt:
1. Daca m-am prezentat la 3 zile intarziere dupa aparitia secretiei deci la aproape o saptamana de la contactul sexual neprotejat, si la modul in care mi s-au colectat probele biologice, este posibil sa fie gresit diagnosticul?
2. Deja iau tratament pentru pneumonie, de astazi, dupa ce am primit diagnosticul infectiei uretrei, cu antibiotic Augmentin 625mg la 12h si mai am inca 4 zile de tratament (din 5 zile). Este tarziu sa incep tratamentul pentru uretrita dupa aceste 4 zile? Se poate extinde infectia in acest timp? Augmentinul ajuta si el la tratarea uretritei? (Medicul dermatolog mi-a indicat sa nu combin cele doua antibiotice).
3. Pot avea contact sexual protejat in perioada imediata dupa tratamentul cu Azitrox? Pot aparea complicatii pentru mine daca ejaculez prin uretra deja infectata in timpul contactului sexual protejat?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.