Urechi infundate si tiuit.

16-01-2014
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Buna ziua! De aproximativ 3 luni ma confrunt cu niste dureri usoare de urechi.La inceput a inceput sa ma doara o ureche, apoi amandoua(asta cred ca e de cand am stat afara in curent).Vazand ca nu mai imi trece am inceput sa iau antibiotic (Zinnat) si antiinflamatorii timp de 5 zile.Nu mi-a trecut si am fost la medicul de familie si a zis ca nu a fost bun antibioticul pe care l-am luat si mi-a dat Roclarin(ce legatura are claritromicina cu asta, nu stiu)antiinflamatorii si ulei pt. ureche 10 zile si daca nu imi trece sa ma duc la orl.Dupa 5 zile mi s-a infundat o ureche, apoi cealalta si a inceput sa imi tiuie in continuu(nu stiu sigur daca e de la asta, ca am ascultat si muzica la casti la maxim, am niste casti foarte puternice si cand i-am dat drumul la muzica nu am stiut ca sunt la maxim)si uneori imi pocneste, cand una, cand alta.Am fost la orl si mi-a zis ca am trompa lui eustachio infundata si mi-a dat un antialergic(Dasselta parca)si antiinflamator(Movalis), antibiotice nu mi-a mai dat ca a zis ca am luat prea multe.Dupa 10 zile am fost iar ca nu mi-a trecut si mi-a facut o spalatura in nas cu cortizon(diprophos), a zis ca trebuie sa fac 3, am mai fost iar si parca mi s-a mai desfundat dar nu in totalitate, tot imi pocneste.Le-am facut pe toate 3 dar tot cam aceleasi simptome le am, uneori am niste ameteli, incep sa tremur si nu mai pot sa ma mai tin pe picioare si mi se incetoseaza privirea dar doar pentru cateva secunde( astea cred ca le am de mai demult).M-am saturat sa ma duc degeaba, nu stiu ce sa mai fac. Ce credeti ca am si ce sfaturi imi dati?
6 comentarii
0
16-01-2014, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunt 2 probleme separat
1. infundarea urechii vine de la problemele nazala sau faringiene.. care s/au extins la trompa lui eustache
Cauta pe forum Catar Tubar sau otita seroasa..si o sa gasesti multe sfaturi
2. acufenele.. acel sunet din ureche.. poate fi ca si traumatism sonor si vorbeste despre un nerv auditiv lezat... daca nu e tratat cu vazodilatatoare si vitamine.. poate sa scada treptat auzul...
trebuie sa te intorci la ORL. sa vezi ce probleme sunt in nas, faringe si sa faci Audiograma si timpanograma
0
16-01-2014, ora 20:41
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Va multumesc pentru raspuns! Eu am mai avut probleme cu amigdalele, racesc foarte des.Acum cativa ani am avut si aslo ridicat si am facut injectii cu moldamin, acum un an am facut analize si era normal, la cate antibiotice am luat nu cred ca s-a marit iar.si inca ceva, credeti ca are legatura articulatia temporo-mandibulara cu urechile, ca am fost la dentist si am ramas cu gura cascata de doua ori din cauza la anestezie.
0
17-01-2014, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. infectia din amigdale poate afecta organismul si la distanta / rinichi, inima, articulatii/ asa ca e cazul de micsorat amigdalele in volum cu radiofrecventa sau chear de scos amigdalele.. un medic ORL. o sa spuna ce este mai indicat
2 articulatia temporomandibibulara.. poate influenta circulatia sangvina din regiune si in anumite conditii de inflamatie locala poate duce la acufene
0
18-01-2014, ora 13:47
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Unde pot face audiograma si timpanograma? Exista in ploiesti asa ceva?
0
18-01-2014, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la orice cabinet ORL ?sper...
0
19-01-2014, ora 22:10
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Imi puteti recomanda un medic orl in ploiesti? Nu mai vreau sa ma duc la spitalul municipal. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •