Ureche infundata cu coajba

25-10-2014
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna ziua.Am o problema la urechi, mai ales la cea dreapta.Poate s-a confruntat cineva cu aceasta problema si imi poate da un sfat pana ajung la doctor.De o luna încoace mi s-a format o coajba in urechea dreapta in tot interiorul.Daca o dau jos cu unghia, mi se formează un lichid si se înfunda urechea instantaneu.Dupa ce se usucă acel lichid, se formează iar coajba parca si mai agresiva.Din cauza acelei coajbe mie infundata urechea non stop.Nu ma doare doar ma mănâncă putin daca o bazai.Este cand se mai desfunda singura aud un poc inca ma sperie iar dupa cateva secunde se înfunda la loc.Si acum daca bag degetul e plin de coajba si nu aud doar ft.slab, mai mult cu stanga dar parca si pe stânga începe sa apara.Eu am psoriazis pe scalp de 10 ani, doar acolo, dar e o forma uşoară si am tratament, il ţin sub control si nu imi afectează viata..cu urechea nu am avut niciodata treaba.Oare e posibil sa imi apăra psoriazisul si in urechi?am pus cateva picături de soluţie cu care na fac in cap, in ureche dar se pare ca nu a avut efect doar pe scalp are..cateodata mi se si înfunda nasul dar doar seara si dimineata.Acum sunt in Germania in concediu dar peste o luna merg acasa si urmează sa merg la doctor..pana atunci poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.Multumesc
2 comentarii
0
26-10-2014, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU se rupe nimic din ureche, nu se crata urechea cu betisoare si alte obiecte care traumatizeaza pielea
2 se pune apa oxigenata ca sa se inmoaie aceele cruste
se curata cu servetel de hartie
se administreaza Exoderil 5 pic pentru 10 minute
se ususca urechea cu servetel de hartie si se sufla 1 minut aer cald cu uscatorul de par
0
26-10-2014, ora 21:42
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Multumesc frumos pentru raspuns.Asa voi face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.