Urechi Infundate!

23-07-2008
biolan_bogdan
Nu este medic/terapeut
biolan_bogdan
Ma numesc Bogdan si sunt din Bucuresti si sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac... de aproximativ 5 luni de zile nu scap de niste infundaturi in urechi.Acum 5 luni m-am pomenit ca m-i se infunda urechile, si culmea cand inghiteam nu se desfundau, ba se infundau chiar mai rau, si cu greu se desfundau atunci cand puneam picaturi in nas si cascam de mai multe ori sau cand introduceam cu forta, tinandu-ma de nas, aer pe trompele lui eustachio.Am fost la Panduri intii la camera de garda, m-a primit o doamna doctor, nu mai stiu cum o cheama, si dupa consultatie mi-a spus ca problema care o am vine de la nas, diagnosticul a fost rinita cronica.Am urmat 2 saptamani tratamentul prescris de ea si cu nasul mi-a fost mai bine, dar urechile continuau sa se infunde.Am facut audiograma si a spus ca este in limite normale, dupa care m-a trimis la impedancemetrie, din nou a iesit bine.Pana la urma am fost trimis la Prof.Dr. T. Ataman.Domnul Ataman vazand rezultatele de la audiograma si de la impedancemetrie mi-a prescris Rhinoil picaturi timp de o luna sa pun cate 5 pic in fiecare nara, dupa care sa revin la control. Cat timp am pus rhinoil a fost f bine, mai se infundau ele dupa ce manacam, dar isi reveneau in aprox o ora., dupa ce nu am mai pus iar au inceput infundaturile;de data aceasta si nasul m-i se infunda si imi veneau din nas in gura niste secretii f ingrosate, galbene si miroseau destul de urat.Am fugit din nou la Ataman si candi-am zis si de nas m-a trimis la Dr. Popescu.Dupa ce m-a consultat(diagnosticul a fost rino-faringita cronica), mi-a spus ca mucoasa nazala e f congestionata si ma inmtrebat si ce picaturi am pus in nas;pusesem bixtonim aprox 2 saptamani dupa ce terminasem cu rhinoil-ul datorita infundaturilor.Mi-a dat sa iau din nou rhinoil, paracetamol sinus parca, Olynth, tantum verde si mi-a facut intra-nazal diprofos. Am facut de 3 ori diprofos la din 3 in 3 saptamani..Cat timp am facut diprofosul, toate bune si frumoase, dupa ce am terminat cu el cam la 1 luna, intai au inceput sa imi vina niste secretii f ingrosate de sus din nas, de data aceasta erau albicioase si nu mai miroseau, a inceput intai urechea stanga, apoi cea dreapta sa m-i se infunde, mai ales dupa ce mancam, ceea ce m-i se pare f bizar. Astazi, cand va scriu, e a treia zi cand ma simt asa.Nu stiu ce sa mai fac, si voiam sa va rog sa imi dati niste sfaturi sau sa imi recomandati alt medic O.R.L. Va multumesc!
4 comentarii
0
24-07-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Din cele relatate de dvs. rezulta ca suferinta se afla la nivelul nasului, probabil este vorba de o hipertrofie de cornete nazale cu sau fara afectarea sinusurilor faciale si o posibila disfunctie tubara.
Pentru a scapa de problemele auditive trebuie mai intai sa rezolvati cauzele nazale care le-au generat.
Va sfatuiesc sa va prezentati la un alt control ORL unde sa vi se faca si o radiografie sinusala + un control nazal endoscopic.
0
24-07-2008, ora 00:00
biolan_bogdan
Nu este medic/terapeut
biolan_bogdan
unde as putea sa fac radiografia sinusala si controlul nazal endoscopic? Si as mai vrea sa va intreb ce inseamna aceasta disfunctie tubara si cum se trateaza? Va multumesc!
0
25-07-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Aveti un mesaj personal!
0
01-06-2010, ora 20:41
just_angel
Nu este medic/terapeut
just_angel
Salut! Am 21 d ani si va deranjez si eu cu o problema, cu o alergie sa zic asa sau daca e sau nu alergie sau sinuzita chiar nu stiu. acum 3 ani la inceput'ul veri cand au inflorit plopii sau caludura nici nu stiu de la ce ma ia. Am inceput sa stranut am crezut ca eu o raceala ca sa aflu mai tarziu d la un medic care sa uitat umpik la mn ca am o alergie si ca sa imi treaca temporal senzatiile de stranut: la parfum, verdeata..mirosuri puternice, ochii ma mananca imi curg si apoi ma ustura, ma mananca in gat si ma ustura cam tot timpul nasul. Trebuie sa fac injectie in narile nasului cu DIPROFOS si de trei ani in fiecare vara o tot fac si unde mai pun ca anul trecut am facut d doua ori. este o chestie ciudata ma luat dintr-o data... si sincer nu stiu ce sa fac ca sa scap de ea. Va Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •