Ureche infundata tiuit fasait - deviate sept | Forumul Medical ROmedic

Ureche infundata tiuit fasait - deviate sept

11-06-2015
florin.1
Nu este medic/terapeut
florin.1
Salutare!
De mai multe de jumatate de an am o ureche infundata, aud mereu un fasait si tiuit. Am avut o raceala si mi s-a infundat dintr-o data urechea. Am fost la ORL, am luat antibiotice pentru ca a am avut o otita medie. Dupa ce am terminat tratamentul am mai fost de cateva ori pentru ca ma deranja ceea ce am scris mai sus. Am fost la 2 medici ORL, am facut timpanograma, audiograma chiar si fiboscopie. Totul ok in afara de o deviatie de sept destul de mare din cate am inteles. Altceva in afara de deviatia nu mi-au gasit si nu stiu de la ce e acest fasiit/tituit care il aveam mai puternic cand aveam otita - care a trecut destul de greu, dar tot e infundata urechea si aud acel fasait si tiuit si ma doare cateodata mai ales cand incerc sa o desfund, sufland nasul si tinand de nas. Daca suflu nasul si tin si narile infundate simt ca se desfunda dar revine la loc. Inca ceva, sub ureche, sub lobul urechii, cum e normal, pe gat e un os, zgarci, care cred ca in partea urechii e mai mare/umflat...
Problema e ca ma deranjeaza si mai ma si doare probabil din cauza ca e infundata/a presiunii. Cand inghit, aud in ureche pocnituri.

Daca am avut aceasta deviatie de mic sa zic, ar trebui sa se desfunde urechea... a fost doar otita tratata... Cum as putea scapa de asta?

Astept raspunsul unui medic. Multumesc!
5 comentarii
0
11-06-2015, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta ce am scris pe forum despre
catar Tubar
otita seroasa
0
11-06-2015, ora 22:27
florin.1
Nu este medic/terapeut
florin.1
Multumesc pentru raspuns. O sa caut tot. Din ce am vazut acum, e posibil sa existe lichid in spatale timpanului? Daca da ce pot face?
Am citit despre incalizarea urechii, umflatul baloanelo, uscatorul de par.
Imi puteti spune cam ce trebuie sa fac exact? Doresc un sfat exact de la dvs.
Multumesc!
0
11-06-2015, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nasul trebuei desfundat bine cu spreiuri si suflat..
2 se tine de nas si se face o presiune spre urechi scurt.ca sa pocneasca in ureche( umflatul baloanelor este pentru copii care nu stiu sa faca presiunea)3 dupa se incalzesc bine urechile cu orice sursa de cald, perna electrica, langa un bec, pernute cu sare incalzita sau aer cald de la uscatorul de par... 5-10 min
dupa se pune degetul in ureche si se apasa repede si des spre timpan
asa se produce un masaj indirect a timpanului
3 posibil sa fie nevoie sa operezi deviatia de sept
4 posibil inflamatia trompei lui Eustache sa fie mentinuta si de un faringe iritat
in acest caz se renunta la alimentele acre, acide, citrice
0
13-06-2015, ora 07:55
florin.1
Nu este medic/terapeut
florin.1
Ok. Am uitat sa precizez ca atunci cand am avut raceala, am tinut intr-o noapte vata in ureche si dimineata viata era patata de sange. A fost spart timpanul?
0
17-06-2015, ora 14:59
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Domnule doctor va rog sa imi dati un raspuns.
Iar revin la problema mea cu urechile, iar s-au infundat.
Am facut progamare la ORL si tocmai luni ma progamat pentru ca pana atunci Doamna Doctor este ocupata.
Exista complicati ce pot sa apara intre timp? pentru ca este o perioada cam mare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •