Urechea dreapta infundata si simt un fel de presiune

21-08-2013
SIMONA19821982
Nu este medic/terapeut
SIMONA19821982
Buna Ziua!
Problema mea a inceput in urma cu 1 an si anume mi se infunda urechea dreapta si simpt un fel de presiune in partea dreapta a capului.Nu am reusit sa-mi desfund urechea prin alte metode dacat daca ma asez in decubit dorsal.
Audiograma a iesit normala, iar timpanograma are urmatorul raspuns:'timpanograma tip As cu prezenta reflexelor acustice ale m.stapedian bilat.si absenta lor contralateral.
Mentionez ca acum sunt insarcinata in 7 luni si am consultat mai multi medici care mi-au spus ca nu am nimica la ureche.Senzatia de ureche infundata nu-mi apare in fiecare zi, insa este fff suparatoare mai ales si din cauza presiunii pe care o simpt.
As dori domnule doctor sa va cer o parere in legatura cu diagnosticul si sa-mi dati niste sfaturi.
Va multumesc!
3 comentarii
0
21-08-2013, ora 14:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verifici tensiunea arteriala la ambele maini.. in momentul cand simti urechea infundata
o sa ai o surpriza
0
21-08-2013, ora 19:07
SIMONA19821982
Nu este medic/terapeut
SIMONA19821982
Timpanograma de tip As este normala?
0
25-08-2013, ora 18:28
catacris
Nu este medic/terapeut
catacris
Buna ziua! De cateva zile am urechea infundata, auzind chiar un vajait sau tiuit...sau parca ambele. Mi s-a recomandat solutie otica. Intre timp, am sesizat ca pentru cateva ore urechea se desfunda, dar cand folosesc solutia otica, mi se infunda din nou pentru cateva ore. Precizez ca pe parcursul perioadei cat este infundata, am senzatia de presiune dupa cap si in frunte. Ce sa fac? Sa mai folosesc solutia otica? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •