Ureche infundata de 3 ori in jumatate de an

27-07-2015
roxanastr
Nu este medic/terapeut
roxanastr
Pana in acest an, nu am avut niciodata probleme cu urechile. Prima data, prin martie, am facut o viroza mai urata, in urma careia am inceput sa nu mai aud bine cu una din urechi. La acel consult ORL mi s-a spus ca am un fel de 'rosu in ureche' si mi s-au dat picaturi nazale si auriculare, plus 5 zile de antibiotic 'just in case'.

A 2-a oara, acum 1 luna si ceva, aceeasi ureche stanga a inceput din nou sa se infunde, de data asta cu ceara considerenta, am fost la alt medic ORL, unde mi-a spus ca se vede timpanul, dar ca e ceva pe traseu, prin urmare mi-a facut spalaturi si m-a trimis acasa. Ce-i drept, dupa interventie am auzit din nou bine.

Weekendul asta am fost la piscina, iar incepand din seara respectiva, urechea mea a cedat din nou, si am ajuns iar sa aud cu o singura ureche. Azi, luni, am fost din nou la ORL, de data asta la alt medic fata de primele 2 dati. Mentionez ca ieri am bagat de cateva ori degetul in ureche si e posibil sa fi zgariat un pic. Ciudat mi s-a parut ca 'ceara' de pe deget miroase a... otet? Adica acru.

Azi, luni, la control mi-a spus initial ca nu vede foarte bine timpanul, ca nu stie ce e, mi-a pus apa oxigenata, apoi mi-a facut aspiratie. Dupa aspiratie, am inceput din nou sa aud fara probleme. Mi-a prescris Rivanol si Alcool Boricat, de pus cateva picaturi de 3 ori pe zi, lasat sa actioneze cateva minute fiecare. Rivanolul a fost ok, mai ales ca am fost atentionata expres ca pateaza, si am avut grija cum il scurg. La momentul picaturilor cu alcool boricat, am experimentat o usturime care m-a facut instant sa-mi dea lacrimile si sa ma ia caldurile. Am scos imediat substanta din ureche, dar usturimea a persistat inca vreo jumatate de ora dupa, cu senzatie de zvacnire in ureche la pachet.

Miercuri m-a chemat din nou, sa vada atunci ce am. Ideea e ca in urma senzatiei de azi, imi este frica sa mai pun alcool boricat. Daca cineva imi poate oferi o parere, raman recunoscatoare, pentru ca in medicii pe care i-am vazut pana acum imi vine greu sa-mi mai pun baza. Daca nici miercuri nu-mi spune concret ce am si-mi da un tratament adecvat, voi apela la o clinica privata, indiferent de costuri.

As aprecia de asemenea un sfat avizat vis-a-vis de un medic ORL-ist bun din Iasi.
1 comentarii
0
28-07-2015, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 gasesti pe forum foarte multe sfaturi cum trebuie sa ingrijesti corect o ureche
cauta subiectul OTITA EXTERNA
2 cauti in iasi un cabinet ORL..dotat cu microscop si aspirator..si mergi la el pana la vindecarea completa
daca nu gasesti in iasi.. vii la pascani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •