Urechi infundate, presiune in urechi

12-11-2012
rodi.m
Nu este medic/terapeut
rodi.m
In urma cu aproape 3 ani am fost diagnosticata cu insuficienta vestibulara periferica stanga. Am urmat tratament cu betaserc dar senzatia de urechi infundate, presiune in urechi si cap, vertij si greata revine destul de des si dureaza mult (1-2 luni). Deasemenea am senzatia de irealitate / depersonalizare. E normal sa se intample asa sau diagnosticul nu este corect? Ce sa fac?
17 comentarii
0
12-11-2012, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Investigatii complete pentru urechea interna in clinica orl specializata. In oras universitar
0
14-11-2012, ora 10:53
rodi.m
Nu este medic/terapeut
rodi.m
Diagnosticul mi s-a pus la o clinica orl din Bucuresti. Cred ca va trebui sa merg iarasi. Va multumesc!
0
29-03-2013, ora 14:44
minacov
Nu este medic/terapeut
minacov
buna ziua! sper ca scriu unde trebuie...
mi-a intrat apa in urechi si am ambele urechi infundate.m-au durut si am pus picaturi otocalm, vreo 3 zile.acum nu ma dor dar sunt infundate si nu aud cum trebuie.e tare enervant...sunt solutii care ajuta ? multumesc
0
29-03-2013, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
un medic ORL.. care sa aspire resturile de dop de cerumen si sa aplice tratament pentru timpanul inflamat din spatele acelui dop.
0
22-02-2014, ora 00:22
popamadalina
Nu este medic/terapeut
popamadalina
Buna seara ! Am o saptamana de cand simt o presiune in urechi, nu aud prea bine, cred ca am urechile infundate, am un tiut in urechi si ametesc. Am fost la un medic nerolog si mi s-a recomandat tratament cu Betaserc timp de 2 saptamani. As vrea sa stiu ce credeti...daca este vorba despre un dop de cerum sau altceva...Multumesc !
0
22-02-2014, ora 00:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg de ce pentru urechi infundate ai fost la neurolog si nu la ORL?
normal ca poate sa fie dop..dar deasemenea poate fi s o problema de circulatie cerebrala, in acest caz.. numai betasercul e
putin ca si tratament
ce tensiune ai ? varsta, kG...si ce probleme digestive ai??
0
22-02-2014, ora 10:09
popamadalina
Nu este medic/terapeut
popamadalina
Am fost la neurolog deoarece in urma cu o luna am avut mari probleme cu o durere insuportabila de cap si atunci mi s-a administrat alt trament care a dat rezultate si ma simteam mai bine iar dupa o saptamana a inceput cosmarul acesta cu ameteli, tinitus si urechi infundate. Am facut si un CT si nu mi-a gasit nimic. Am 22 de ani, 1, 65 si 50 de kg. Probleme digestive nu am si tesiunea 10 cu 7.
0
22-02-2014, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o tensiune mica + o proasta hidratare..duce la probleme de circulatie cerebrala
este bine sa ei dimineata 1 fiola de ginseng cu Royal jeli , consumi multa apa, ceai verde
la pranz 1 fiola de Ginseng cu Ginko biloba
seara 1 tab cu Magneziu si vit B 6
luni faci consult la ORL si audiograma + timpanograma
nuia dupa aceste investigatii o sa sti daca e problema de dop sau probleme de timpan
sau este din cauza problemelor de circulatie si cu riscul de a pierde auzul
0
22-02-2014, ora 10:58
popamadalina
Nu este medic/terapeut
popamadalina
O sa merg luni la consult. Va multumesc mult !
0
07-02-2015, ora 17:33
mihaela79
Nu este medic/terapeut
mihaela79
buna ziua,

am avut i bronsita urata timp de o luna de zile, si de vreo 3 sapatamani am ambele urechi infundate si ameteli, am incercat cu picaturi de nas, dar nu functiioneaza, nu stiu ce as putea sa mai incerc
0
07-02-2015, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicina NU se face cu INCERCARI
este nevoie de un consult ORL.audiogarama, timpanograma
o sa aflati la ce nivel este problema si care este tratamentul corect
0
30-10-2015, ora 22:26
Anetapop
Nu este medic/terapeut
Anetapop
Bună, am o hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala - usoara pe dreapta si medie spre severa pe stanga (40 spre 50 db), am facut doua audiograme dupa consult medic ORL. Am inteles ca acest tip de hipoacuzie nu se poate trata nici chirurgical nici medicamentos. Cel mai rău î-mi este cu vâjâielile sau sunetele care le simpt in cap sau le aud parcă aş avea urechi infundate provocate de altitudine şi câte-odata mai simpt şi ca
ă î-mi pulsează.Deocamdată nu am proteză auditivă, dar a-ş vrea să ştiu cum să scap de aceste sunete, văjâieli, acufene din cap sau ce sânt astea... Mulţumesc anticipat.
0
31-10-2015, ora 18:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie schimbat radical regimul alimentar
alimentatia incorecta duce la circulatie cerebrala proasta
http://www.expunere.com/pr-dr-pavel-chirila-cateva-greseli-grave-in-alimentatie-care-ne-costa-foarte-scump.html
2 tratament vazodilatator permanent.. ( naturist sau alopat) dupa stare..
0
01-11-2015, ora 11:08
Anetapop
Nu este medic/terapeut
Anetapop
Vă mulţumesc mult, puteţi sa-mi daţi exemple de vasodilatatoare naturiste şi cum a-şi putea să vă trimit o audiogramă ca să mă puteţi indruma în ceea ce ar trebui să fac in privinţa auzului şi al tinitusului.
0
01-11-2015, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati clic pe fvaleriu
acolo gasiti adresa mea pe hotmail
0
12-11-2015, ora 14:20
eugenokros
Nu este medic/terapeut
eugenokros
Bună ziua as avea şi eu o întrebare. De doua săptămâni am momente când simt ca am o presiune în urechi, tiuit şi câte o data şi cu dureri de cap. Am fost la ORL mi sa făcut o consultaţie am făcut şi o radiografie de sinusuri ţin sa menţionez radiografia a ieşit bine.Dimineata am puţine secreţi dar pe timpul zilei nu. Mi sa dat tratament ACC fiole de 300 de doua ori pe zi şi câte o pastila de 600.Mă puteţi ajuta cu un sfat.
0
12-11-2015, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tiuit in urechi, presiuni, scadere auza sau vertij
sunt dereglari de circulatie cerebrala
se verifica tensiunea arteriala si se face tratament corespunzator.
cred ca e cazul de mers la alt medic ORL si de facut audiograma si timpanograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •