Uretrita nespecifica?

04-03-2009
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
In urma unui contact sexual neprotejat(24 Ian 2009)...cam la 1 luna de la acesta, am sesizat o secretie uretrala deloc abundenta..dar constanta...in timpul zilei...si roseatza/mancarimi/inflamare a glandului...parca resimt si o usoara febra de ceva vreme.
Am facut un examen de secretie uretrala (pe lama...dupa o stoarcere prealabila, din varful uretrei..caci nu prea vroia sa iasa in afara) rezultatul fiind: " epitelii izolate si in grupuri mici, leucocite foarte frecvente, mucus abundent, flora bacteriana abundenta (predomina flora cocica gram pozitiva- aspect de uretrita nespecifica)".
Mi s-a precizat clar, pe loc, ca nu este gonoree (de ce imi este mai frica...caci am mai avut acum 6, 7 ani si am ramas cu o strictura uretrala sub prostata la cativa cm).
Am facut si o cultura din ce au recoltat ei din exterior..de pe gland si a iesit : Stafilococ alb coagulazo-pozitiv ( antibiograma: ampicilina, gentamicina, cefalexim, amoxicilina -28 mm cloramfenicol - 26 mm... restul rezistent)
Am facut si VDRL cam la 3 saptamani de la contact si este negativ. De asemenea din secretie...odata cu examenul pe lama mi s-a luat si pe betigase pt cultura, Clamydia, Ureoplasma si Mycoplasma...fiind negative

Dupa toate astea si dupa indelungi cautari...am primit din partea a 2 medici..profesori..(1urolog...2 dermato-venerolog)..acelashi tratament : AUGMENTIN 1 g.2 / zi.timp de 5 zile zice unul.altul timp de 7 zile.

Am inceput sa iau augmentin de 1 zi jumatate.dar nu stiu de ce nu am incredere in tratamentul acesta...
Parca pentru chestia de pe gland(stafilococul acela alb) ar merge..ca e sensibil la amoxicilina.dar pentru uretrita????? chiar si asa nespecifica..sa fie bun Augmentinul??? Am de ceva zile bune dureri intre anus si testicole..simt o inflamatie...parca am ceva in plus inauntru.clar in zona prostatei..sau stricturii...

Va rog din suflet sa ma ajutati cu orice informatie...( alt tratament mai eficient pt uretrita.sau alt tip de analize..orice)
Va multumesc din suflet!!!
13 comentarii
0
05-03-2009, ora 23:30
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
cum ai aflat de strictura uretrala despre care ai mentionat ???
0
06-03-2009, ora 10:09
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
pai nu mai puteam sa urinez normal.ma chinuiam sa urinez... asa ca un Dr.urolog s-a uitat pe uretra cu un aparat...si a vazut strictura.care ulterior a fost operata/largita ..prin uretrotomie.
0
06-03-2009, ora 15:10
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
da inteleg.si eu am avut mai demult gonoree, defapt de 2 ori...1 data sa vindecat fara probleme demult.iar a 2oara a ramas cronica si a trebuit retratata(ceea ce e destul de complicat deoarece poate sa nu se vindece din prima)
in fine in ce priveste cazul meu nu au fost complicatii prea mari in afara de luat medicamente pe durata a 2 sapt.Eu zic in primul rand sa mergi la dermatolog.deoarece se ocupa exact cu tratarea infectiilor bts.pe cand urologul are mai putina exp in acest domeniu.Poate fi vorba de o chlamidie care se cultiva mai dificil si pe medii speciale si nu iese la o analiza directa microscopica (mai ales pe lamela ) asa cum ai facut tu.este bine sa faci un test de sange pt chlamidia si sa se recolteze din secretie daca este daca nu dupa uretra dimineata inainte de urinare cu ajutorul unui betisor steril special.introdus 2-3 cm pe canal.Dupa aceste analize (secretie luata dupa betisor ce va releva prezenta gonococ, trichomonas, candida, ) si chlamidia sange eventual cultura speciala tot dupa betisor, asta pt a face o antibiograma daca apare ceva...se va initia cu ajutorul unui dermatolog cel mai bun tratament posibil.deobicei 7 zile sunt suficiente si ar trebui sa vindece orice germen patogen oriunde ar fi.succes si nu te mai zbate in ganduri si nu lua augmentin pt k cel mai probabil nu te va ajuta, pana nu stii cel mai precis ce este.Medicatia data de un doc dermato cuprinde un spectru larg si se axeaza mai ales pe gonococ si /sau chlamidia cele mai periculoase.sanatate si sper ca ti-am fost util cu informatiile mele
0
07-03-2009, ora 22:16
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
mercik mult de informatii.
sunt super capiat...de creieri caci sunt la final cu augmentinul...mai am cateva pastile si nu e mare branza...nu mai am chestia de la exterior: roseatza/ mancarimi
Dar nu ma simt bine la interior pe uretra...ma tot sacaie durerea intre anus si testicole..
Vreau sa ma duc la un laborator bun...
Ceea ce te rog mult...poate imi poti recomanda un laborator o clinica care e serioasa in ce priveste recolarea si rezultatele.din Bucuresti. Ma gandeam la Instit. Cantacuzino...sau am auzit de Genetic Lab.
Recomanda-mi si mie ceva...poate ai fost multumit undeva...
Sunt asa de disperat incat imi vine sa incep imediat dupa augmentin...adica de luni 9 martie..sa iau ceftriaxon 1g injectabil timp de 7 zile...ca si cum as avea gonoree.Sunt panicat..ca trebuie sa treaca timp..pana luni...si apoi pana vin rezultatele.cateva zile, o saptamana...in care sa stau fara nici un tratament...nu mai stiu ce sa mai zic...sunt cu psihicul la pamant...am slabit...cateva kg in cateva zile de stres...
Mercik inca odat pt raspuns...si as aprecia daca mi-ai recomanda unde sa refac analizele.
0
12-03-2009, ora 18:18
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
stie cineva in ce masura.existenta Bts (gonoree, chlamydia, , ) se poate evidentia.in SPERMOCULTURA?
0
13-04-2009, ora 17:10
moghy
Nu este medic/terapeut
moghy
ciury ai rezolvat problema?! daca da cum?
0
26-04-2009, ora 15:57
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
tratamentu pentru Chlamydia se poate face si injectabil???????
0
27-04-2009, ora 00:48
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
vis-a-vis de chlamydia...nu stiu sa-ti raspund...
cine ti-a prescris un tratament cred ca ar trebui sa stie...

moghy...nu am rezolvat problema caci momentan...nu stiu ce anume am...singurul diagnostic ar fi de uretrita nespecifica...dara cu care eu nu sunt impacat.tocmai de aceea am repetat iarasi analizele la alta clinica...si in urma unui masaj prostatic serios.
sper sa ma dumiresc de data asta..caci o sa o iau razna cu capul. am ajuns sa-mi doresc sa-mi gasesca naiba ceva odata ca sa pot trata...caci scurgere am...in continuare...si jena la urinare si dureri intre anus si testicole.
zilele astea astept rezultatele.
sa vedem..
sanatate multa tuturor si mai vbim
0
27-04-2009, ora 22:28
moghy
Nu este medic/terapeut
moghy
Da am si eu asa ceva m-am saturat de cate pastile am luat si mai vine si stresul asta ca nu te mai vindeci care e mai grav ca boala chiar nimeni nu ne poate ajuta!?Mi-a iesit la lama din lichidul seminal tricomonas si candida de pe uretra e-coli la copro. mi-a iesit si giardia, cred ca au gresit aia de la laborator oricum la alte laboaratoare nu mi-a iesit nimic sunt perfect sanatos culmea eu pe linga durerile alea ditre anus si testicole mai exista o durere care vine pe partea dreapta de jos inghinal si urca spe sold cand se agraveaza seara, dimineata nimic dispar la ecograf nimic.
ok sa-mi spui si mie ce-ai mai facut, bafta si sanatate tuturor.
0
12-05-2010, ora 17:49
seby_cosmin
Nu este medic/terapeut
seby_cosmin
Salut... de 2 luni de zile am cunoscut si eu o fata cu care, bine-nteles ca am avut si contacte sexuale neprotejate...nu stiu daca este vorba aceeasi boala pe care o ai si tu si nici nu stiu sigur daca de la ea am capatat-o... De vre-o 2-3 saptamani am observat ca elimin pe tot parcursul zilei si seara o secretie albicioasa si m-i s-a parut foarte suspect...in cele din urma am mers la un doctor dermatolog (chiar in cursul zilei de azi) si acesta m-a diagnosticat cu URETRITA CRONICA NESPECIFICA. Mi-a dat un tratament de 10 zile cu CIPRINOL 500mg(1capsula x 2/zi - dim si seara) si KETONAL (1capsula/zi - dupamasa). Mi-a spus sa nu pun gura pe alcool (de nici un fel) si sa nu am contact sexual timp de 2 sapt, si dupa aceasta perioada sa revin la un control. Neaparat fata trebuie sa mearga si ea sa isi faca un control la ginecologie. Sper ca aceasta medicamentatie sa aiba un efect benefic asupra oganismului si sa ma vindec. Sfatul meu este sa mergi sa te consulti cu un medic dermatoog, ci nu urolog. Bafta multa.poti sa ma tii si pe mine la curent cu evolutia vindecarii tale, te rog????? ;-)
0
13-05-2010, ora 23:29
ciury
Nu este medic/terapeut
ciury
salut seby_cosmin ! naspa sa aud de pacatoasa asta de afectiune..ca o ai si tu. Spun naspa caci trece greu..tocmai ca e nespecifica si luam tratamente pe incercatelea. Zi-mi te rog daca ai facut analize de laborator si de care anume, atunci cand ai fost la med dermato-venerolog.sau doar asa din explicatiile tale si din ochiu lui...ti-a pus diagnosticul acesta de uretrita cron nespecif. Asa cum am spus mai sus..eu aveam si am in continuare frica mare de gonoree...tocmai de aceea cand mi-a spus Dr.de laborator, dupa ce a studiat lama cu secretie, ca nu e gonoree ci uretrit nespecifica, m-am bucurat (daca pot spune asa :)) ), dar dansa a spus sa nu ma bucur sa sunt mai pacatoase astea nespecif si ca trec mai greu. Drept dovada (dar nu vreau sa te sperii) eu nu ma simt deloc ok (sunt ameliorat simtitor, dar nu ok total)...as vrea sa mai repet niste analize, si poate sa mai incerc si alt tratament. Tocmai de aceea te inttreb si pe tine, cum ai ajuns la tratamentul asta cu CIPRINOL si ce fel de investigatii ai facut. Iar eu am fost la urolog, pentru ca doar acolo se face masaj prostatic, atunci cand nu ai o secretie abundenta, si nu poti recolta pe lama in urma unei usoare stoarceri.si de asemenea cand trece ceva vreme de la contact...si poate microbul urca catre prostata, sau poate chiar se cuibareste si in prostata. De aceea se face masaj prostatic, si se analizeaza lichidul exprimat astfel. Tot asa se poate verifica si daca ti-a trecut, dupa tratament si dupa o perioada de min 10 zile de la tratament..(caci e foarte posibil sa nu mai ai secretie asa de clar exprimata incat sa o poti recolta usor).
Asa k...fa tratamentul (daca ai facut analize complexe...si CLAR nu a iesit nimik din: gonoree, mycoplasma, ureaplasma, clamydia, tricomonas, + k ar trebui sa iti faci, zic eu si un sifilis - VDRL- din sange...just in case)...iar daca ai secretie si nu ai facut analize...eu te sfatui sa nu faci nici un tratament, pana nu ai rezultatele astea...clare.
Tinem legatura...poate imi spui si mie pe la ce clinici, doctori ai ajuns tu (mai ales ca eu caut un laborator cat mai serios..in Bucuresti...sa mai schimb si laboratorul.poate stii u unul unde se fac pe bune analizele fara prea mari dubii..)
Sper k nu te-am speriat :)))) prea tare.si nu ezita sa ma intrebi tot ce te intereseaza. Din experienta si din ce m-am mai documentat si eu poate te pot ajuta cu ceva..

Multa sanatate !!!!!!!!!!!!
0
15-07-2011, ora 10:59
raducalin
Nu este medic/terapeut
raducalin
ce tratament sa fac pentru strictura de uretra ?, ca s-ar putea sa recidiveze :(
0
04-05-2014, ora 10:45
pacient30
Nu este medic/terapeut
pacient30
nu este nimeni pe forumul asta sa spuna la oamenii care se chinuie cu uretritele cronice cum pot fii vindecate?eu personal am fost la toti doctorii din constanta si am primit diferite tratamente si degeaba.cum scapam de boala asta venerica? mie mi-a distrus psihicul de tot!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •