Urechi înfundate-raceala

10-05-2015
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Buna ziua, sunt răcită de 2 sapt. Medicul de fan mi-a recomandat antibiotic pe care l-am terminat...m-am simtit putin mai bn dar nu complet insa dupa care a Zulu m-a apucat o durere de gat mai ales in partea dreapta tuse seaca, secreţii nazale ( de culoare verde) si dureri de ureche. Acum urechile mele sunt atât de înfundate încât nu prea mai aud... In schim am un vuit constant in urechi! Întrebarea e ce pot face sa ameliorez puţin aceste simptome pana mâine cand voi merge din nou la med de familie...Menţionez ca nu pot folosi picături nazale deoarece atunci cand le folosesc ma ustura gâtul foarte tare si ma doare toata dantura...probabil este o alergie...va Multumesc!
9 comentarii
0
11-05-2015, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bolile ORL..se trataeza corect la medicii ORL
cred ca ai facut complicatii gen catar tubar sau otita seroasa
este obligatoriu consult ORL
nasul se poate desfunda cu Quixx soft.. care nu da reactii
pentru gat orice tab de supt dart fara vit C si lamaie
urechile incalzite bien cu saculete cu sare
0
11-05-2015, ora 17:02
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Am fost la ORL... Diagnosticul este otita seroasa...am basici in urechi. Mi-a prescris Zinnat, Biorinil si Ciplox...eu alaptez... E sigur tratamentul pt bebe?
0
11-05-2015, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e tocmai in regula.. daca am inteles corect ca deja ai luat un antibiotic de la med. de familie
citeste ce am scris aici pe forum despre otita serasa sau catarul tubar si poate reusesti cu tratamente locale sa te tratezi fara alt atibiotic pe gura
0
11-05-2015, ora 23:11
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Da am luat Cexyl 5 zile. A trecut o saptamani de cand l-am terminat... I-am spus medicul Orl ca l-am luat...si ca alaptez...mi-a spus ca Zinnat este permis in caz de alaptare..deja am început sa il iau... Nu ştiu daca se rezolva fara antibiotic... Audiograma a ieşit rău din cate mi-a spus dna dr... Iar din urechea dreapta a început sa imi curgă puroi...
0
12-05-2015, ora 12:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oooo sigur e cazul de antibiotic si de vizita zilnic la ORL. pentru aspiratia secretiilor si tratament local
sau internare in clinica ORL..cu tot cu copil
0
12-05-2015, ora 17:17
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Doamna doctor m-a chemat la recontrol abia cand termin tratamentul...si a spus ca daca nu se rezolva o sa fie nevoie de o intervenţie pt a scoate lichidul...nu ştiu ce sa fac...sa mai aştept terminarea tratamentului? Sa merg la alt medic?
0
13-05-2015, ora 19:20
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Am mers la alt medic care pe lângă antibiotic mi-a prescris si antiinflamator Ketonal...dar ca farmacista mi-a spus ca nu prea e permis in alaptare...oare ma poate ajuta Ibluprofenul? De asemenea mi-a recomandat proceduri
0
14-05-2015, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate ibuprofen
pana la urma care este diagnosticul
otita seroasa sau otita acupta supurata cu perforatie de timpan????
0
14-05-2015, ora 13:20
Andreea1805
Nu este medic/terapeut
Andreea1805
Nu ştiu exact care este diagnosticul pt ca nu mi-a spus... Totuşi a scris ceva pe trimiterea la fizioterapie dar nu înţeleg scrisul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Urechi înfundate
  •