Urechi infundate in urma aspirarii dopului de cerumen

03-07-2010
h.hajnalka
Nu este medic/terapeut
h.hajnalka
Sunt o persoana nevazatoare si sunt foarte ingrijorata de problemele de auz. De mult timp am mereu probleme gen otite chiar si cu eliminare de lichid. Am fost la multi medici de specialitate care aveau diverse opinii. De cateva ori rezultatul audiogramei arata o pierdere de auz la urechea dreapta undeva la 30 db. Mi s-a spus ca e nesemnificativa aceasta pierdere, dar pentru mine e stresant pentru ca ma deplasez singura si trebuie sa aud ce e in jurul meu. Foarte des mi se formeaza dopuri de cerumen care au fost indepartate uneori cu jet de apa, alteori prin aspirare. S-a intamplat sa le imping cu betisorul. La un moment dat mi s-a spus ca am o deviatie de sept pe partea dreapta si aceasta e cauza pierderii de auz. In Belgia am fost la un consult de specialitate unde m-a examinat cu camera in urechi si in nas si mi s-a spus ca totul e O.K. si nu e nevoie de operarea deviatiei de sept ca e foarte mica. Inainte de audiograma ce arata pierderea, am fost lovita la urechea dreapta. In ultima perioada la inot mi-a intrat apa in urechi, dar nu am avut simptome, insa stiind ca din nou s-au format dopuri, am folosit 3 zile picaturi cu cloranfenicol, de la care au inceput sa mi se infunde urechile, iar ieri dopurile au fost aspirate. Am facut si o audiograma care se pare ca a iesit normala, insa acum senzatia de urechi infundate, de auz neclar, persista. Este normal ca dupa aspirare sa ramana asemenea senzatii pentru o perioada??? Doresc sa precizez faptul ca tot ieri, dupa aspirare am fost sa mi se ia amprenta pentru olive de inot. Se poate sa fi afectat aceasta procedura? La fiecare inghitire imi pocnesc urechile, in special stanga si putin am si senzatia ca imi aud vocea. Mi s-a spus ca timpanul este in regula, nici macar nu e rosu si ca nu ar fi motiv sa nu aud bine dupa curatare. Medicul i-a spus sa blochez nasul si sa las aerul in urechi. Intr-adevar am simtit ca timpanul merge spre exterior, dar parca e mai rau acum. Am luat cate o aspirina si mi-am pus bixtonim in nas, dar nimic. As mai dori sa va intreb ca in afara de audiometria tonala ar mai fi alte investigatii mai complexe? Dar sanse de recuperarea pierderii? La un moment dat mi s-a recomandat bilobil timp de o luna. Problema e ca le-am inceput, dar datorita unor probleme de digestie le-am intrerupt. Ar putea ameliora ceva acest medicament? Ce parere aveti despre utilizarea produselor gen audi spray?
Va multumesc mult.
Cu stima
Hajnalka
1 comentarii
0
03-07-2010, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bilobilul este pentru hipoacuzie de perceptie..
infundarea nasului duce la hipoacuzie de transimisie.
NU ati specificat de care hipoacuzie ese pe audiograma !!!!
Cred ca urechea trebuie incalzita bine cu uscatorul de par.. si de pus degetul in ureche si de apasat repede si des spre timpan.. se face un masaj indirect a timpanului.. si acel aer.. care la.ti suflat din nas spre timapn va fi inpins inapoi si se va schimba auzul spre bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul