Urechi infundate de aproximativ 8 luni, va rog ajutati-ma !!!

20-07-2013
utilizatorcr
Nu este medic/terapeut
utilizatorcr
Buna ziua, am o problema foarte importanta care pur si simplu ma oboseste psihic, de aproximativ 8-9 luni de zile am senzatia de urechi infundate, mi se despunda numai daca fac manevra Valsava dar este pentru moment. In antecedente am o rinita alergica cu o bronsita asmatiforma, si o amigdalita cronica cu ASLO facut cu aproximativ un an in urma de 400.000 UI. De curand am facut o audiograma si o timpanograma si au iesit perfect normale. Am mai facut un Rx SAF si mi s-a spus ca ar fi o sinuzita dar usoara. Desi am aceasta bronsita asmatiforma si rinita pentru care urmez tratatment sunt o persoana activa care face foarte mult sport. Am fost la medicul ORL si nu mi s-a dat nici un raspuns...Va rog ajutati-ma cu un sfat.
3 comentarii
0
20-07-2013, ora 07:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca audiograma este ok..si timpanograma OK/. reese ca senzatiile de infundare sunt subiective.. si pot fi neglijate...
2 pe forum am mai scris cum se incalzesc urechile.. cum se face inhalatii, aerosoli, aromoterapie pentru mucoasa nazala
3manevra Valsalva se face numai pe nasul absolut sanatos.. altfel impingeti secretiile din nas in ureche si agravati situatia
mai bine este sa umflati baloane sau mingi de plaja, , si sa folositi gume de mestecat mereu
4 la senzatia de infundare poate avea constributie si starea circulatiei sangvine, vascozitate sangelui, tensiunea..s.a
0
20-07-2013, ora 16:00
utilizatorcr
Nu este medic/terapeut
utilizatorcr
T.A o am buna 120/70-130/80 cam aici variaza tensiunea mea. Desi in iarna am avut niste pusee de tensiune, dar tind sa cred ca le facem pe baza de psihic deoarece cum am spus si mai devreme ma oboseseste foarte mult senzatia de presiune in urechi. Ce alte investigatii as mai putea face pentru a descoperi cauza...?
0
22-07-2013, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o endoscopie nazala..sa se vada bine rinofaringele
un examen fund de ochi.. unde se vede starea vaselor sangvine cerebrale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •